OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dnes končí crowdfundingová kampaň na podporu modulárního open source routeru Turris MOX od CZ.NIC. Cílová částka 250 tisíc dolarů byla vybrána. Z posledních novinek představených v rámci kampaně lze zmínit demo webového rozhraní, spolupráci s Nextcloudem a Turris MOX: Cloud nebo konfigurátor pro testování kompatibility jednotlivých modulů.
Tiskni
Sdílej:
Cílová částka 250 tisíc dolarů byla vybránaStále tam vidím částku pod 250k (245,307). Vy máte k dispozici stroj času?
Jak muze navic Hagara vedet v 5 rano, ze castka byla vybrana, pricemz tu nekdo vyse v 7 rano tvrdi ze jeste stale nebyla? Jak si to vysvetlit?Někdo mohl požádat o zrušení příhozu?
Jak muze navic Hagara vedet v 5 rano, ze castka byla vybrana, pricemz tu nekdo vyse v 7 rano tvrdi ze jeste stale nebyla? Jak si to vysvetlit?Nejlépe nějakou vhodnou konspirační teorií. Mne by zase zajímalo, co vás tak udivuje na tom, že se částka může s postupem času zmenšit, když je možné příspěvek odvolat. A běžně se to dělá, když se v kampani objeví něco, co vám vyhovuje lépe – třeba osmiportový modul místo čtyřportového.
Jaký by dávalo smysl „sám si to financovat“? Vložil byste tam nějakou částku, 3 % z toho si vezme kartová společnost, 5 % Indiegogo, a po skončení kampaně se vám vrátí přes 90 % vložené částky.1. CZ.NIC na to má dostatek prostředků to dofinancovat a asi by víc tratil na jménu, kdyby projekt skončil neúspěchem. Dále taky CZ.NIC do kampaně musel již vložit dost práce a úsilí. 2. nějaká drobná ztráta není pro CZ.NIC likvidační a takhle to aspoň bude vypadat jako úspěch.. to že to dopadne zřejmě jako Turris (z pohledu open-source a otevřenosti), to je druhá věc..
To tam fakt muze dat kdo chce co chce a sam si to financovat.Nemyslím si, že by CZ.NIC ztratil na jménu, kdyby kampaň skončila neúspěchem. Od toho se kampaně dělají, aby se ověřilo, zda je o danou věc zájem. CZ.NIC do kampaně vložil nějakou práci a úsilí, ale to už jsou v tuto chvíli utopené náklady. Pokud by věděli, že kampaň byla neúspěšná a že tedy pravděpodobně bude neúspěšný i Mox, nedává smysl do toho lít další peníze. Tu vloženou práci a úsilí tím stejně zpět nedostanete, akorát by se náklady zvyšovaly.
Nikoliv, me tvrzeni bylo mineno primo na CZ.NICAha, takže „kdo chce“znamená CZ.NIC. Zajímavé.
protoze tak nejak mam za to ze nikdo jiny nema duvod podobny prasarny delatAha, všichni jsou svatí, jenom CZ.NIC je strašidlo. A myslíte si, že CZ.NIC má důvod podobné prasárny dělat? Proč si to myslíte?
Jsme v cesku a tady plati jiny pravidla pristupu k budoucim penezum nez jinde (pres mrtvoly coz turris je), chapete?Teď se v tom nějak ztrácím. CZ.NIC je jediný subjekt v Česku? Nebo jak jde do hromady to, že CZ.NIC je jediný subjekt na světě, který by takhle podváděl, ale v Česku by takhle podváděl každý?
CZ.NIC je u mega lizu z prijmu z narodni domeny a nevi co s temi penezi delat, kam je ulit aby nebylo nutno snizit cenu narodni domeny.Aha, tak jimi bude takhle komplikovaně podporovat Indiegogo a kartové společnosti. Nebylo by jednodušší, kdyby jim to poslali jako dar?
aby nebylo nutno snizit cenu narodni domenyProti snížení ceny národní domény existují dobré argumenty. Že s nimi nesouhlasíte ještě neznamená, že ten, kdo s nimi souhlasí, je automaticky lump.
Tady je potreba urvat kde co i kdyz na to mam.Máte pro svá tvrzení nějaký důkaz? Zatím jsou tady jen spekulace „kampaň probíhala stejně, jako všechna ostatní, to je silně podezřelé“.
uz jen z moralniho hlediska parazitovani na prijmech z narodni domeny na kterym tenhle megalomanskej bastl rozjeli, jinak by na to nemeli prostredky a to se mi u narodni domeny znacne nelibiNejprve si zjistěte, jak vůbec Turris vznikl. Turris Omnia i Turris Mox jsou způsob, jak peníze CZ.NICu ušetřit, protože kupující Turris Omnia a Turris Mox přispívají na něco, co by jinak CZ.NIC platil sám. A opět, ceny domén jsou z rozumných důvodů nastavené tak, jak jsou, z čehož vzniká zisk, který členové CZ.NICu nechtějí čerpat pro sebe. Takže CZ.NIC podporuje veřejně prospěšné projekty. Že se vám všechny projekty nelíbí? A kdo jste, že si o sobě myslíte, že by se ty projekty měly řídit zrovna podle vás?
CZ.NIC kterej potrebuje jakousi absurdni kampan na mizernych 250 tacu USD se svymi mega prijmy, ktery ma z prijmu z narodni domeny a muze je uvolnit kdykoliv si zamaneUž bylo vysvětlováno mnohokrát, že kampaně u Indiegogo se používají i pro ověření zájmu a pro rozložení rizika. Vy jste samozřejmě nejchytřejší ze všech, takže by vás nenapadlo ověřovat, zda o váš produkt bude zájem. CZ.NIC je pokornější a ten zájem si tímhle způsobem ověří.
2. nějaká drobná ztráta není pro CZ.NIC likvidační a takhle to aspoň bude vypadat jako úspěch.. to že to dopadne zřejmě jako Turris (z pohledu open-source a otevřenosti), to je druhá věc..Ještě aby to pro ně bylo likvidašní, když mají tak pěkný monopol :D
…tak ty kampane coby pruzkum trhu dost ztraci na vyznamuPokud někdo dělá na Indiegogo kampaň kvůli průzkumu trhu, nedělá ten průzkum trhu pro Indiegogo, ani pro vás, ale pro sebe. I kdyby si doplatili ta poslední procenta sami, neznamená to nic jiného, než že jim aktuální zájem trhu nakonec stačil a vyrábět to začnou.