OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Jiří Eischmann se v příspěvku Co se stalo s Operou? na svém blogu loučí s Operou. Opera minulý rok přešla ze svého jádra Presto na Blink. Nové verze prohlížeče vycházejí, ale už ne pro Linux. Dle diskusního příspěvku od bývalého zaměstnance Opery se na žádné verzi pro Linux reálně nepracuje.
Tiskni
Sdílej:
S otcem-zakladatelem Jonem Stephensonem von Tetzchner byla radost si u piva popovídat. Ostatně už to, že si jen tak zajde s fanoušky na pivo, ho odlišovalo od ostatních CEO.
Zlom nastal před takovými čtyřmi lety. Jon byl odsunut na druhou kolej (dostal čestnou pozici strategického poradce) a po čase odešel ze společnosti úplně s tím, že se současným managementem nesdílí stejné hodnoty a názory na směřování společnosti.
Bývalý zaměstnanec to zakončuje slovy: takto dopadla společnost, která se odcizila nejen svým uživatelům, ale i zaměstnancům.
Čo sa týka verzie pre Android, tam nemohu soudit :)
Ja som novú verziu nainštaloval kvôli tomu, že verzia 12 už na niektorých stránkach (napr. Facebook) bola nepoužiteľná.Ona použitelná je, ale kvůli javascriptovému shitokódu FB je práce se stránkami FB (ne s uživatelským profilem) ukrutně pomalá.
Hardware, za který jsem mimochodem zaplatil (a že jenom mainstream grafika je prakticky nejdražší komponentou z PC, nemluvě o highend kartách) a v době nákupu fungoval a byl podporovánPokud byl vůbec hardware v době koupě podporován linuxovými drivery, nikde není záruka, že se budou drivery dále vyvíjet a přizpůsobovat změnám v linuxovém ekosystému, tedy že s novějšími verzemi distribucí ještě k nečemu budou a hardware půjde využívat stejným způsobem jako doposud. Celým smyslem mého sdělení bylo, že u closed source driverů je kontinuita méně zajištěná než u open source driverů a že je to větší průser než u obecného software. Trochu mi připadá, že ve svých příspěvcích jenom zdůrazňuješ druhou část mého původního sdělení.
Pokud byl vůbec hardware v době koupě podporováns/podporován/oficiálně podporován/
V tom případě je plně dostačující integrovaná grafika v procesoru a není důvod pro kartu, co zvedá spotřebu stroje skoro na dvojnásobek.Ten termín grafická karta (grafika) se tak nějak zaužíval z dob, kdy byly samostatné karty potřeba. Správně bychom asi měli říkat grafický adaptér nebo grafický čip. Na druhou stranu, z toho, co píšeš, to vypadá, že uzavřenost driverů je nějaká výhoda pro uživatele, ale to je opravdu pitomost. Ve skutečnosti ale kartu s uzavřenými drivery vybíráš kvůli zcela odlišnému kritériu.
Ono by to bylo hezké, ale bohužel otevřené ovladače třeba pro Nvidie ty firemní nemohou nahradit.Podle mě je podstatné, zda lze vybrat hardware s otevřenými ovladači, který splní požadavky, nebo je potřeba sáhnout po hardware s uzavřenými ovladači. Nevím, kdo má jaké nároky, takže neříkám, že lidé nemají kupovat nvidii nebo používat její uzavřené ovladače. Ale za sebe můžu říct, že moje nároky na výkon grafické karty nejsou nijak závratné a naopak mám velké nároky na udržitelnost hardware. Nemám důvod utrácet za nesmysly, takže většina hardware, který kupuju, se už v době koupě nevyrábí, ale přesto ho chci plně používat tak dlouho, dokud bude vyhovovat. Momentálně mám ve všem snad kromě jednoho stroje grafiky od Intelu s open source drivery a k plné spokojenosti.
Ve chvíli, kdy potřebujete s kartou opravdu něco dělat(ne jen zobrazit plochu a pár oken), se bez těch uzavřených neobejdete.V těch vzácných případech, kdy na danou úlohu stačí jen jedna nebo více kartet s uzavřeným ovladačem, nemá smysl laborovat nad kritériem výběru, které vůbec nejde uplatnit.
... počítač hodím do popelnice a začnu profesionálně včelařit a chovat ovce. Bé-é-é-ééééVšechno je na hovno, jen včely jsou na med. ... A med je taky na hovno.
a zadne idealni reseni v podobe synchronizace primo ve firefoxu jsem nenasel, mam tu teda nejaky addin, ktery to uklada na google disk, ale synchro musim asi rucne, nvm, tohle zase tak moc neresimTo asi používáš nějaký jiný firefox, firefox sync je v něm už pěkně dlouho.