Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Michael Altfield v příspěvku Introducing BusKill: A Kill Cord for your Laptop na svém blogu představil "výtrhovou pojistku" pro Linux aneb uživatel je ke svému notebooku připojen usb kabelem a v případě krádeže notebooku, tj. vytrhnutí usb z notebooku, jsou na základě udev pravidel provedeny příslušné akce (uzamčení obrazovky, odhlášení uživatele nebo i smazání dat z disku).
Tiskni
Sdílej:
DISPLAY=:0 xscreensaver-command -lock
“ je použít trochu bytelnější loginctl lock-sessions
a nejlépe ještě v kombinaci s cryptsetup luksSuspend /dev/mapper/sda_crypt
.
nejlépe ještě v kombinaci s cryptsetup luksSuspend /dev/mapper/sda_crypt.
+1 A určitě je lepší jen zapomenout klíč (který budu mít zálohovaný doma nebo ho odvodím z hesla) než mazat data na disku.
Věřit nemusí, prokázat musí.Na svete existujú totalitné krajny v ktorých nemusia nič dokazovať. Jednoducho ťa vyzvú k odšifrovaniu. A ak to neodšifruješ, tak si pôjdeš sadnúť do basy. V Európe sa medzi také krajiny ráta napríklad United Kingdoom. Zaujímalo by ma kedy bude taký zákon prijatý celoplošne vo všetkých Európskych krajinách.
*.exe
a další Windowsí spustitelné soubory a knihovny) soubory, protože na jejich konec si většinou můžete přidat libovolná data a soubor stále funguje.
Když na disku budou náhodná data (nebo jim to budete tvrdit), nemůžete jim to nijak dokázat.
Tímhle se asi nechá oblbnout asi jen někdo, kdo nemá právo ti do počítače lézt. Takže ho tím můžeš uklidnit a zbytečně na sebe neupozorňovat tím, že bys ho odmítl a vyžadoval dodržování zákona. Ale pokud to právo má, tak ti nejspíš nebude jen tak koukat do počítače, ale připojí k němu šmírovací zařízení, které se z něj pokusí vysosat co nejvíc informací, nebo vyndá disk a ten dá do šmírovacího zařízení se specializovaným softwarem. A tam se většina těch skrytých oddílů (nebo podezřelých dat v nealokovaných částech disku) ukáže.
Tak jsem to myslel – že to bude v rámci FS, ale nebude to místo přidělené žádným souborům. Normálně tam taky nebudou nulové bajty, ale třeba zbytky souborů předchozího FS. Jenže když tam bude souvislý blok náhodných dat, tak už to trochu podezřelé je. Jasně, můžeš třeba říct, že tam asi měl předchozí majitel šifrovaný oddíl a ty jsi ty disky jen naformátoval a nemáš s tím nic společného…
že to bude v rámci FS, ale nebude to místo přidělené žádným souborůmCož je docela obtížné. To by ten fs musel nějak vědět, kam nemá zapisovat. A tato informace by byla viditelná (získatelná).
Jasně, můžeš třeba říct, že tam asi měl předchozí majitel šifrovaný oddíl a ty jsi ty disky jen naformátoval a nemáš s tím nic společného…Tohle ale platí jen pro HDD, SSD, na kterém se pouští trim, už to bude mírně podezřelé. Jinak já, speciálně na ssd, nemám přiřazené celé místo. Na linuxu mám cca 96GB z 512GB a na FreeBSD mám 64GB z 265GB. A ne, nemám tam skryté oddíly ani speciální místo na data. Prostě to místo aktuálně nevyužívám a pokud bych jej potřeboval, tak si kdykoliv vytvořím nový oddíl (GPT má limit 128 oddílů, což na jednom disku stačí).
To by ten fs musel nějak vědět, kam nemá zapisovat.Nemusí. Prostě na ten datový disk nebudeš nic nahrávat. Na začátku tam šoupneš trochu dat, aby se neřeklo, ale jinak na to nebudeš sahat. Navíc taková FAT se plní postupně od začátku, takže nějaké malé množství nahraných dat tomu (snad) neublíží. Pokud bys to chtěl robustnější, můžeš si ručně vytvořit soubor na přesně daných blocích, což ochrání ten skrytý systém, a při bootu ten soubor přepsat něčím malým.
A ne, nemám tam skryté oddíly ani speciální místo na data.Teď ještě aby ti tohle věřil ten, kdo po tobě bude chtít nějaká data vydat
Je možné vůbec zašifrovat disk tak, aby nebylo poznat že je vůbec zašifrovaný? Například že hlavička s klíčem bude někde úplně jinde, a policii pak budu tvrdit, že na disku je pouze výstup z mého nového generátoru náhodných čísel, přičemž ta nebude schopná prokázat opak.Přijde mi docela naivní věřit v to že budeš moct spolehnout na to že policie bude muset něco dokazovat, místo aby tě prostě mlátili dokud jim to nedáš, nebo tě zavřeli za nekooperaci a maření vyšetřování nebo whatever.
Pak jsi neslyšel kvalitní sluchátka či reproduktory hrající kvalitní nahrávku.*ohlíží se na kupu sluchátek používaných zvukotechniky (namátkou Beyerdynamic DT150/DT250, Sennheiser HD25/HD250/HD540/HD580…) a rozpomíná se na výsledky testu Philips Golden Ears
A nebo jsi nahluchlý – je to celkem běžné.„Nahluchlá“ je většina populace. Právě to umožňuje transparentní ztrátovou kompresi.
V podstatě nemá smysl kupovat bezdrátová sluchátka za víc jak tisícovku, když nepočítám cenu té bezdrátové elektroniky navíc.Tisícovka je zhruba ta hranice, kolem níž teprve začínají akusticky slušná drátová sluchátka (některé superluxy apod.).
pokud je k dispozici aspoň trochu rozumný DACCož je prakticky libovolný, pokud výstup není zrovna zarušený. DAC je přesně to – převodník. „Ale různé algoritmy…“ Teorie bez praxe je slepá.