OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Adam D. Barratt v e-mailu popisujícím stav připravovaného Debianu 7 s označením Wheezy mimo jiné oznámil označení pro příští verzi — Debian 8 ponese jméno Jessie podle kovbojky z filmu Toy Story 2.
Tiskni
Sdílej:
+1
Jessie! James! Zlí Rakeťáci už jsou zase tady!
Zase jestli se nepletu, tak Debian se vydává až když je opravdu stabilní a ne když si manažer usmyslí
Prosím o nějaké reference - já měl vždy za to, že se freeze a release řídí počty release-critical bugů. Pokud se pletu, rád bych věděl, jak to tedy je.
"Debian decides to adopt time-based release freezes" ?
Pokud ano, jak časová závislost freezů závisí na "when it's done" release strategii? Mrazit na základě času dává dle mě smysl - zajistí se pohyb projektu kupředu a je to obecně admin-friendly, protože spousta administrátorů na světě tak může tušit, kdy přibližně vyjde další stable, místo "až se nám bude chtít, tak to zmrazíme".
S tím ale nijak nesouvisí vydání skutečného stable (release), který se může uspíšit/opozdit dle počtu release-critical bugů. Pokud vím, tak Debian nemá nějakou "do 6 měsíců od freeze to musíme za každou cenu vydat" policy.
Původní komentář
Zase jestli se nepletu, tak Debian se vydává až když je opravdu stabilní a ne když si manažer usmyslí
se dle mě vztahoval spíš na release, než na freeze.