sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Svobodný decentralizovaný skupinový komunikátor Element (dříve Riot) založený na protokolu Matrix má problém. Google jej odstranil z Google Play. Dění lze sledovat na Twitteru.
Tiskni
Sdílej:
Pokud jsi barvoslepý: tady jsou barvy Fluttershy. Růžová je toliko hříva, ocas a křídla na cutie mark.
Říkáš brunetám černošky?
Proboha, ty si fakt nedokážeš udělat legraci sám ze sebe.STAY OUT OF MY SHED
Černošky nejsou brunety?Některé ano. Ale mohou mít např. i zrzavé vlasy. Nicméně původní výrok byl v opačném pořadí.
Presne tuto definici jsem taky nasel. Mimochodem zdrojem je wikipedie pokud se nemylim, ze ano? (Nemam nic proti wikipedii, jenom priste prosim uvest zdroj.) No a ted k veci. Sam rikate ze technicky prostredek a subjekt sedi, ale zbytek sam priznavate ze jsou domenky a ze to tak nejak sedi, takze to tak bude. Zde se ale podle meho nazoru dopoustite chyby.
Vypujcim si z trestniho prava institut neprimeho dukazu a judikatu ustavniho soudu zabyvajici se pouzitim neprimych dukazu k odsouzeni:
Nepřímé důkazy, které vedou k odsouzení obviněného, mají tvořit do té míry ucelený, spojitý a na sebe navzájem navazující řetěz důkazů, že ve svém důsledku vylučují jakoukoliv pochybnost o vině obviněného a zcela jej usvědčují. Dokazování, které tomuto požadavku nevyhoví, je v rozporu s právem na spravedlivý proces dle čl. 36 odst. 1 Listiny a v trestním řízení může vést k porušení práva na osobní svobodu dle čl. 8 odst. 1 a 2 Listiny.zdroj: profipravo.cz.
K tomu pridam jeste princip "In dubio pro reo" (v pochybnostech ve prospěch obviněného) zdroj: wikipedie.
Vysledkem je zde v tomto pripade (i na zaklade informaci od samotneho vyvojare Element) podle me situace takova ze neslo o cenzuru v pripade Element/Matrix, ale nejsem soudce, takze jde o pouhy nazor.
Muzeme uvazovat ovsem stejnym metrem zda mel Google pravo na zablokovani takove aplikace a nekdo by mohl rict ze podle "In dubio pro reo" takove pravo nemel. To by tak bylo pokud by Google byl skutecnym statem, nikoliv vsak spolecnosti ktera poskytuje sluzby na zaklade podminek. Ty podminky ma pro svuj ekonomicky prospech ale take ke sve ochrane pred statem ktery by mohl Google cinit zodpovednym a sankcionovat jej, pokud by nevynalozit dostatecne usili zabranovat cinnostem ktere stat samotny povazuje za nelegalni/nevhodne.
Sam jsem ted prekvapeny (i kdyz ne tolik) ze jsem dosel k zaveru ze Google neni skutecnym problemem, avsak problemem je prave ten system ve kterem Google pusobi. Potom se muzeme vratit k tomu ze je potreba aby se zmenila spolecnost a systemy definovane staty (poptavkou spolecnosti v demokratickem svete). Samozrejme je treba resit i dominantni postaveni.
Tak a ted bych rad dostal zpetnou vazbu k tomu kde jsem udelal chybu. Uprimne by me to zajimalo
... Takže lze říci, že divokost prostředí dosáhla takového stupně, že určitým skupinám ve společnosti stojí za to, aby začaly prosazovat regulaci ze strany státu. Ideálně by regulace měla vyváženě chránit zájmy všech, nicméně je jasné, že ve skutečnosti vždycky někdo přijde zkrátka. ...Uhm, takze vam pripadne ze mira divokosti, tedy neregulovanosti, svobody, je ted prilis vysoka, nebo obecne vetsi nez byla treba v roce 2005 nebo 2010? Ze je mira svobody rostouci? Ze je dnes internet svobodnejsi nez byl v minulosti? Ze je mene zcenzurovany a je tedy potreba ho vic sesnerovat, zakazat, kontrolovat a regulovat? Obstoji tahle vase hypoteza v testu vuci realite?
Netroufnu si rict jestli je svobodnejsi nebo mene svobodny, na to nemam data ani vhodne metriky. Podle me je mnohem dostupnejsi jak pro konzumaci tak pro tvorbu obsahu a tim padem i pestrejsi a dovolim si i tvrdit ze divocejsi. Prave tento rapidni (a nekontrolovany) rust a rozsireni mezi prakticky vsechny vrstvy spolecnosti nam prinesl obdobi jiste (da se rict) nestability ktera nekdy skonci. Do te doby bude potreba vest hromadu diskusi a hledat balanc ktery nebude nikdy idealni (stejne tak jaka je napr. situace na silnici).
A divocejsi si myslim ze je nez v letech 2005 nebo 2010 prave kvuli zminene dostupnosti. Kdyz vezmu ciste konzumaci tak iPhone prisel v roce 2007 a z pohledu tvorby byl Facebook dostupny pro verejnost od roku 2006 a Youtube byl v plenkach v roce 2004. S tim ze je potreba jeste vzit v potaz ze uzivatelska zakladna rostla postupne a s ni se zaclo objevovat i vice problemu.
vzhledem ke kontextu doby sázím, že s velkou pravděpodobností taky skvěle seděl na definici a dost možná útočil na současné státní zřízení a integritu státu
Ja v diskusi zde vidim pouze obvineni Googlu z cenzury coz je neco cim by se soud mohl zabivat a na zaklade ceho jej nekteri odsuzuji. Zde ja zastavim jiny nazor a to ne z duvodu spolecenskeho/nazoroveho, ale z duvodu udrzeni pravni jistoty.
Co se tyce regulace spolecnosti typu Google a jejich neproporcialnimu postaveni vuci ostatnim subjektum se tu vede take diskuse, ale v mensi mire protoze v ni je shoda. Je treba prizpusobit pravni system teto situaci a (pripadne) zavest jistou formu regulace aby (zamerne nebo z duvodu sve vlastni ochrany) nemusely a nemohly spolecosti typu Google konat zde kritizovanym zpusobem.
Opet a znovu se prihlasim k regulaci spolecnosti typu Google a umozneni zdrave konkurence. Kdyby se totiz nezmenily pravni podminky (rozumnym zpusobem) a spolecnosti by byly souzeny na zaklade nevole lidu tak by se (vypujcim si tematiku a terminologii) jednalo o lidove soudy ktere nemaji s pravem nic spolecneho.
Dobra, i kdybych vzal tu vetu kterou vy pravdepodobne povazujete za zasadni a na kterou se neodkazujete v teto reakci (proto musim hadat) jde o:
protože se skrze něj šířily názory neslučitelné s (možná státní) ideologií raženou googlem.V pripade teto vety jde ovsem o nazor ktery neni nicim podlozeny, proto take pisi o domnenkach... Opravdu nevidim ve vasem textu cokoliv cim byste podlozil vase tvrzeni.
Mozna je to protoze nemate rad citace (nebo vam to nestoji za vas cas). Nebo se rozhodujete vice na zaklade pocitu nez faktu (coz nemusi byt apriori spatne). Na cem se snad oba shodneme je to, ze je dobre ze ani jeden z nas neni soudcem. V mem pripade prinejmensim protoze jsem v pravni oblasti laik.
filmy jako android aplikace?
úradné skúmanie obsahu písaných a tlačených materiálov; obmedzenie al. zákaz informácií určených na zverejnenieAle cenzura sa dnes pouziva aj v sirsom kontexte a zvlast v pripade nadnarodnych korporacii to obmedzenie definicie na statnu aktivitu nemusi byt nutne naplnene, aby to splnalo tu podstatu vyznamu slova "cenzura". Cize ano, aj v pripade tvojej video aplikacie, by som povedal, ze hoci nejde o aktivitu konkretneho statu, dosah toho blokovania je dostatocne velky aby som to povazoval za cenzuru.
K tomuto slovniku bohuzel pristup nemam. Ano, zalezi velmi na vykladu a z meho pohledu je zasadnejsi nez technicky prostredek prave cil pro ktery je prave technicky prostredek uplatnen. Proto jsem chtel zamerne uvest priklad u ktereho je naprosto racionalni zablokovani dane aplikace z technickych duvodu. V takovem pripade jsou totiz prostredky Google (storage, connectivity) vyuzity zpusobem na ktery nejsou koncipovany. Opravdu v takovem pripade tento krok nepovazuji za cenzuru.
Vim ze je to OT, ale stejne tak nepovazuji FUP (ve forme snizeni rychlosti po dosazeni limitu) za formu cenzury ackoliv se jedna o formu omezeni prenosu informaci.
Pokud se definice cenzury (a pravni pojeti) stane sirsi tak, ze bude pokryvat i diskutovane chovani tak ani neceknu. Akorat budu velmi smutny jelikoz se vyznam podle meho nazoru znacne rozmelni a ztrati silu. Mozna se pak stane i na zaklade spolecenske poptavky beznou formou a to bych opravdu nechtel.
Akorat budu velmi smutny jelikoz se vyznam podle meho nazoru znacne rozmelni a ztrati silu.Co podla mna v tomto konkretnom pripade (blokovana aplikacia na Play Store) nie je problem, kedze sa sice nejedna o statnu cenzuru ale v tejto nadnarodnej forme ma prakticky dopad este vacsi. V pripade blokovania na zaklade nejakych technickych dovodov. Je to trochu ina diskusia. FUP neblokuje konkretnu informaciu, ale pripojenie vseobecne. V pripade toho FUP je potom otazna napriklad situacia kedy sa FUP neaplikuje na nejake sluzby (napriklad Facebook, YouTube) zatial co na vsetko ine ano. Tam uz by som si dovolil tvrdit ze sa o cenzuru moze jednat, kedze prakticky vzate tym operator jednak znevyhodnuje ostatnych poskytovatelov podobnych sluzieb, ale tiez stavia ludi ktori si pausal bez FUP nemozu dovolit do pozicie kedy je ich pripojenie defacto cenzurovane na zaklade ich financnej situacie. (V niektorych krajinach v Azii a Afrike su bezne pausaly ktore maju v cene zahrnute len data na konkretne sluzby a prakticky je potom pristup "na internet" obmedzeny len na tych par sluzieb) Co sa tyka tej aplikacie na Google Play ktora by zneuzivala storage a pripojenie, tam to riesi maximalna velkost aplikacie aku je play store ochotny distribuovat. Ale v tomto pripade o tom ako autor budes priamo informovany pred tym nez budes moct aplikaciu publikovat (cize neprekvapi ta zablokovana aplikacia o par mesiacov neskor) a je v tvojej moci to technicky vyriesit inak. (typicky aplikacie po nainstalovani este stahuju data z vlastnych serverov)
Nerozporuji zda je dulezite zda se jedna o stat nebo soukromy subjekt (at uz vazany nebo nevazany na stat). Souhlasim s vami i v tom, ze jsou spolecnosti jejich vliv je (do jiste miry) vetsi nez je vliv statu. Dovolim si ovsem tvrdit, ze dane spolecnosti nemaji vliv vetsi nez staty ktere urcuji pravidla v ramci kterych se ty spolecnosti pohybuji (zde ma nejvetsi vliv legislativa USA). Cas od casu se muze objevit nejaka spolecnost ktera porusuje zakony nejake zeme, potom vsak takova spolecnost typicky zmeni sve chovani, dany trh opusti, nebo je sankcionovana.
Jak uz tu vsak ale ostatni recnici zminili, dana spolecnost se vzdy chova zpusobem, jakym se snazi maximalizovat zisk. Zde pak pusobi vliv legislativy a pozadavku trhu danych zemi. Napr. v USA je pruderni spolecnost a USA je nejvetsim trhem => zakazeme zobrazovani zenskych bradavek (pokud bychom to neudelali, prisli bychom o zisk). Abychom mohli nejaky takovy zakaz udelat a nebyli jsme souzeni, sepiseme podminky uzivani nasi sluzby se kterymi musi kazdy uzivatel souhlasit (nebo nebude pouzivat sluzbu). To vse nam stat povoluje, tak to tak udelame. To ze stat neresi nase majoritni postaveni neni nas problem - naopak. To ze se soukromy objekt takto chova v pripade sireneho obsahu/informace na zaklade spolecenske objednavky se uznavam da povazovat za formu cenzury.
Co se ovsem tyce blokovani aplikaci zpristupnujici obsah obecneho charakteru si nejsem stale jisty protoze nevidim tu systemovost blokovani informaci urciteho charakteru. Viz webove prohlizece.
V pripade FUP muze jit napriklad o dotaci konektivity od zvyhodnenych sluzeb (soc. siti), tudiz cena odrazi technicke/financni moznosti poskytovatele pripojeni. "Dumping" ze strany poskytovatelu sluzeb (soc. siti) je ovsem z meho pohledu praktikou nevhodne deformujici trh (ve prospech dominantnich hracu). Pokud vim neni tato praktika momentalne zakazana. Mimochodem, u nas tuto praktiku aplikuje virtualni operator Kaktus.
V kazdem pripade dekuji za velmi prinosnou diskusi a dobre argumenty.
ktora odmieta predavat tvoj tovar na zaklade uplne nelogickych dovodovA my zname presne ten duvod v tomto pripade? Ted vidim akorat:
Update: we’re still waiting for a response from Google to our explanatory mail sent ~8 hours ago. Thanks all for your patience while we get this sorted...Ano, je nestastne co se stalo ale duvod stale neni pokud vim znamy. Porad to mohla byt chyba. Pokud teda google nepostupe systematicky proti teto aplikaci/developerovi.
Musim se priznat ze technicke detaily tohoto protokolu neznam a reagoval jsem pouze na zaklade v tu dobu zverejnenych informaci k tomu pripadu. Ted budu velice spekulovat (protoze detaily opravdu neznam) ale e2e sifrovani principielne nebrani nahodnemu uzivately konzumovat obsah od jineho nahodneho uzivatele pokud si (napriklad automaticky a bez uzivatelskeho zasahu) vymeni klice. Takovy nahodny uzivatel se pak muze dostat k nevhodnemu obsahu od jineho uzivatele a muze potom nahlasit aplikaci. Z jeho pohledu mu ta plikace ten obsah poskytla.
Musim se omluvit ale opravdu nevim jak ta aplikace funguje.
nebo vůbec změnu statutu příslušných platforem (např. otázka veřejné služby)
Ano, tohle je přesně to komunistické uvažování, které se od tebe dá čekat – nechat soukromý sektor, aby něco vybudoval, a pak mu to ukrást. Eufemismy typu „změna statutu“ nebo „veřejná služba“ na tom nic nezmění. Komunisti nikdy nic nevytvoří – vždy se jen snaží ukrást to, co vytvořil někdo jiný. Proto taky komunismus nemůže dlouhodobě fungovat.
Update: we just got a call from a Google VP who explained the suspension was triggered by a report of extremely abusive content accessible on the http://matrix.org server. Our trust & safety team had already acted on it, and the app should be reinstated shortly.https://twitter.com/element_hq/status/1355677158174322688
...and the app is back: https://play.google.com/store/apps/details?id=im.vector.app. Huge thanks to everyone for your patience and support on this, and apologies for the inconvenience. Thanks also to Google for being transparent and apologetic once we'd established contact. Now, back to preparing for @FOSDEM !Takze tak... A ted chci videt ty reakce jak google zneuziva svoje postaveni v pripade Element... (tim rozhodne nerikam ze by se to jindy nedelo).
https://twitter.com/element_hq/status/1355663753380032512Jaky je extremely abusive content? Proc Mam tomu rozumet tak, ze ten Matrix byl nejaky chatovaci klient a nekdo si ho stahl, hledal a hdledal a az nasel na chatu nejakou mistnost kde byly napsane veci, ktere se mu nelibily a citil se jimi urazen? Nebylo by podle podobne "logiky" ferove zrusit VSECHNY webove prohlizece? Protoze i s nima se jiste daji "najit" veci, ktere se nekomu nebudou libit? A kdyz rikam vypnout je vsechny, tak myslim VSECHNY, vcetne vestaveneho Chrome, aby to bylo spravedlive? Jen tak zabranime tomu, aby nekdo nasel neco, s cim nesouhlasi.Update: we just got a call from a Google VP who explained the suspension was triggered by a report of extremely abusive content accessible on the http://matrix.org server. Our trust & safety team had already acted on it, and the app should be reinstated shortly.
...a report of extremely abusive content...Mimochodem, doted vam nikomu nevadi, ze nevite co odsuzujeme? Me to teda vadi hodne! Jaky konktretne byl ten zlocinny abusive content? Proc to nesmime vedet? Udelame to jako antichartu, ze jako uzivatele podepiseme, ze jednoznacne odsuzujeme neco, co nam ani nedali precist?
... Jinak od začátku (a sleduju to už od začátku přímo u zdroje v relevantních Matrix.org místnostech) bylo největší podezření, že záplava reportů překonala nějaký threshold pro automatický remove...Takze na zbaveni se konkurence by stacilo vygenerovat nejake mnozstvi (falesnych?) udani? takovy jako udavacsky DDOS? Co takhle se domluvit a udat treba facebook nebo nejakou jinou cash cow?
Defaultní homeserver matrix.org nebyl moderovaný nějak zvlášť dobře a ve veřejném room directory byly pokud vím mimo jiné místnosti s pornem, což se dá s trochou snahy označit za něco, co je proti podmínkám Play Store. Webový prohlížeč je v pohodě, u webového prohlížeče který má v základním setu bookmarks pornhub
Takže kdyby ten domácí server musel uživatel zadat ručně třeba při prvním spuštění, tak by to zásadně měnilo situaci?