Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Scott James Remnant, bývalý zaměstnanec Canonicalu a současný Ubuntu Technical Board leader, přišel s návrhem, aby Ubuntu vycházelo každý měsíc. Jako velkou nevýhodu současného půlročního cyklu vidí snahu dostat do vydání co nejvíce novinek, a to včetně těch ne zcela odladěných. Zatím není jasné, jakou podporu si tento návrh získá. Zdroj: Phoronix.
Tiskni
Sdílej:
Tak to Ubuntu moc dlouho nevydrží, leda žeby přešlo na čínskou abecedu či tak něco
Ubuntu 13.04, 13.05, 13.06, ..., 13.010, 13.011, ..., 14.04
Ubuntu 13.10, 13.11, 13.12, ..., 14.10
Bylo by to podivné přinejmenším
po uplynutí podpory tuším mizí ze standardních repozitářů balíčkyJak to myslis? Ubuntu ma proste nekolik repozitaru. Jako Debian. Main (ktery je podporovany u obou) a pak nejake komunitni universe/multiverse, ktere nejsou podporovany. Balicky z tama nemizi. Podpora je o tom, ze na podporovane vychazeji updaty.
Balicky z tama nemizi. Podpora je o tom, ze na podporovane vychazeji updaty.S tím souhlasím, stejně jako většina linuxových distributorů. Kromě Ubuntu, tedy aspoň ještě nedávno to tak bylo.
No pokud už vypršela podporovaná doba, tak je to celkem pochopitelné. U takového Debianu, větve "testing" se mi taky stávalo, že balík nešel nainstalovat, protože "update" seznamu balíků a verzi jsem dělal naposled 14 dní předtím. Za tu dobu se stihlo aktualizovat hodně balíků a dotyčný nebyl ve verzi, ve které ho můj aptitude požadoval -> 404. Ostatně udržovat ty terabajty balíků dalších několik let (pro už-nepodporovanou verzi) je nepraktické.
No pokud už vypršela podporovaná doba, tak je to celkem pochopitelné.Spor není o to, zda je to pochopitelné, ale zda se to vůbec děje. Ale mám pocit, že belisaria už jsme přesvědčili :).
Spor není o to, zda je to pochopitelné, ale zda se to vůbec děje. Ale mám pocit, že belisaria už jsme přesvědčili :).Neděje se to tak "úplně". Zmizí z hlavních repozitářů, ale stále zůstanou na
http://old-releases.ubuntu.com/
Neděje se to tak "úplně". Zmizí z hlavních repozitářů, ale stále zůstanou na http://old-releases.ubuntu.com/Vím.
Je to uzavrety svet magorov ktory musia vsetko neustale v cykloch rozbijat a prepisovat a prerabat a opravovat a odladovat a dookola a dookola bordel jak v prdeli a velka roztriestenost, hromada podobnych projektov pricom kazdy stoji za hovno.Asi najlepsia definicia Linuxu a Linuxovych distribucii ktoru som tu kedy nasiel
A preto som s linuxom skoncil. Chcem mat konecne sex®™ :)Opět boduješ. Měl bys uvažovat o změně kariéry a začít dělat do zábavního průmyslu. :)
Chcem mat konecne sex®™Placený a s viry?
Jinak nedokazu pochopit cloveka, ktery sem chodi psat zlucovite prispevky o tom, jak jsou Windows bezva. V principu mi jsi u prdele. Pis si co chces kam chces. Ja jsem jenom zvedavy co tim sledujes. Nemas nic uzitecnejsiho na praci, nebo je tohle tva prace?
troll /trōl/ Noun: A mythical, cave-dwelling being depicted in folklore as either a giant or a dwarf, typically having a very ugly appearance.
Linux je sice free, ale je obrovsky časově náročný na údržbuHovadina. Nahodis Debian a jedes. Tak jake obrovske naroky na udrzbu? Staci spravne nastavit a neni problem.
krom toho v korporátním prostředí ani za tuto cenu ho nelze použít z důvodu absence aplikací.Prijde na to. Ony ty korporatni aplikace taky nejsou kdo vi jaky zazrak.
Pro mail relay, http proxy, web s mysql nebo internetový dns je windows server skutečně overkill, na to linuxík stačí, máte pravdu.Kdežto když jde o něco vážnějšího, je už potřeba nasadit windows. Například na herní PC
Jen si připravte pár peněz navíc na účet za zvýšenou spotřebu proudu vinou zabugovaného kerneluNeřekl bych, enterprise distribuce afaik většinou používají prověřená LTS jádra.
Neřekl bych, enterprise distribuce afaik většinou používají prověřená LTS jádra.Ale tak… nekaž jim ten folklór :).
Serverovny se většinou dimenzují na TDP, ne na reálnou spotřebu, aby ani při plné zátěži všech serverů nevypadl proud nebo neshořela klimatizace. A TDP ty chyby v linuxových jádrech nemění.Není to nic proti tobě, ale musím se smát :). I když já bych se možná smál i tomu, kdybys napsal jen:
Serverovny se většinou dimenzují
Ano, na laptopech, tabletech a tak to problém je, ale tam asi nikdo nebude spouštět Windows Server.Ano, jistě, taky se rád bavím o hovně :).
Uprimne, co je na tom smiesne?Serverovny se většinou dimenzují na TDP, ne na reálnou spotřebu, aby ani při plné zátěži všech serverů nevypadl proud nebo neshořela klimatizace. A TDP ty chyby v linuxových jádrech nemění.Není to nic proti tobě, ale musím se smát :). I když já bych se možná smál i tomu, kdybys napsal jen:Serverovny se většinou dimenzují
Pro mail relay, http proxy, web s mysql nebo internetový dns je windows server skutečně overkill, na to linuxík stačí, máte pravdu.A taky pro výpočetní cluster, groupware server, web v Javě s Oracle nebo DB2 databází, Domain Controller, ... Hmm, je vůbec něco, na co Windows Server není overkill?
Jen si připravte pár peněz navíc na účet za zvýšenou spotřebu proudu vinou zabugovaného kerneluZnačkové servery asi nebudou mít zabugované ACPI (a "reboot to fix" jako oficiální postup pro problémy), nehledě na to, že u nich je doba běhu na baterie celkem nepodstatná
Na to si ako prisiel ze OEM plati vsetci?To jako ze ji ostatni kradou? Jinak zdravy? Pokud mas na stroji na tvrdo OEM, tak ji calujes a smytec.
Zaperli este nejaku somarinu.Ne, dekuji. Somariny necham tobe. Ty jsi na to kanon. Bohuzel, to uz ne na cokoliv jineho.
Inac aj Upgrade Windows 7 stoji takmer rovnako ako OEM. Takze ked som si kupil upgrade, tym padom sa mi nan skladali tiez vsetci a ti co ho nechceli? Podobne ako OEM, ze? Lebo stoji podobne...No, necekal jsem od tebe kdo vi co duchaplneho, ostatne, vybarvit ses uz stacil, takze ani timhle blabolem nejsem zaskoceny.
Ale hlavne ze si 4 litre poslal podradne Wikipedii, organizacii ktora cenzuruje jak o zivot, hlavne historicke udalosti a fakta.To je vec nazoru. Ja jsem s nimi v spokojeny. Muzu srovnavat s tim, o cem mam prehled. A zatim jsem zadny konflikt nenasel.
Si proste frajer, mozes si to dovolit :)Jasne. A ty si socka, ktera sem chodi spamovat a machruje, jak za neco vyplazla par stokorun (copak? skladala se ti na to rodina?).
pouzivatelia Apple produktov nemaju fora na ktorych hladaju a riesia, preco im ta ci ona cast HW nefunguje pod ich OS, zato linux ich ma plnu prdel.No jistě, Mac OS X se chlubí podporou široké palety HW, viď
Linux som isty cas pouzival a stale dufam, ze raz nastane moment (a ze sa ho aj dozijem), kedy bude naozaj pouzitelny na aj pracu a nie len na bezhlave hladanie rieseni problemov na forach a googli.Tak běžte doufat jinam a nechejte se poplácat po zádech na fórech o MACu. Sakra, asi dělám něco špatně, když na tom linuxu normálně funguji už několik let a nemusím bezhlavě hledat řešení problémů Googlem.
Chapem, vacsina tu ste nedorastene a nedospele deti, ktore este nemaju svoje preskakaneDocházejí argumenty, je potřeba urážet. Asi to pro Vás bude šok, ale nedorastene a nedospele deti, ktore este nemaju svoje preskakane sedí na Windows, hrají hry, každý problém řeší přeinstalací a sebevzdělávání je pro ně sprosté slovo.
Neni duvod tohle nedelat vramci desktopovych produktu.tech duvodu je cela rada. amazon pouziva omezene mnozstvi konfiguraci, proto nez je udelany deployment je mozne provest dukladne testovani. navic maji nad celym systemem prehled a v pripade problemu je mozne udelat rollback. navic u jejich datacenter existuje velka mira redundance, takze v pripade chyby nebo i treba chyby deploymentu lze snadno udelat rollback, bez toho aniz by to ovlivnilo cely system. to u jednoho PC nezajistis.
Ja dobre vedel ze se chytnete tech web/ serverovych aplikaci. Divejte se ale na ted dopad na aplikaci.sorry, ale je vcelku rozdil delat release jednou za mesic nebo jednou za jedenact sekund. oboji je mozne, ale pokazde je to neco uplne jineho.