Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Mary Ann Davidson, CSO (Chief Security Officer) společnosti Oracle, publikovala na oficiální blogu Oraclu článek No, You Really Can’t, ve kterém rozhořčeně rozebírá, že někteří zákazníci Oraclu hledají pomocí reverzního inženýrství v jejich produktech bezpečnostní chyby, což se jí vůbec nelíbí a odporuje to licenčnímu ujednání. Navíc jim "bezpečnostní výzkumníci" pouze přidělávají práci a objevují chyby, na opravě kterých Oracle už dávno pracuje, nebo chyby, které vůbec nejsou chybami, tj. někde jinde v kódu je zabránění možnému útoku. Po vášnivé diskusi nejenom na redditu byl článek z blogu odstraněn.
Tiskni
Sdílej:
objevují chyby, na opravě kterých Oracle už dávno pracuje, nebo chyby, které vůbec nejsou chybami... nebo chyby, o kterých Oracle nemá ani tušení? Oracle je jedna z těch horších věcí, která může open source projekt potkat. A chyby popsané "nespecifikovaná chyba v innodb může nespecifikovaným způsobem způsobit nespecifikované omezení dostupnosti dat" jsou taky chuťovka...
To sice ano, ale skřípe tam i spousta jiných tvrzení jako třeba
- A customer can’t analyze the code to see whether there is a control that prevents the attack the scanning tool is screaming about (which is most likely a false positive)
- A customer can’t produce a patch for the problem – only the vendor can do that
- A customer is almost certainly violating the license agreement by using a tool that does static analysis (which operates against source code)
Váš příspěvek zcela mimo kontext: tohle vlákno (včetně příspěvku, na který odpovídáte) je o tom, že tak, jak to bylo napsané, by se to mělo vztahovat i na jejich produkty, které jsou open source (některé dokonce licencované pod GPL), což je zjevný nesmysl.
jeho pouzivanim porusuje licenci... ten kdo tvrdi ze ne, tak by to musel dolozit a ne se o tom jen handrkovat
Presumpce neviny už byla zrušena i v této oblasti?
Ale především: tady vůbec nejde o kvalitu těch analyzátorů. Tady jde o velice nebezpečný myšlenkový model "Nemáte co zkoušet testovat bezpečnost našich produktů, protože my to uděláme nejlépe a nikdo jiný tomu nerozumí." Hromady příkladů ukazují, že to prostě není pravda - a snaží-li se firma zakazovat takové aktivity právní cestou, znamená to, že na jejich přístupu k bezpečnosti je něco naprosto shnilého. Bez ohledu na to, zda jsou jejich právnické kličky neprůstřelné nebo ne, v tom problém ani zdaleka není.
Koneckonců i to, že ten blogpost byl stažen během pár hodin, ukazuje, že Oracle si uvědomuje, že i když to není první rant na toto téma (další dva jsou pořád vidět v "recent posts"), tenhle byl hodně přes čáru a poškozuje pověst firmy.
Ah, well, we find 87% of security vulnerabilities ourselves, security researchers find about 3% and the rest are found by customers.
Zdravé dospělé ženy tu menstruaci ale prostě mají, to snad nepopírá nikdo :)Z kontextu diskuze vyplývá, že ji mají všechny zrovna teď, a to bych klidně popřel.
Celý ten výrok je zlý. Podľa neho napr. tehotné ženy nie sú zdravé
delani si legrace z pohlavi autorky bloguŽe zrovna Kundrátovi toto vadí.
(1) Do práva autorského nezasahuje oprávněný uživatel rozmnoženiny počítačového programu, jestliže
a) rozmnožuje, překládá, zpracovává, upravuje či jinak mění počítačový program, je-li to nezbytné k využití oprávněně nabyté rozmnoženiny počítačového programu, činí-li tak při zavedení a provozu počítačového programu nebo opravuje-li chyby počítačového programu,
d) zkoumá, studuje nebo zkouší sám nebo jím pověřená osoba funkčnost počítačového programu za účelem zjištění myšlenek a principů, na nichž je založen kterýkoli prvek počítačového programu, činí-li tak při takovém zavedení, uložení počítačového programu do paměti počítače nebo při jeho zobrazení, provozu či přenosu, k němuž je oprávněn,… ale můžeme. :-P