Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Eric Raymond prohlásil, že licence GNU GPL už není třeba. Podle něj je zbytečné kód nadále takto chránit, když trh uzavření kódu potrestá sám. Více na OSNews.
Tiskni
Sdílej:
No, ne.... trh zase jednou vyresi vsechno. Gratuluji.
hmm, mne z tej spravy vyplyva kritika uzavreneho kodu a nie ze by zdrbaval GPL. mne sa ten nazor paci
Když se dívám třeba na Apple, tak se mi nezdá, že by trestání trhu zas až tak dokonale fungovalo.
Asi tak nejak. Nikoho tu uz netrapi, ze napr. xulrunner sa nahradza webkitom, ze Apple tlaci velke peniaze do CUPS (tiez aj gimp-print), ze cele Gnome cerpa napady z ich GUI a o chvilu sa uz asi dockame aj docku, ze ... http://developer.apple.com/opensource/ Ale ono netreba byt fanatikom a pochopit, ze ani tak nie je problemom komercny a aj closed sw, ale nedodrziavanie standartov.
ja ze trh = zakaznici, dopyt a ono je to o obchodnikoch, presne takyto nazor dokurvy kazdu ekonomiku, vola sa to korupcia
Pokud zákazník nemá aspoň základní technické znalosti o tom, co kupuje, tak si myslí to, co se říká v reklamě. A drtivá většina manažerů ty znalosti nemá, a už vůbec ne obyčejní lidé.
Strategie Embrace & Extend je pořád pro open source obrovské nebezpečí.
Protirecis si! Rikas, ze open cource je lepsi, pak ale firma nema duvod vydavat closed reseni, takze to ze ji to GPL znemoznuje je nepodstatne.
GPL je zbytečná v tom smyslu, že open source způsobem vývoje vzniká kvalitnější, stabilnější a méně chybový software.... Open source je silný sám o sobě, protože má schopnost produkovat nejkvalitnější software
A na Ježíška a čápa s vránou taky věříte?
Jednak mám pocit, že principiálně není rozdíl v kvalitě open a closed source – oba druhy kódu se dělají naprosto stejným způsobem. Mezi nimi existuje jak velmi kvalitní věci, tak totální šunty. I řada open source věcí je totální šunt.
Za druhé trpíte nějakými růžovými brýlemi, že lidé kupují, nebo si pořizují to nejkvalitnější. Kdyby tomu tak skutečně bylo, svět by dnes vypadal zcela jinak.
Mimochoem já v poslední době se znovu vracím k myšlence kupovat komerční sw, protože open source mi nemůže nabídnout potřebnou kvalitu. Momentálně přemýšlím o koupi vektorového editoru, protože Inkscape je neefektivní program z uživatelského hlediska. Na druhé straně existují velmi kvalitní programy, se kterými jsem spokojen, třeba GIMP.
Mezi nimi [open source a closed source] existuje jak velmi kvalitní věci, tak totální šunty. I řada open source věcí je totální šunt.S tímto opravdu nelze než souhlasit. Já ale mluvím o dlouhodobém hledisku, tam už to kvůli mnohem větší flexibilitě open source světa vidím trochu jinak (alespoň co se týče většiny software -- v raketoplánech, jaderných elektrárnách a podobných zařízeních tomu bude samozřejmě jinak, protože komunita neposkytuje žádné záruky, certifikace atd).
Za druhé trpíte nějakými růžovými brýlemi, že lidé kupují, nebo si pořizují to nejkvalitnější. Kdyby tomu tak skutečně bylo, svět by dnes vypadal zcela jinak.Růžové brýle nenosím, růžovou nesnáším.
Kdyby masy kupovaly to, co je pro ně nejvýhodnější, tak všechny reklamní agentury do roka zkrachují. Všichni kromě expertů a jejich blízkého okolí se řídí tím, co jim nakuká reklama.
masy kupují to, co je pro ně nejvýhodnější (kvalita je jen jedno z kritérií)Masy kupují to, co považují za nejvýhodnější. V oborech, kterým nerozumí do hloubky, výhodnost určují zejména na základě doporučení známých(kteří tomu často rozumí jen o trochu víc, ale rádi vypadají důležitě) a ze všeho nejvíc platí "když to mají všichni ostatní, musí to být super". Já si myslím, že když to mají všichni ostatní, musí být něco lepšího.
.... já v poslední době se znovu vracím k myšlence kupovat komerční sw....
OT: Mimochodom, niekde som čítal (sakra, kde to len bolo?), že sa dajú kúpiť nejaké komerčné náhrady X.Org. To ma zaujalo. Tuším si okolo toho pogooglujem....
Na veškerý GPL kód bohatě stačí jedno kolo (pokud tedy ostatním autorům nepřipadá moc hranaté). Na BSD/Apache a další navzájem kompatibilní licence stačí také jen jedno kolo. Jediná kola, která je třeba vynalézat pořád dokola, jsou ta z uzavřeného software.
už imho afaik iirc nemá, to bylo v Win98 a podobných, v těch co mají kernel NT už tomu tak není, lae není vyloučené, že by nějaký kód nebyl použit