Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Git není efektivní při verzování velkých binárních souborů – změna bitu znamená jeho uložení v novém souboru, nebo náročné výpočty rozdílů souborů. Tuto slabinu řeší nástroj Bup pomocí metody „rolling checksums“ a adresování obsahu souboru. Bup tak de facto dělí soubory na osmikilobytové úseky, takže se při změně jednoho bitu nově ukládá pouze příslušný úsek, jeho následník a seznam úseků.
Tiskni
Sdílej:
Neni? Ja myslel, ze Git uklada kazdou novou verzi jako cely soubor, a ne jako rozdil, jak to delaji nektere jine VS.To je právě jenom konceptuální pohled. V reálu ty celé soubory komprimuje pomocí binárních rozdílů. Git je v tomhle zprvu o něco složitější na pochopení, jak už jednoduché a elegantní věci bývají :). Optimalizace se v něm řeší opravdu... jako optimalizace a ne jako jádro problému (což není), jako se to dělá jinde.
average size of 8192 bytesKdyby to mělo 8MB chunky, tak by to moc k použití nebylo, osobně tak 10x8MB binárky snad ani nemám (flight-gear má sice asi 250MB komprimovanou instalačky, ale to jsou vše textury). Jinak imho by bylo efektivnější oba soubory od sebe odečíst a na místech rozdílu získat tímto nenulové hodnoty. Nulové by se jednoduše odřízly nebo zkomprimovaly něčím triviálním jako RLE. Osobně se mi ale zdá, že binárka se bude blbě diffovat, protože se i drobnou změnou mění celé adresy skoků dále v souboru. Lepší je imho gitovat zdrojáky
PS: Ale mám takové podezření, že ten kdo pracuje s gigabajtovými obrázky, tak velikost disku nejspíš neřeší.Tak to pozoor. ono se to dlouho přetahuje po síti, a hrozně blbě se to ve velkých kvantech zálohuje.