PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Pirátské noviny hlásí, že se stránky České pirátské strany staly obětí DDoS útoku. Možná překvapí, že mirror Wikileaks stále běží.
Tiskni
Sdílej:
podporovat absolutní volnost, i když to momentálně poškozuje je samé?Proc ne?
podporovat absolutní volnost, i když to momentálně poškozuje je samé?To si děláš srandu, že jo =)
a že takovou věc můžete snadno schvalovat a podporovat, když škodí někomu, koho nemáte rád, ale když poškodí vás samotného, leckdo svůj postoj přehodnotí.to souhlas
Tato snaha omluvit něco, co omluvit nelze, je vtipná. Neříkám, že to nelze pochopitZprvu jsem nevěděl, jestli myslíš ty amečirany, co se účastnili vražd, ty zlodějské firmy, co bezprecedentně zadržely peníze Wikileaks, nebo ty, kteří na to reagovali DDOS útoky.
... nápady ČPS jako neomezená volnost na internetu.nápady ČPS nebo nápady některých jejích členů či jen sympatizantů? - moc dění okolo nesleduju, ale nějak jsem si nevšim, že by něco takového jako strana prosazovali ... jestli ono to není něco jako kecy typu "ČPS chce zrušit autorská práva" ... což samozřejmě nechce
jestli ono to není něco jako kecy typu "ČPS chce zrušit autorská práva" ... což samozřejmě nechceTo záleží na tom, kterou část programu si vyberete. Jestli tu o tom, že současný systém autorského práva chtějí změnit, nebo tu o tom, že ho chtějí zachovat.
Nikdo nesmí být stíhán za pouhé vyjádření svého názoru.DDoS útok je taky způsob vyjádření názoru.
Odmítáme, aby odpovědnost za přenášenou zprávu nesl provozovatel komunikační sítě, nebo ten, kdo umožňuje veřejnou diskusi na Internetu.Majitel botnetu nic škodlivého nedělá, jen poskytuje nástroj. Odpovědný by tedy měl být ten, kdo konkrétní útok řídí. Jenže toho majitel botnetu nemusí prozradit, nemusí jej vůbec znát – nemá přece za nic odpovědnost. Takže za DDoS útok není zodpovědný nikdo – a příště postihne třeba vás. Když si ty obecné řeči z programu přeložíte do praktického života, dostanete právě tu „neomezenou volnost na internetu“.
není to ovšem pouhé vyjádření názoru těžko lze dávat rovnítko například mezi vyřvávání na Speakers' Corner a třeba kempování s bagrem uprostřed silnice takže bych to viděl na nějakou poruchu na "překladači do praktického života" ... chtělo by to vzít ho do servisu, než bude opraven, nemá další diskuse smyslNikdo nesmí být stíhán za pouhé vyjádření svého názoru.DDoS útok je taky způsob vyjádření názoru.
není to ovšem pouhé vyjádření názoruTo není nic. Dokud jen máte názor, nemá to žádný přímý dopad na okolní svět. Vyjádření ale znamená, že nějakou změnu v reálném světě provedete.
těžko lze dávat rovnítko například mezi vyřvávání na Speakers' Corner a třeba kempování s bagrem uprostřed silniceJá tam rovnítko nedávám. Ale kde je ta hranice? Dnes je spousta legálních způsobů, jak vyjádřit spoustu názorů. ČPS to ale podle jejich programu zjevně nestačí, chtějí víc – a nikde nepíšou o kolik, kam by se ta hranice měla posunout.