Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
EFF vyjádřilo svůj nesouhlas s tím, že při lokálním vyhledávání v Dash v Ubuntu 12.10 jsou vaše požadavky odesílány přes Internet, aby se vám mohly zobrazit relevantní bannery od Amazonu. EFF požaduje, aby tato "funkce" byla standardně vypnutá. Článek také ukazuje, jak se této věci zbavit.
Tiskni
Sdílej:
Že je to jejich právo, mít to tam.O to se ale nikdo nepřel. Samozřejmě, že je jejich právo tam narvat prakticky cokoli (v mezích zákona, samozřejmě). Nicméně to nic nemění na tom, že tohle konkrétně je hnus, kritika je zcela oprávněná.
najde jeden člověk v čechách, který si koupil alespoň cd z jejich obchodu?A to je povinnost?
Díky Bohu za Ubuntu, konečně něco, co mohu nainstalovat rodičům a manželce.Něco, co jsem dříve mohl nainstalovat rodičům a přátelům.
Díky Bohu za Ubuntu, konečně něco, co mohu nainstalovat rodičům a manželce.to je smutné, že máš tak omezený výběr ... já jsem rodičům instaloval Gentoo v době, kdy Ubuntu ještě nebylo na světě, pak jsem instaloval Gentoo přítelkyni v době, kdy sice Ubuntu již na světě bylo, ale tady o něm nikdo nic nevěděl, no a naposledy, na nový NB, jsem manželce instaloval Fedoru pročež se necítím nijak omezen případnou neexistencí Ubuntu, že bych dotyčným jinak neměl co nainstalovat ... ostatně na jednom stroji přítelkyně používala i FreeBSD ...
Výběr je omezen tím, co trochu znám a co funguje.mno, není to pak trochu v rozporu s tou větou, kterou jsem citoval? - spojení "konečně něco" znamená, že předtím jsi to něco neměl, a když jsi to neměl, jak jsi to mohl znát?
Gentoo instalovat nebudu, upgrade je pak noční můra. Kdy by se s tím tak rýpal? Nemám na to celý den nebo týden abych to odladil a nastavil.co prosím? - upgraduju pravidelně, a žádné noční můry nepozoruju ...
Když jsem naposled instaloval Fedoru, vypadala hnusně, chovala se divně. Aby to bylo použitelné podle mých představ, musel bych toho mraky nastavit. Např. téma, fonty,hm, no, já jsem necítil potřebu Ubuntu instalovat, takže můžu soudit jen dle screenshotů, a podle těch se zas ono nelíbí mně (mno, popravdě, Fedoru za vrchol umění taky nepovažuju, nicméně po vizuální stránce se nenašlo nic, co by mi vadilo natolik, abych to předělával, už léta ...) každopádně odsoudit distro na základě vizuálního dojmu, když tento je silně individuální, mi přijde mírně řečeno prapodivné - jsi si jist, že tví rodiče a tvá manželka mají úplně stejný vkus jako ty?
nautilus,GNOME až tak nesleduju, ale nejsem si vědom, že by se ve Fedoře nějak významně odchyloval od upstreamu ...
repozitářemyslíš jako ten jeden navíc, protože Fedora sama o sobě nerada licenčně problematický software?
a co já vím co dalšího.Nadávat na non-Ubuntu je přece dneska in.
Na FreeBSD nejde můj program, který taťka používá.viz výše, jinak tak trošku problém slepice a vejce - kdybys ho nenapsal pro Ubuntu, nemusel bys kvůli němu instalovat Ubuntu, kdybys nepoužíval Ubuntu, nenapsal by jsi ho pro Ubuntu ...
Tedy možná by to šlo, ale kdo se s tím má trápit.no tak to je pochopitelné, že se ti do toho nechce, ale je to poněkud nefér argument v diskusi na téma, zda je Ubuntu boží spása - Shuttleworth jistě netvořil Ubuntu proto, aby v něm fungoval nějaký tvůj program, který tou dobou nejspíše ještě nebyl napsaný ...
Chci nainstalovat a co nejdříve fungovat. Nemám náladu trávit nad rozchozením systému hodiny. Ty časy, kdy to pro mne byla zábava, jsou už dávno pryč.to je spíše argument proti Windows [v dobách kdy jsem je znal, třeba je to teď jinak], nežli pro Ubuntu ... aspoň tedy i v ostatních linuxových distribucích bývá zvykem, že po instalaci fungují a člověk nemusí někde po CDčkách a po netu shánět ovladače na každý kus hardware zvlášť, ty jsou v jádře, a nemusí ručně doinstalovávat vše počínaje rozumně použitelnými správci souborů jako Total Commander a konče kancelářskými balíky, neb tyto bývají v defaultním výběru balíčků k instalaci (jistě, Gentoo je v tomto vyjímka, když se jde dle Handbooku, tak si výběr balíčků člověk dělá sám, a Fedora má ten jeden krok navíc s "nesvobodným" software, ale to je jen příklad, co používám já, ze kterého rozhodně nelze zobecňovat, že nikdo jiný než Ubuntu by nezvládal plnohodnotně fungovat hned)
A co pak s tiskárnami, foťáky? Zase se v tom hrabat? Děkuji, nechci.nerozumím ... v čem se hrabat? tiskárny i foťáky mi bez problémů fungují, v ničem se nehrabu (pominu-li bug v nedávných kernelech, který mi vyřadil z činnosti LPT-USB převodník, nicméně byv v upstreamu, dotknul se i Ubuntu (bug #987485))
Po instalaci 12.04 na manželčin notebook jsem jen jen udělal apt-get update a upgrade. Doinstaloval git, svn a pár dalších věcí. Jinak nic dalšího. Prostě to funguje.viz výše, nerozumím, jak by se to mělo lišit ... přesněji, po instalaci Fedory není ani třeba dělat "yum upgrade" neb již při instalaci lze použít repozitář updates (no a ekvivalent "apt-get update" je zbytečný, neb yum repozitáře aktualizuje automaticky) obdobně jiná distra ...
Gentoo instalovat nebudu, upgrade je pak noční můra. Kdy by se s tím tak rýpal? Nemám na to celý den nebo týden abych to odladil a nastavil. co prosím? - upgraduju pravidelně, a žádné noční můry nepozoruju ...Vyhnul jsi se,
celý den nebo týden abych to odladil a nastavilzáměrně, nebo nechtěně?
zypper ref popř. mohu jen aktualizovat určité repo. Co se mi na Buntu nelíbí je ten jeho pošahaný instalátor, který se snaží na všech discích udělat fsck. Což kdyby to dělal jen na Linux systémech tak řeknu "no dobrá", ale on to dělá i na VFAT/NTFS systémech. Dále když jsem x-krát zkoušel nějaké livko tak v terminálu dám "mc" a ono lejno. Dám apt-get install mc a ono stejné lejno. No prý musí udělat apt-get update. Tak to tedy ne a to co dělají to je kentus nejvyšší úrovně. I Widle si něco takového nedovolí.
Dám apt-get install mc a ono stejné lejno. No prý musí udělat apt-get update. Tak to tedy ne a to co dělají to je kentus nejvyšší úrovně.To je jen detail .... DEB/APT je dobry system ...
Ja pred deseti lety resil, jak napsat ve Wordu pismenka s carkou
To mi pripomelo, ze bych si mohl konecne zprovoznit ceska pismenka na svem Archu
To sice ano, ale nepomůže to userům. My, různé formy IT, se tomu vyhneme snadno. Ale problém je, co mám nainstalovat babičce, že... (teď má Lubuntu)babičce máš nainstalovat to, co používáš ty, resp. k čemu jsi schopen poskytovat podporu babička, není-li IT geek (v tom případě ovšem nepotřebuje, aby jí systém instaloval někdo jiný), si nemá co administrovat systém sama - a pokud jde o aplikace, ty jsou snad všude stejné (až na případný branding v podobě grafického tématu)
EFI má víceméně problém pouze s tím, že je to default zapnuté.Přesně tak, v tom je celý problém. Mám pocit, že tady někteří lidé mají problém s pojmem kritika... Tady nikomu nejde o to, že by to nešlo odinstalovat nebo že by se muselo upgradovat nebo že by nešlo přejít na jinou distribuci. Tady jde o to, že Cannonical defaultním nastavením téhle věci vyjadřuje postoj, že mu je šumák, že s tím budou mít uživatelé nepříjemnosti a/nebo že to může ohrozit jejich soukromí. Což je prostě postoj, který si z hlediska Linuxové komunity celkem jednoznačně zaslouží kritiku. Nic víc, nic míň. Že Cannonical si může dělat co chce (to může každý), že si to uživatel může odinstalovat, neupgradovat, přejít na jiný distro atd. atd., to je všechno pravda, ale na oprávněnosti té kritiky to nic nemění.
No kdyby to bylo o jedne funkci, tak jsme tu banda debilu. Ale u me to bylo o povestne "posledni kapce". Nekomu to tam kaplo pri 10.10, 11.04, 11.10... me to tam kaplo ted.
Compiz se ukazuje jako spatne rozhodnuti, vykon je bidny. (intel "sandy bridge" a nvidia 310m blob zkusenost). Zmenile se mi preference a Unity desktop mi prestal vyhovovat. Zacal jsem mit potrebu aktualniho softwaru a prestalo me bavit donekonecna pridavat PPA. Nekterymi arogatnimi kroky a prohlasenimi Cannonicalu jsem zacal byt silne znepokojen...
Ale jestli tohle vsechno nekomu nevadi, neni to pro nej dulezite, tak je to prece super, je na svem desktopu spokojenej a to je hlavni
v tom tradičním linuxovém světě, kde se společně vyvíjí v upstreamuTo já bych taky moc rád. Občas se od něj odklánějí „všichni“, ale faktem je, že Ubuntu překypovalo kecama o komunitě a o lidech více než kterákoli jiná distribuce, ale současná skutečnost je značně odlišná.
https://translations.launchpad.net/+languages/cs https://translations.launchpad.net/+languages/sk
Já bych viděl tu komunitu (čistá forma), z čechů/slováků, zatím tady a o pár jedincích, píšících o Ubuntu, kteří šíří pravdivé informace. Možná slovo komunita, chápu špatně.Já proti uživatelské či vývojářské komunitě nic nemám, právě naopak. Je mi líto, když je někdo tlačí do něčeho, s čím předem nepočítali a musejí se s tím buď těžce smiřovat nebo odcházet.
ale pokud se sami neozvou, nemůžou si na nic stěžovatJo, to je přesně ten podivnej názor, že dokud člověk něco (co vlastně?) neudělá, nemá právo kritizovat. Není to pravda.
Pokud by data byla odesílána šifrovaně, bylo by to samozřejmě lepší.Wtf? Ono se to nešifruje? Tomu nevěřim... To už by byl vůbec fail jako prase.
Pokud by data byla odesílána šifrovaně, bylo by to samozřejmě lepší.A nejlepsi by bylo, pokud by defaultne nebylo posilano vubec nic a uzivatele jako vy, kteri radi posilaji informance tretim stranam o tom co si hledaji na svem lokalnim disku si to museli sami zapnout.