Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Výkonný ředitel Mozilly John Lilly podle PCPro označil vydání prohlížeče Google Chrome jako důvod ochlazování vztahů firmy Google s Mozillou. Ačkoliv je vše prý v pořádku, věci jsou složitější než dříve. Minulý týden například Google vyměnil v Google Packu obsažený prohlížeč Firefox za Chrome. Mozilla se tak dostává do situace, kdy soupeří se svým nejsilnějším zdrojem příjmů.
Tiskni
Sdílej:
Já se Google ani nedivím. Pokud bych se měl rozhodnout mezi nemotorným a pomalým browserem od cizí firmy a svižným jednoduchým prohlížečem vlastní výroby, zachoval bych se stejně jako Google.
Máš na mysli prohlížeč KDE-Apple výroby.
No, ja jsem Gecko fanda. Není objektivně nejlepší, ale pracuje se mi s ním ze všech nejlépe. A jediné, co mě napadá, jak celou situaci řešit je:
Myslím, že WebKit se při životě udrží ikdyby ho Google opustil, v tuto chvíli si ale tím stejným nejsem příliš jistý u Mozilly s její 88% závislostí na příjmu od Googlu... Takže pro zdravé prostředí prohlížečů, kde my vývojáři nebudeme opět oběťmi jedné či dvou dominantních komerčních megakorporací, má volba je jasná.
FF se nevyplati udrzovat - jednoduse proto, ze je to SW ktery patri do minuleho stoleti. Je jedno kdo za XPCOMem stoji, tim jak je to napsany se XPCOM odepsal sam. Vubec se nikomu nedivim ze opousti mozillu. Par mesicu jsem pracoval v komercni firme, ktera se snazila vyvinout plugin do mozilly, byla to obrovska ztrata casu. Cela mozilla je prekomplikovana, slozita, neprehledna obluda, ktera se porad snazi o kompatibilitu s nejakou prastarou verzi Solarisu, SCO nebo co to sakra bylo. Kvuli naprosto dementnim omezenim vam mozilla hazi klacky pod nohy prakticky u kazdeho radku kodu a to cely vyvoj zpomaluje a prodrazuje.
Počet existujících rozšíření pro FF možná svědčí o něčem jiném...
Problem XPCOM je samozřejmě znám a intenzivně se na problému pracuje, aby se odstranil z míst, kde nemá co dělat ( https://wiki.mozilla.org/Gecko:DeCOMtamination ). Zatracovat celý browser kvůli jedné z mnoha použitých technologií by byla chyba, obzvláště, když jde o hodně známý problém (trochu "research" před spuštěním projektu neuškodí . Hodnotím aktivní přístup k řešení problémů (nesrovnatelné s některými dalšími prohlížeči, to se snad shodneme).
Obluda to je. Je to Mozilla. Ale stale je to Open Source obluda, kde, když máš problém, můžeš si odpověď nalézt sám. Důležité je, zda projekt je schopný se vyvíjet a přiměřeně zlepšovat v reakci na potřeby. A tady FF rozhodně obstává.
Obluda to je. Je to Mozilla.Jenže ta výhoda (open-source) platí třeba i pro WebKit, jenom WebKit není taková obluda… Ostatně, Google asi měl nějaký důvod, proč nesáhl po Gecku spřátelené Mozilly, případně jenom nenapsal nějaký doplněk pro FF, ale proč sáhnul po jiném vykreslovacím jádře. Jestli to nebude třeba tím, že problém Gecko je jen o málo menší než problém XPCOM…Ale stale je to Open Source obluda, kde, když máš problém, můžeš si odpověď nalézt sám. Důležité je, zda projekt je schopný se vyvíjet a přiměřeně zlepšovat v reakci na potřeby. A tady FF rozhodně obstává.
Komplexnost jako důovod už uvedl kdysi Apple, když si vybrali KHTML a hádám, že Google měl asi stejná měřítka. Asi by v současné verzi Google těžko hackoval Gecko pro svůj Android... Ovšem, mé znalosti nejsou tak hluboké, abych dokázal fundovaně argumentovat. Rozhodně tvá pochybnost, kterou jsi nakousl, se nabízí sama.
Já používám z Gecka hlavně XUL/XBL a další technologie využitelné na webu a pro mě není zas tak určující vnitřní uspořádání Gecka jako jeho použitelnost o pár úrovní výše. A s novou verzí 3.x vydím podstatné zlepšení. A ty problémy, které jsem našel jsem dokázal vždy obejít v poměrně krátkém čase, což je pro mě určující (a musím říci, že podobné problémy obejít ve verzi 1.x či 2.x bylo peklo!).
Proto jsem nyní pro Gecko, přestože v některých ohledech nedosahuje kvalit jiných prohlížečů, v jiných exceluje a ty jsou pro mě právě důležité stejně tak (nebo alesoň tak) jako moje soukromí, nad kterým si udržet kontrolu je čím dál těžší. S Firefoxem jsou mé problémy o něco snazší (to zní jak reklama, že? .
Ja jsem pro Gecko i z toho důvodu, že když někdy narazím na důležitou stránku, která by nefungovala nebo špatně, tak po upozornění zodpovědné osoby mám reálnou šanci, že to bude brzy opraveno pro více než třetinu návštěvníků. Resp. se mi to už několik let nestalo. U jiných prohlížečů to takové není.
Hadam, ze google nepouzil Mozillu prave kvuli tomu, ze se pro ni tak hrozne tezko vytvareji doplnky. Nemyslim doplnky v JS, ale v C++. Vnitrni architektura mozilly je totiz nekompatibilni v myslenim mnoha programatoru. Predstavte si, ze byste chteli vytvorit plugin pro mysql. V zasade mate dve moznosti jak to udelat:
1. Pouzijete knihovnu libmysql. Tu budete pouzivat pro volani databaze a budete vracet XPCOM objekty, ktere reprezentuji radky z databaze. Vytvaret nove XPCOM objekty smite pouze pokud vas kod bezi v kontextu hlavniho vlakna mozilly. Takze vas plugin v hlavnim vlakne zavola nejaky select/update do DB a narazi na zamek. Cela mozilla zamrzne a pujde zabit pouze pres kill. Takhle je to ale implementovano.
2. Reseni podle ideologie mozilly. Zahodite knihovnu libmysql a celou ji implemetujete znovu. Ted si nedelam srandu, to je doporuceny oficialni postup. Misto toho abyste komunikovali s DB serverem primo pres TCP socket, tak pouziteje tzv. IO thready. Pres XPCOM pozadate IO thread by vam vytvoril TCP socket, cteni a zapis do TCP socketu implementujete tak, ze komunikujete s IO threadem pres zpravy. Krome toho ze musite celou knihovnu implementovat znovu, tak jeste navic nemate zaruceno, ze vam nespadne to TCP spojeni. IO thready totiz nectou data z TCP socketu, ale pouze vam poslou zpravu ze muzete cist. Samotne cteni musi bezet v kontextu hlavniho vlakna mozilly. Doruceni zpravy muze trvat tak dlouho jak dlouho muze bezet nejaka funkce v javascriptu. Jediny kdo tenhle pristup pouziva je nejaky plugin pro jabber. Aby mohli prijimat zpravy ze serveru, museli implementovat cast jabber protokolu uplne od zacatku. Zbytek, jako treba posilani souboru asi nikdy nikdo nedodela.
Cela tahle onanie se dela jen proto, aby mohla Mozilla bezet i na systemech ktere nemaji thread-safe malloc. Nevim jak je to ted, ale mozilla mela hrozne dlouho problemy s podporou SOAP protokolu. Kvuli svoji architekture nemohla pouzit zadnou hotovou knihovnu pro SOAP a jejich vlastni implementace byla natolik nestabilni, ze ji snad z oficialniho buildu vyradili.
Jednak se to dalo čekat, druhak je přeci známo, že o peníze jde až v první řadě ;)
Jinak až bude Chrome umět ze 75% to co muj FF, pak o něm možná začnu uvažovat.
Jinak až bude Chrome umět ze 75% to co muj FF, pak o něm možná začnu uvažovat.Pro začátek by stačilo, kdyby běžel nativně v Linuxu...
Já bych si přál mít univerzální prohlížeč, který plně kontroluji a kterému plně důvěřuji, nikoliv prodlouženou ruku vyhledávače, která se mě snaží poznat "co nejlépe", získat maximum informací o mých návycích, abych i já byl šťastný tím, že mi otec Google bude servírovat reklamy s takovou přesností a důvěrnou znalostí, že by to ani má matka či přítelkyně nedokázaly lépe...
A jsem si jist, že díky vestavěným Google Gears a spoustě dalších vynálezů bude Chrome lákadlo nad jiné, Gmail bude běhat o poznání svižněji, Google Documents budou tak rychlé jako Excel, vše bude rychlejší, snadnější, zábavnější... Moment, neslyšel už jsem tohle někde?
A pokud si někdo myslí, že Chrome je v podání Google jen zase další zakuklený WebKit prohlížeč, se bude pravděpodobně velmi záhy dost divit. Proč by asi Google potřeboval další prohlížeč, když už s ním tak "pohodově" spolupracuje Mozilla?
A pokud si někdo myslí, že Chrome je v podání Google jen zase další zakuklený WebKit prohlížeč, se bude pravděpodobně velmi záhy dost divit. Proč by asi Google potřeboval další prohlížeč, když už s ním tak "pohodově" spolupracuje Mozilla?Možno preto majú svoj vlastný prehliadač lebo vidia, že je niečo zle a oni vedia ako to napraviť. Neviem, či ste videli ten komiks, ktorý vysvetľoval, že v čom je Chrome iný. Ak nie, tak sa oplatí si ho pozrieť, možno v ňom nájdete niečo, čo je podľa vás zlepšenie oproti konkurencií. Podľa môjho názoru je Chrome lepší oproti FF vďaka jednoduchosti. Nie som jeden z tých, ktorý si stavajú z browsera operačný systém, ktorý vie robiť aj kávu.. Nie, mne naozaj stačí prehliadač, ktorý je rýchly (čo imho oproti FF sú takmer všetky), jednoduchý a ešte raz rýchly. Avšak musím sa priznať, že Chrome používam len minimálne, keďže pod Linuxom je to bieda.. :( No na win platforme je Chrome (u mňa) proste víťaz.
A pokud si někdo myslí, že Chrome je v podání Google jen zase další zakuklený WebKit prohlížeč, se bude pravděpodobně velmi záhy dost divit. Proč by asi Google potřeboval další prohlížeč, když už s ním tak "pohodově" spolupracuje Mozilla?Ono musí být pro vývojáře vyhledávače dost zoufalé, když se snaží stroj vyladit tak, aby co nejvíce imitoval lidský pohled na to, co je a co není kvalitní stránka, a přitom vidí jen zadaný dotaz a pak případně odkaz, na který uživatel kliknul – ale už nevidí, jak dlouho na cílové stránce byl a zda mu tedy k něčemu byla. Takže mít vlastní „peoplemetr“, který bude používat třeba 0,1 % lidí, ale budou z něj nějaké rozumné statistické údaje, to je myslím pro autory vyhledávače velice užitečné.
Ukazuje to jak dlouho clovek stravil na ktere strance...
Třeba moji rodiče z blikavých reklam bolí oči a hlava při delším používání. Tak po 2 měsíčním zkoušení Chrome, který je jinak docela dobrý, musel jít pryč. Já se s ním nedostanu na nastavení sítě na koleji a má řadu dalších problémů s kompatibilitou, tak proč se omezovat? Taky si vzpomínám, jak tu hodně lidí kritizuje číslování Firefoxu, ale trvalo několik let, kdy se poctivě po desetinkových verzích, Preview Release a RC dopracoval k první verzi. Byť vzešel ze stabilní Mozilly 1.x, která se vyvíjela již více než 5 let. Chrome poskočil z 0.4 na 1.0 během týdne. Já vím, že číslování je relativní, ale i když se docela dost lidí kdysi smálo, jaké je Firefox ořezávátko, tak na dnešní situaci je Chrome ještě asi 10x větším ořezávátkem oproti všem ostatním.
Jinak konkurence je principiálně dobrá věc, navíc openource, a pro Mozillu není větší problém dohodnout se na sponzoring vyhledávacího pole v prohlížeči třeba s Yahoo anebo dalšími vyhledávači za obdobných podmínek, takže bych se toho nebál.
Já se s ním nedostanu na nastavení sítě na koleji a má řadu dalších problémů s kompatibilitou, tak proč se omezovat?A neni spis na miste apelovat na autora toho rozhrani, aby to fungovalo ve WebKitu? Kdyz vezmu podil na mobilnim i desktopovem trhu, je to prilis relevantni jadro na to, aby ho nekdo ignoroval. Jinak ja pouzivam prohlizec postaveny na WebKitu od rana do vecera (bud Chrome, Safari nebo browser v me Nokii) a problemy s kompatibilitou jsem nezaznamenal temer vubec, jen na opravdu zoufalych strankach a tam jsem nastesti nikdy nemel duvod travit nejak moc casu...
Já vím, že číslování je relativní, ale i když se docela dost lidí kdysi smálo, jaké je Firefox ořezávátko, tak na dnešní situaci je Chrome ještě asi 10x větším ořezávátkem oproti všem ostatním.Dost relativni pojem, orezavatko.
Pochybuju, jde o http://ycollege.skm.muni.cz/
Tam nikdo s mobilem nic nepotřebuje a administrátoři řeknou, že IE nebo Firefox má na Windows nebo i Linuxu dostupnej každej, asi se jim to nevyplatí přetvářet.
Já jsem především webový vývojář. To doufám, jako odpověď stačí, abych zdůvodnil, co mi chybí.
K dalším, méně zjevným důvodům patří
99.9% času se pohybuji v Linuxu, FF, potažmo Gecko, běží všude, kde potřebuji bez problémůTak jasne, na Macu taky chrome nemuzu pouzivat (zatim -- udajne na to najali autora Camina, takze od toho cekam hodne). Me slo vylozene jen o porovnani tech prohlizecu.
nemám rád produkty, u kterých musím být stále ve střehu kvůli stále hrozící změně licenčních ujednání, kdy je tu reálná možnost nepříjemných překvapení typu, ode dnešního dne si zaznamenáváme všechny vaše hovory, DNA, kdy jste se myl či co jste jedl...Asi jsem moc malo paranoidni
ano, otázka neuvěřitelných možností přizpůsobení je zřejmá, naprsto nesrovnatelné možnosti rozšíření, nástrojů, vzhledů, ...Nastroje jsou mi dobre akorat k te vyvojarine... jinak rozhodne nemam zajem na tom mit z prohlizece MacGyveruv svycarsky nuz
AweSome Bar (s mými stovkami bookmarků se mi konečně podařilo úplně eliminovat u mne již nepoužitelnou Lištu záložek včetně Search baru s ruznými vyhledávači, a vše mám stale k dispozici, oceníte na malém notebooku)Zalozky mam v prohlizeci jen ty opravdu nejpouzivanejsi a ty mam v bookmark baru. Ty zbyle stovky zalozek mam na Delicious.com a rozhodne je nepotrebuju mit v prohlizeci. Potrebuju mit moznost je efektivne prohledavat a k tomu opet nepotrebuju prohlizec.
zvyk: ve FF se pohybuji docela efektivně, k mnohým věcem nepotřebuji vůbec myšNo ted nemam k Chrome pristup, ale nevzpominam si, ze bych mel nejake problemy ho ovladat klavesnici.
Jsou lidé, kterým stačí jeden prohlížeč na všechno a nemusí tedy věnovat blokováno reklam déle než pár kliků během jedné minuty. A zvládne to prakticky každý.
Přesně tak. Jsou lidé, kteří systémové řešení neuplatní, když je to časově/znalostně/náročnostně nevýhodné/nedostupné anebo přímo zbytečné.
Blokování reklam ovšem není systémové řešení. Systémové řešení je „působit“ na zadavatele reklam tak, aby nebylo nutné reklamy blokovat.
Tak to rozhodně. Osobně neblokuji, takže jsem se s tím až tak nezabýval.
Zajímavé je, že blokování ten samý člověk jednou označí za cenzuru (pokud to dělá někdo jiný), a jindy za pomoc různým uživatelům (to pokud to dělá on sám).
Jestli tím člověkem myslíš mě, tak jsi šlápl vedle. Já hovořil o systémovém řešení blokování (tj. pro všechny prohlížeče a počítače danéhu uživatele) a nikoliv proto, že to tak sám činím (opakuji: neblokuji nic) či schvaluji. A rozhodně bych to na squidu nastavil pouze pro toho jednoho uživatele, který by mě o to požádal.
To je ovšem moc hezká věc, hned to půjdu vyzkoušet, díky moc Nikdy jsem se neodhodlal pořádně nastavit Saft a teď to vypadá, že to bylo moudré rozhodnutí
Nedělají to pro GTK, ale pro vlastní skia.
5 tisíc doplňků pro Chrome ještě pěkných pár let nebude. A dokud tam nebude něco jako Firebug, Adblock Plus, Delicious Bookmarks, Scrapbook a třeba rozšíření pro čtečky hlasu, tak není dostatečně konkurenceschopný, aby mě přesvědčil k používání. Ale pokud trochu zapracuje na kompatibilitě s weby, tak to bude zajímavá alternativa k dominantnímu IE pro normální lidi.
To je docela klidně možné, ale zatím jsou to stále jen spekulace, domněnky a předpoklady o budoucnosti. Já prohlížeč potřebuju používat dneska i včera. Jestli/až to bude, tak se uvidí, jaké to bude.
Cože?!? Nikdy nepotřeboval žádné rozšíření? ADBlock, ne? WebDeveloperToolbar,ne? No pokud ti stačí KQ, tak je jasné že FF je na tebe moc "dokonalý" nástroj Díky tuně blastu jsem spokojen. Na slabém počítači používám Lynx.
Chromě přináší nové usability náměty, třeba zavírání tabů - lze klikáním na uzavírací křížek zavřít několik po sobě, v jiných prohlížečích se obvykle změní jejich velikost podle dostupného místa, takže je nutné myší popojíždět. A takových drobností je tam více. Třeba stahování souborů nebo schovávání zbytečného status baru mi tam přijde uživatelsky intuitivní, mně to tolik nevadí, ale na rodičích to bylo znát hned. Stejně tak ukazování lišty s panely, i když je otevřený jen jeden panel - běžným uživatelům to usnadňuje orientaci v této funkcionalitě. Já z toho mám rozporuplný dojem, ale to bude tím, že jsem zvyklý. Když prohlížím jednu stránku, přijde mi ta lišta jako plýtváním místa, na druhou stranu 99 % času mám otevřených více stránek v panelech, takže ta lišta zbytečná není a logiku to má.
třeba zavírání tabů - lze klikáním na uzavírací křížek zavřít několik po sobě, v jiných prohlížečích se obvykle změní jejich velikost podle dostupného místa, takže je nutné myší popojíždět.Tohle měl Firefox 1.5... A pak to k mé velké nechuti dali pryč...
podle cisla:
0 - krizek ma jen aktivni tab
1 - krizek maji vsechny taby
2 - zadny krizek, zavira se pravym, prostrednim, ctrl-w, ctrl-F4
3 - jeden krizek porad na konci tabbaru
Jinak nastavit, aby mizel tabbar pri otevrenem jednom tabu taky jde.
Další zbytečné tlačítko fuč. Díky.
Jinak nastavit, aby mizel tabbar pri otevrenem jednom tabu taky jde.
Jasný, to lze nastavit přímo v nastavení. Ale tabbar je dle mého lepší nechat vždy zobrazen.
Mně nešlo o jedno tlačítko zcela stranou mimo GUI prvku, se kterým má co dočinění, ale o tlačítko na kartě/panelu, které lze používat pro zavření více najednou, protože se nemění jejich velikost. Možná to jde ve Firefoxu nastavit také, ale výchozí to není.
Je to podobně nelogické jako kdyby se měla okna různých programů standardně vypínat jinak než zavíracím křížkem, případně položkou z nabídky Soubor či z rámečku na panelu. Asi nějakým křížkem umístěným úplně mimo, třeba na ploše nebo nějakém postranním panelu.
Čekal jsem, že přileze někdo jako ty a zmíní klávesové zkratky. Úplně jsem se na to těšil. Jenže GUI, které by šlo ovládat pouze přes klávesnici je k hovnu.
Další chytrák? Posaď před nový program své rodiče, zda budou znát klávesové zkratky. To jim to asi naliješ trychtýřem do hlavy? Ostatní normální lidi na klávesové zkratky přijdou až po nějaké době používání programu.
Jinak tvoje a Heronova poznámka je úplně debilní, to už rovnou požadujte software bez nabídek, nástrojových lišt, tlačítek a ikon. Vždyť vy si to budete ovládat přes keywords, co na tom, že kvůli takovým debilním požadavkům budou mít o několik řádů menší použitelnost i méně uživatelů...
Jinak tvoje a Heronova poznámka je úplně debilní
Tak to ti to moc dlouho nevydrželo. Každým dalším komentářem dokazuješ, že ti nejde o diskusi, ale jen a pouze o osobní urážky.
Doporučuju Ti osvěžit si význam slovního spojení "novoroční předsevzetí". Zjevně to potřebuješ. Jinak už i Ladicek pochopil, že reagoval na něco jiného, než na co jsem upozorňoval.
Ano, ale pak když se lidi opravujou v diskusích, tak vypadaj jak retardi s těma svýma /s atd. Nedá se to číst a myslí si, jak nejsou chtyří, přitom jsou úplně blbí, když neví, že nepíšou do Vimu, ale do textarea v prohlížeči...
Tak neurážlivě: Většina IT ani linuxáků nepracuje ve Vimu a při psaní komentáře je vhodné respektovat, že jde o prohlížeč a webovou stránku.
Pochopi to ale i clovek ktery to nezna, treba ja to pochopil hned kdyz sem na to poprve narazil... kdyz tam je napsany to slovo s preklepem a slovo opraveny, tak na tom prece neni co nepochopit...
Jenže GUI, které by šlo ovládat pouze přes klávesnici je k hovnu.Úplně stejně jako GUI, které nejde ovládat pouze přes klávesnici.
Ano, s tím souhlasím. Psal jsem snad pane Jirsáku opak nebo jste zase viděl (chtěl vidět?) něco co nebylo?
Úplně jsem se na to těšil.
Toto je hlavní důvod proč máš na internetu pověst jakou máš. Diskuse se nepíší proto, aby jsi někoho urazil, udělal z něj blbce, nebo si na něm honil své ego blízké nule. Diskuse jsou proto, aby se člověk něco dozvěděl. Program, který jde ovládat jen pres klávesnici má proto obvykle dobrý důvod. Doporučuji ti se seznámit s profesionálními programy třeba z průmyslu. A člověk věci znalý je rád, když si může nastavit vypasené GUI tak, aby tam nic nezavazelo k práci (třeba prohlížeče webu u mě vypadají následovně: řádek adresa a tabbar, menu, pokud lze zkratkou skrývat, mám též skryté). Takže jestli někdo, ty, tvoji rodiče, potrebujete v prohlížeči tlačítko zavřít tab tak prosím. Ale neoznačuj zkušené uživatele za debily a programy bez přehypovaného GUI fekálními výrazy.
No, pokud někdo nechápe ten komentář i nadsázku ("těšil"), tak je to pro mě debil. Ty ses prostě ozval s tím, jak je super mít keyboard shortcuts a ovládání z klávesnice, což jsem nikde nijak nezpochybňoval a sám to hodnotím jako moc dobrou a vhodnou věc.
"usability náměty"
Tohle je taky čeština?