Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Ve středu 12. 3. 2014 byly odstaveny servery hostující chakra-project.org. Výsledkem jsou nedostupné stránky linuxové distribuce Chakra Linux, a to včetně wiki a repositářů.
Odstavení bylo způsobeno neuhrazenými účty za hosting. Doména i se servery je registrována na Manuela Tortosu, jednoho ze spoluzakladatelů chakra-project.org, který spravoval a financoval velkou část projektu. Již v lednu tohoto roku však Manuel psal, že přestává platit za hosting a doménu, protože se dostal do složité životní situace, v které není schopen splácet ani vlastní hypotéku a upozorňoval, že je potřeba převzít správu projektu.
Komunita ale už pracuje na nápravě a přesunuje projekt pod nově zakoupenou doménu chakraos.org a znovuzprovoznění všech částí, dříve provozovaných na chakra-project.org. Součástí znovuspuštění je i restrukturalizace v řízení projektu tak, aby k podobným situacím již nedošlo.
Tiskni
Sdílej:
Gentoo je fajn, bohužel už neplatí to, že jde o mnohonásobně rychlejší distro než ostatní (platilo tohle vůbec někdy, nebo to byl jenom urban myth?) a taky mam pro svůj počítač lepší využití než neustálý kompilování všeho...Spíše je to chybná interpretace. Dobře vyladěné Gentoo vždycky bylo a je v mnoha ohledech rychlejší než nevyladěný default obecných distribucí jako třeba Fedora. Nicméně výhodou Gentoo není to, že by bylo přímo rychlejší, ale to, že nabízí víc možností vyladění.
a taky mam pro svůj počítač lepší využití než neustálý kompilování všeho...Spíš toto už je dneska urban myth. Používal jsem Gentoo ještě v době, kdy to platilo, na pomalém disku, s malou a pomalou ram, slabým procesorem. Nepoužívám aktuální hardware, nedávno jsem měnil notebook z ~2008 za notebook z ~2010 a SSD. Přiznávám, že Gentoo bylo motivací pro tu změnu, ale spíše z toho důvodu, že často rekompiluju s vlastními změnami, než že by mě obtěžovala rychlost update.
Tak Fedoru používam hlavně kvůli čistýmu gnome, relativne up-to-date balíčkum a docela dobrý stabilitě.Gentoo nemá na Gnome zdaleka takovou manpower, takže ke stabilizaci Gnome 3 došlo vlastně roky po zařazení Gnome 3 do Fedory. Na druhou stranu do toho šla Fedora fakt po hlavě, takže to časové srovnání asi nedává moc smysl. Nicméně na Gnome 3 v Gentoo, ač jsem ho nedávno přestal používat, se mi líbí to, že z něj jdou při kompilaci vyházet sračky, které stejně nefungují správně. Viděl bych to na těžké rozhodnutí.
Většina PC o který se staram taky běží na Fedoře, což mi trochu šetří práci.Prvotní důvod pro (novou) instalaci Gentoo (asi po pěti letech) pro mě byla rovněž úspora času a práce a to stejné bylo důvodem, proč jsem ho (tak před osmi lety?) instaloval poprvé. Na druhou stranu moje používání Gentoo značně koresponduje s dobami, kdy se věnuju více vývoji než adminování.
Pár desetin % ve výkonu neřešim.Pár desetin % výkonu neřeší nikdo (interpretovat jako lidový kvantifikátor, nikoliv existenční), to je prachsprostá pomluva.
No třeba budu jednou mít čas a náladu Gentoo prubnout :)InstallFest je pryč, ale chystáme zas nějakou akci.
šlo o jedinou dlouhodobě použitelnou rolling-release distribuci co jsem kdy znalMně zas až tak dlouhodobě použitelná nepřišla, protože v repozitářích chybělo značné kvantum programů, takže by si člověk musel na hromadu věcí, které jsou v Archu v repozitářích, sám kompilovat balíčky. Ale jako Live DVD bezva.
Tak samozřejmě pokud jí někdo instaloval s tím, že většina jeho apps je GTK+ tak se není čemu divit...Používám balíčky, které potřebuji. Neřeším toolkit, který používají.
Jinak převod z AUR to CCR je otázkou jednoho commandu.To je možné. Jen to nějak nesouvisí s ničím, co jsem tvrdil.
staví toolkit na první místo...Citation needed.
Tak pak nějak nechápu výběr distra který staví toolkit na první místo...On někdo staví při výběru distra toolkit na první místo? Vlastně ano, typicky třeba *buntu, kde si vybírají distribuci dle předchystaného DE. Ale opět nechápu, jak to, dle čeho kdo volí distro, souvisí s tím, nač reaguješ. Tohle můžeš řešit v některé diskuzi o výběru distribuce.
Chakra is a GNU/Linux distribution with an emphasis on KDE and Qt technologies
On někdo staví při výběru distra toolkit na první místo?Pokud chodíš na Phoronix tak moc dobře víš že takoví lidi existujou :)
Takhle, došlo asi k nedorozumění, tím "Tak pak nějak nechápu výběr distra který staví toolkit na první místo..." jsem naráželPak by to chtělo psát česky: výběr, který... versus distra, které – a nemohlo by dojít k nedorozumění. Jinak tedy fóra jsem neprocházel, vycházel jsem z uvedené anglické citace, kde se píše o kladení důrazu. A pokud jde o software, Chakru jsem jednou nainstaloval na jeden počítač (chtěl jsem si ušetřit čas s instalací Archu), abych následně zjistil, že tam chybí opravdu přespříliš software, který byl potřeba (a to všude cpu KDE, na pomalejší počítače s použitím Openboxu v roli WM).
To je takový problém mít zprávičky bez chyb?Není, je to velice jednoduché. Přidej se k redakci a zprávičky budou bezchybné! (A když ne, někdo v diskusi ti to dá sežrat.)
To je takový problém mít zprávičky bez chyb?Je, protože produkty našeho moderního školství jsou v lepším případě pologramotné.