Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
Článek na Softpedii a videa na YouTube představují open source kapesní počítač a herní konzoli DragonBox Pyra. Jedná se o nástupce OpenPandory se SoC Texas Instruments OMAP 5 (2x ARM Cortex-A15, PowerVR), 2GB RAM, 720p 5" LCD, QWERTY klávesnicí s podsvícením a Debian GNU/Linuxem. Předobjednat lze na DragonBox. Konečná cena zatím nebyla stanovena.
Tiskni
Sdílej:
Konečná cena zatím nebyla stanovena.
Jo, ta předobjednávka za €290 in stock je poněkud matoucí, pokud si člověk nepřečte popis. Čert ví, jak dlouho se zpozdí výroba. V případě OpenPandory to taky skoro dva roky vypadalo, že výroba bude hotová „každou chvíli“.
Jaký je nejlepší otevřený čip se svobodnými ovladači?
grafiku mali, k nej je ovládač lima
jj, o tom jsem taky četl, nemám to vyzkoušené, ale snad to funguje
tou špecifikáciou " nejlepší" si myslel čo, najmodrejšia farba, najnižšia spotreba, najjednoduchšie prizvárateľný?
Nemusí to být vyloženě nejlepší, stačí něco na úrovni (výkon, spotřeba) dnešních mobilů střední až vyšší třídy.
Aj by som to vyskúšal keby si niekto dal námahu a napísal ako sa to má skompilovať.
Odkedy sa mi doma povaľue starý openmoko s uzavretým ovládačom grafiky, tak sa k podobným veciam nevracám.
Já pro změnu v roce 2015 stále používám Nokii N800, protože na trhu od té doby nebylo zařízení s ekvivalentním I/O – s výjimkou OpenPandory.