Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Společnost Linux New Media začíná vydávat tištěný časopis Ubuntu User. Kromě přehledů, návodů, novinek, rozhovorů a článků pro pokročilé uživatele bude každé číslo obsahovat informace pro úplné začátečníky a live DVD. Později tento rok je v plánu odstartovat i verzi v němčině.
Tiskni
Sdílej:
To by šlo vyřešit :) Na SŠ bys to četl v angličtině místo Bridge (který mě příliš nezaujal) a školy by tím měly i o dost rozšířenou a zkvalitněnou výuku IT :)
No a pro lidi mimo školu by nebyl problém si to sehnat. :-)
Jen nevím jak moc to může být u nás zajímavé... přecejen to bude mišmaš informací na různé úrovni. DVD je dnes, alespon u nás taky trochu OT. Je pravda, že světové zazemí by tomu mohlo dát hodně (exkluzivní rozhovory, příspěvky odborníků) a jistě budou státy či místa, kde to bude super... ale pokud je v místě rychlý internet, tak nevím.
No zas tištěný časopis je lepší pomoc, než RTFM či Google... pro přechody by to nebylo zlé. A to i pro komerční a velké.
Protože učitelé mají zajistit pestrá témata. Jedno téma nebude několik let zajímat celou třídu. Takový návrh bych osobně nepodpořil ani jako student ani jako učitel. Navíc to propaguje jen jednu platformu, kterou ani většina žáků doma nemá (a nepotřebuje).
aj nasa anglictinarka na strednej zaistovala pestrost vyucby striedanim hned niekolkych tem: amish people - australia - london (blbe ze som si na mature vytiahol kanadu :). Ono od tych preskolenych rustinariek asi ani nic viac ocakavat nemozme (este ze som nebol nikdy odkazany v ziskavani vedomosti na ucitelov, doteraz by som nevedel ani citat :D
Podla mna je lepsie si precitat na vyucovani aj periodika s realnou anglictinou a nie furt tocit dokola to iste (ako vazne hodiny anglickeho jazyka som neznasal, lebo som sa tam nenormalne nudil - a teraz ma to popri skole zivi ;)
Tak jestli byla neschopná probírat i něco jiného než reálie tak je to ostuda. Ale číst si mají žáci hlavně doma, to je úplné mrhání potenciálem hodiny, kde by se mělo využít konverzace a takových různých věcí, které si doma jednoduše dělat nemohou.
U nás máme povinnou technickou angličtinu a naše angličtinářka má dost velký přehled v linuxu.
Už tu jeden český časopis o Linuxu byl - Linux+. Protože to skoro nikdo nekupoval, tak se to zrušilo. Stejně by to dopadlo i s jakýmkoliv jiným časopisem o Linuxu.
Jeste tu byl linux express ktery taky skoncil. Ale potaji vyckava na svoji dalsi prilezitost.