Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Digitální a informační agentura: "Bohužel, tenhle víkend nám štěstí prostě nepřeje. Zatímco kolegové pilně pracují na opravách, Azure, na kterém částečně běží náš backend, hlásí problémy po celé Evropě. Pokud se tedy momentálně nemůžete přihlásit do eDokladů, mějte prosím strpení, než to Microsoft neopraví."
Tiskni
Sdílej:
Nicméně ten můj komentář byl myšlen hlavně tak, že aplikace by měla být i na F-Droidu, nikoli výhradně na F-Droidu. Tím bych začal. A nepřímo jsem se tím snažil říct, že by ta aplikace měla být otevřená (protože na F-Droid ani nic s nesvobodou licencí nahrát nejde, pokud to někdo neví).Pochybuji, že by nevadilo mít aplikaci podepsanou certifikátem F-Droidu. Mám obavu, že z tohoto důvodu je model repozitáře F-Droidu nepoužitelný. Co by ale možné bylo dodávat vlastní repozitář pro F-Droid (jako to například dělá NewPipe)
Ona je tedy otázka, jestli to přes ty kanály typu Google nebo Apple vůbec distribuovat, protože pak to stát ani občan nemá pod kontrolou a nemá záruku, že to, co stát (nebo nějaká firma pro něj) vytvořil, je to, co se dostane na zařízení uživatele, případně že se tam časem při nějaké vynucené aktualizaci nedostane něco jiného…Pokud by se to nemělo distribuovat pro tyhle dvě platformy tak moc nemá smysl tu aplikaci v první řadě vytvářet, vzhledem k tržnímu podílu...
A nepřímo jsem se tím snažil říct, že by ta aplikace měla být otevřená (protože na F-Droid ani nic s nesvobodou licencí nahrát nejde, pokud to někdo neví).Určitě souhlasim, že by měla být otevřená. Distribuce přes F-Droid má IMO smysl pouze pro Android OS distra, kde F-Droid je nativní způsob... Což jsou nějaký ty CalyxOS apod., moc tyhle systémy neznám TBH. Je škoda, že tohle nemá Fairphone.
netechnicky ale netusim zda predinstalovana app pro "alternativni" store a/nebo jeji systemove komponenta neporusuje nejake pozadavky na certifikaci zarizeni GooglemV tomhle bude asi problém :-|
Ještě si někdo myslí, že Piráti podporují svobodný software, decentralizaci, soukromí, svobodu slova a takové ty věci?
piráti jsou extremistická ultralevicová partaj noa ta jako taková skoro dycky vypouští různý libivý populistický lži (libtardi by mohli říct 'dezinformace'), ketrý vovšem nikdy nezamejšlej splnit, ie. když komunistická strana slibovala podporu drobnýho podnikání a živnostníků, nebo když slibovali beztřídní společnost by si pak sami vlezli do ukradenejch vilek a zamečků ze kterejch vyhnali puvodní pravoplatný majitele. Tidle neobolševici jsou uplně stejný, něco slibujou, noa něco uplně diametrálně vodlišnýho pak konaj, prostě extremní levice jako extremní levice, všecko to sou ty samý ulhaný zloději :D ;D
prostě extremní levice jako extremní leviceVždyť je to přesně naopak - Piráti se zjevně zachovali v tomto ohledu příliš pravicově, vzhledem k tomu, že tady po nich považujete řešení státní (přesun dat do vlastního datacentra), levicové (softwarové licence, které jdou proti mocenské hierarchii / pro společenskou rovnost) a využívat nekomerční neziskové projekty (F-Droid). Přiznám se, že tahle vaše zmatenost mě nepřestává bavit.
A za to zde dostali kritiku od pravičáků, protože pak to stát ani občan nemá pod kontrolouKritickou infrastrukturu, treba evidenci obcanu, sveri do zahranici jen agent cizi mocnosti nebo idiot.
dětské nemoci očekávatelnéJo, plastovou karticku s cipem + closedsource sw jeste nikdy nikdo neimplementoval. Vsichni od Visy po posledni fitko se ted pujdou ucit...
tak by mi bylo řečeno, že jsem radikální levičácký etatsitaA to tě překvapuje? Vždyť se do těch diskuzí podívej pořádně:
Trochu mi to přípomíná, jak jsou dotace strašlivě levicová deformace trhu, zatímco importní cla, která ovlivňují trh minimálně stejně silně, jsou pravicová (Trump).Trump není pravičák. Trump je něco jako Babiš – podnikatel, který má nějaké schopnosti, inteligenci a ostré lokty, ale nevychází z žádné konkrétní filosofie, ideologie, je to pragmatik a když dělá politiku, tak balancuje mezi vlastními zájmy a selským rozumem. Jeho názory nejsou nic kontroverzního – kdyby se zamaskoval, aby nebyl poznat, a šel si sednout do běžné hospody a tam vykládal svoje politické názory, tak by určitě nedostal přes hubu, naopak by mu ostatní přikyvovali nebo by je aspoň nijak nepohoršil. Výsledkem je politika, která osciluje kolem středu takže zachovává např. i ta cla – někdy trochu doleva, někdy trochu doprava, ale nic převratného. Jinak cla jsou zlo, protože deformují trh, zvýhodňují část občanů/firem a jinou část poškozují. Jde vlastně o formu přerozdělování, protože někomu tím omezíš konkurenci a zvýšíš tržby a jinému tím zvýšíš ceny – stát tím přelije peníze od jedněch k druhým, ale žádnou novou hodnotu tím nevytvoří.
Vždyť to tam máš popsané, využívání infrastruktury poskytované komerčně firmou na trhu a komerčních proprietárních kanálů pro distribuci softwaru.Odevzdat klíčová data a kontrolu nad takovými systémy do zahraničí je prostě zhovadilost. To nemá s levicí ani pravicí nic společného. Tyhle věci mají v první řadě zůstat v ČR kde nad nimi má kontrolu český stát. On totiž zahraniční hosting neznamená, že by si tam český stát nemohl dělat, co chce, ale že se v tom navíc může hrabat ještě jiný stát a jeho tajné služby. Pokud se stát vymaní ze systému tabulkových platů a začne nabízet tržní mzdy a bude si moci dovolit najmout kvalitní lidi, tak to klidně může vyvíjet sám, ale to je relativně jedno – tak jako tak by to měl být svobodný software a na něm můžou spolupracovat jak státní zaměstnanci, tak lidi z různých firem… Ono dneska je pořád problém sehnat na projekt odpovídající kapacity (a nemuset čekat třeba rok, až ty lidi budou mít volno), takže to stejně asi budeš muset nějak poskládat – část lidí vlastních, část koupíš od firem na trhu. Co se týče provozu, tak to musí být prověření lidé a procesy musí být nastavené tak, aby selhání jednotlivce nemohlo způsobit významnou škodu – a pak je opět celkem jedno, jestli je to státní zaměstnanec nebo člověk od dodavatele.
Přijde mi to fascinující.Fascinující spíš je, že ještě někdo věří (levicovým) novinářům, kteří za pravici označují cokoli, co se jim nelíbí.
To nemá s levicí ani pravicí nic společného.No... a tenhle dojem já mam prakticky ze všech politických otázek a diskusí, nakonec mi z toho zpravidla vyjde nějaká úvaha podobná té, co jsi napsal, ie. něco udělá stát, něco soukromá sféra, hledá se nějaké optimální nastavení, kde se musí brát v úvahu různý faktory (tj. tady třeba ta integrita a citlivost našich dat)...
Svěřit takovou věc soukromé firmě (nedejbože v zahraničí), která data zneužije proti tvým občanům, to není pravicové, to je prostě jen hloupé.No, když tak nad tim přemýšlim, je to asi zase součástí té nacionální kategorie podobně jako ty státní hranice, imigrace, armáda, protekcionismus trhu (cla) a tak, kde pravičákům kupodivu moc nevadí ""levicové"" věci jako silná role státu, vysoké státní výdaje a centrální rozhodování. Mně by asi dávalo smysl, kdyby se to pravo-levé rozdělení omezilo na (ne)řešení příjmových rozdílů, ie. daňová progrese, sociální podpora a podobně. To bych chápal. Jakmile se z toho udělá nějaká všeobjímající politická filosofie, tak to prostě přestane fungovat a je z toho víceméně jen arbitrární tribalismus.
je to asi zase součástí té nacionální kategorie podobně jako ty státní hranice, imigrace, armádaHranice se též diskutovaly zde, pokud ti uniklo.
lol to sou tragedi :D :D
eobcanka bezi v AZURE ???? - to je kurva na zalobu a poruseni GDPR, jak muzou dat data CZ obcanu US spolecnosti?Předpokládám, že v rámci Azuru používají datové úložiště v Evropě / evropský data region. Kdyby tohle nešlo, to by snad ani nikdo nemohl Azure v Evropě používat na uživatelská data. Pozn.: Tím neobhajuju použití MS Azure.
Dle rozsudku EU soudu nesmi byt GDPR data ni v Evrope, pokud se jedna o US spolecnost - viz muj odkaz a dalsi ozkady v nem, treba primo US zakon FISA - ktery jasne rika, ze k tem datum ma US vlada neomezeny pristup.Kde tam vidíš ten závěr, že EU zákony to nedovolují?
Státní ústav pro kontrolu léčiv uzavřel v roce 2018 tři smlouvy v hodnotě více než 57 milionů korun se společností IBA CZ na služby externího osmičlenného programátorského týmu. Ti se de facto začlenili do ústavního Odboru informačních technologií. Jenže auditoři považují i tyto zakázky za podezřelé. Upozorňují například na neobvykle nízkou cenu za hodinu práce externích programátorů, díky které firma výběrové řízení vyhrála. Podle dostupných dokumentů však nelze prokázat, jestli pracovníci IBA CZ skutečně odpracovali tolik hodin, kolik slíbili.https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-tajny-audit-sukl-desitky-milionu-za-sporne-zakazky-i-predrazeny-pronajem-243870
Ja bych se hlavniho soudruha pirata zeptal, kolik tahle bajecna digitalizace a prevod statnich agend na indy v microsoftu teda nakonec Cesku usetrilo uredniku. Kolik jich bylo diky obcance v mobilu bez nahrady propusteno pro nadbytecnost. Jo a taky bych je rad videl.Cena přechodu se prý odhaduje na ~500 MKč [1]. Pro porovnání, za tuhle částku dokázal Trump postavit 1 míli zdi s účinností 15-35% [2] a v Rusku by to pokrylo ~0,033% nákladů za zimní olympijské hry [3] (infl.adj.).
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-spusteni-systemu-pro-prihlasky-na-stredni-skoly-bylo-odlozeno-40459238