Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Česká internetová veřejnost opět odmítla možnost registrace domén .CZ s diakritickými znaky. Vyplývá to z právě zveřejněného průzkumu veřejného mínění, který pro sdružení CZ.NIC provedla společnost Markent. Proti zavedení systému IDN se vyslovilo 68 procent respondentů z řad individuálních uživatelů internetu a 71 procent oslovených zástupců organizací. Výsledky dotazování jsou k dispozici na internetové adrese www.háčkyčárky.cz.
„Opětovné odmítnutí IDN nás příliš nepřekvapilo. Předchozí výzkumy dopadly velmi podobně a nic v uplynulých letech nenasvědčovalo tomu, že by se tento trend změnil. Aktuální průzkum jsme navíc nechali provést ve dvou fázích – v druhé respondenti odpovídali poté, co byli poučeni o možných variantách zavedení. Překvapivým zjištěním pro nás bylo, že zamítavé stanovisko pak mělo ještě silnější zastoupení: u organizací se negativní stanovisko zvýšilo o 8 procentních bodů, u individuálních uživatelů pak o 7 procentních bodů,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. Více v tiskové zprávě sdružení CZ.NIC.
Tiskni
Sdílej:
názory, že se případné zavedení IDN dotkne jen toho, kdo má o domény s diakritikou zájem, jsou mimo mísuJá si ani nemyslím, že ten názor skutečně někdo má. Mám za to, že to jen někteří záměrně ignorují.
2) Smysl je takový, že doménu s diakritikou prostě chci. A nebo jinak - háčkovanou povolíme registrovat jen pokud s tím vlastník bezháčkové dá souhlas, nebo pokud bezháčková vůbec neexistuje.Kdyz uz, tak by to muselo byt tak, ze kazdy vlastnik libovolne diakritiky kolizni domeny musi dat souhlas se zalozenim dalsi takove kolizni domeny. Takze kdyz budu chtit těšt.cz, tak mi to musi povolit vlastnik test.cz, těst.cz tešt.cz, ale i ťesť.cz. Nebylo by lepsi automaticky rezervovat veskere IDN mutace domeny s tim, že jejich rezervace je soucasti registrace klasicke neIDN domeny? Podle me je to vzledem k tomu, ze nemáme žádná speciální písmenka (jen hacky navic, narozdil od nemcu) jedina vazne smysluplna vec. A vubec pak nevidim problem v tom, ze se za IDN mutaci musi separatne platit. Je to zvlast domena a muze na ni byt zvlast obsah. Jen si ji muze poridit pouze clovek co ma neIDN verzi.
Problémy s typo-squatingem se dají řešit - umožnit háčko-čárkovanou doménu registrovat jen vlastníkovi bezháčkové varianty.Pak je ale celá akce zbytečná, že.
RFC 2047, sekce 5:
These are the ONLY locations where an 'encoded-word' may appear. In particular: + An 'encoded-word' MUST NOT appear in any portion of an 'addr-spec'.
Ve skutečnosti jsou proti hoši z CZ NIC, jen to nedokážou říct na rovinu a kryjí se za dotazník.Prostě staré známe "nevěřím žádnému průzkumu, který si nezfalšuju sám." (To, že v tomhle případě není průzkum zfalšovaný, ale "jenom" udělaný tak, aby vyšlo to, co NIC chtěl, považuju za detail.)
Lidská blbost opět zvítězila. Země přece nemůže být kulatá a nemůže obíhat kolem Slunce. Ženy přece nemůžou volit nebo sloužit v armádě. Doménová jména přece nemůžou být normálně česky; musí nutně být zprasená do neandrtálštiny.
Nadto neznam moc lidi, kteri by nekam nejake domeny datlovali, zato znam stovky lidi, kteri +- priblizny nazev prasknou do vyhledavace a vyberou si.pak nepotrebujes žádné IDN
a do pošty se samozřejmě loguješ s OTP :))Jak přesně OTP v tomto případě pomůže?
Stejně většina lidí navštěvuje weby z odkazů (vyhledávače, historie v prohlížeči, odkaz z jiného webu ...), málokdo URL skutečně opisuje.To je IMHO docela omyl. Spousta lidí na své oblíbené weby leze zadáním adresy. Ono dneska browsery si pamatují kde všude člověk lezl a při psaní url dopisují podle relevantnosti. Takže pokud každý den polezu na úchylné-porno.cz, stačí mi do URL baru napsat ú a odbouchnout enter, což je mnohem rychlejší než lozit někam do bookmarků. Jenže pokud na ten web poleze i nějaký jiný evropan, protože jde hlavně o ty videa, že jo :), tak ostrouhá, protože to ú prostě nenapíše...
Bouříte se snad proti tomu, že vám váš telefonní operátor nedovolí mít v telefonním čísle jiné znaky než číslice?Já se bouřím proti tomu, že někdo chce do identifikátorů zavádět jiné znaky než číslice. A používám k tomu úplně stejné argumenty jako ty používáš, když se bouříš proti tomu, že se v identifikátorech zavádějí jiné znaky než a-z 0-9.
ale argument proti rozšíření jmenného prostoruTakže argument je historický (do teďka to bylo takhle…).
emaily píšeme česky, weby prohlížíme česky, svoje fotky z dovolený pojmenováváme českyDivil by ses, kolik lidí stále píše bez diakritiky maily/Jabber/IRC/weby.
IRC se interně při přenosech dat používá zakódovaný tvar (xn--)No ano, ale uzivatel zadava nezakodovany tvar, takze software s tim musi pri resolvovani pocitat a take pripadne domenu zakodovat tam, kde je treba (kde se predava vstup od uzivatele dalsi vrstve pod tim). Provedl jsem maly pruzkum, tak prakticky vsechny mnou pouzivane nastroje (s vyjimkou prohlizece) na IDN domenach selhaly - software proste zkusil resolvovat domenu jako drive, namisto aby kod byl upraveny a zvladal resolvovat IDN domeny.