Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Společnost Bricsys v posledních měsících intenzivně pracuje na nativní linuxové verzi Bricscadu v10, komerční alternativě Autocadu. Včera vyšla další ze série alfaverzí. Překotný vývoj můžete sledovat na fóru na bricscad.com. Vypadá to, že brzy padne velmi často zmiňovaná bariéra při přechodu na Linux.
Tiskni
Sdílej:
3 hlavni cady, a to catia, proe a ungx.To zní jako úryvek z vogonské poezie!
mnoho dalších příčin a asi závažnějšíhNěco konkrétního? Mně přijde celkem významný software vyvíjený na zakázku. Ale ten se průběžně vyvíjí a přichází nové verze a nové zakázky, takže šance na změnu tu je. Jen to chce, aby zákazníci požadovali nezávislost* na OS, aby si nezavírali vrátka k případnému přechodu jinam. Jinak se budou pořád točit v kruhu a divit se, proč dávají tolik peněz za licence a ještě mají mizerný software. *) Inspirací budiž webové stránky a webové aplikace. Ty se dřív totiž taky dělaly na míru konkrétnímu prohlížeči a dnes je normální je psát na prohlížeči nezávislé. Sice se zpočátku někteří méně schopní vývojáři webů tvářili, že to bude dražší, považovali multiplatformnost za něco navíc za co by se mělo připlácet… ale naštěstí jim brzy odzvonilo – dnes je standard psát weby tak, aby fungovaly v různých prohlížečích (jistě i výjimky se najdou) a nikdo za to peníze navíc nechce (naopak by byla ostuda, kdyby ta aplikace byla psaná pro konkrétní prohlížeč).