Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Akademický senát ČVUT na svém zasedání dne 22.4.2009 schválil zřízení Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze. Tento rok by se již měl začít učit bakalářský program Informatika. Akreditace magisterského a doktorského programu se připravuje. Informace o příjímacím řízení se objeví na stránkách nové fakulty.
Tiskni
Sdílej:
Bude v tom jeste pekny bordel. Nova fakulta nema pripraveno nic. Chybi akreditace a hlavne nejaky plan co vlastne delat ....
Konecne se nase dlouholete snazeni jako katedry pocitacu naplnilo! Bylo uz nacase - 20 let po ostatnich mestech ma i Praha konecne fakultu informacnich technologii.
No nevim... CVUT by podle me mel spis pracovat na kvalite nez na kvantite. Tim, ze zalozim novou fakultu (i kdyz se bude jmenovat "Uplne nejlepcejsi skola pres pocitace na svete") podle me nic moc nevyresi. Jsem absolvent KP FEL CVUT, pracuju v IT a setkavam se s nevejma absolventama, pri pohovorech a i pak v praxi a mam pocit, ze to je rok od roku horsi Z informatiky nevedi prakticky nic (maximalne to, ze graf je neco desne teoretickeho a sloziteho, co vlastne vubec k nicemu neni), to same z matematiky
Taky jsem absolvent - co si ze studia kdo veme nerika nic o tom, co se opravdu na skole uci.
Otazka na telo: Z ceho te vylili?
Ty hrozny jsou tak kysele ...
Hmm, pokud jedna jedna katedra ze zhruba 20 vaze 25 az 30% studentu fakulty, tak se mi zda, ze je v organizacni strukture neco shnileho.
Nový program je evolucí programu STM, takže podobnosti tam určitě jsou. Ale rozdíl je dost velký, protože STM muselo být z politických důvodů očesáno a o některé důležité předměty a navíc je nový program oproti STM modernější celkovým pojetím výuky.
by si sa divil. aj ked zo zaciatku to vzdy vyzera chaoticky, zavedenie fakulty informatiky a informacnych technologii bola jedna z najlepsich veci, co sa kedy na technickej univerzite v bratislave mohlo stat (dovtedy bola, podobne ako ta prazska, pod kridlami elektrikarov, co malo za nasledok, ze o najnovsich IT predmetoch a zameraniach rozhodovali 60 rocni dedkovia co o tom prd vedeli).
Dovolím si hádat, že i věci jako funkce tranzistoru, logického obvodu, konečného automatu, .... budou pro mnoho těchto chlapců a dívek velkým tajemstvím. Ale budou to přece "počítačoví odborníci".Vzhledem k tomu, že v prváku jsou předměty Číslicové a analogové obvody a Struktura a architektura počítačů, tak bych i věřil, že se to učit budou (jestli to budou i umět, to už je jiná).
Ty dva předměty jsou povinné pro všechny, tak aby každý věděl aspoň v principech, jak počítač funguje uvnitř. Pro ty co chtějí hardware opravdu navrhovat je tam samostatný obor a ubezpečuju vás, že v tomhle má tým kolem FIT bohaté zkušenosti.
v C ani v C++ se nic na zaklade gramatik etc, neresi, tam lze optimalizace delat pouze tak, ze si prectu, co ktery CPU dela rychleji a to taky vyuzivam, tedy spise numericke metody nez kraviny.
Hmm, poslední jaderné novinky obsahují informace o novém firewallu v linuxovém jádře. Bál bych se tvrdit, že při jeho implementaci nebude užitečné znát formální gramatiky. Koneckonců většina z nás používá regulární výrazy, nebo ne?
Klasicky vyplod stredoskolaku, el. ing a fyziku je UNIX a Linux Klasicky produkt IT vysoce vzdelanych lidi je M$ Windows, nebot M$ nikoho jineho nez lidi z diplomem z IT neprijima.
No nevím, nevím... Linus Torvalds, Richard Stallman, Alan Cox, Ted Ts'o...
Kdyz z toho ale vyvodis, ze si studenti musi nabiflovat parametry ruznych druhu MOSFETu (protoze proste proto) tak uz to trochu smrdi.Tohle se zase hodí člověku, kterej chce navrhovat hardware - a i to by mělo spadat pod působnost katedry počítačů, alespoň zčásti
Ona to ve skutecnosti uci katedra mikroelektroniky, ale coz.Proto říkám alespoň zčásti.
A k cemu jim to bude, udou vedet co je to turingac ...
Tak pokud chteji celej zivot "programovat" weby pro obecni hospodu tak mozna na nic. Pak je ale naprosto zbytecne, aby studovali VS, protoze jinak tam jen zbytecne snizuji uroven i tem nezabednenym.
Klasicky vyplod stredoskolaku, el. ing a fyziku je UNIX a Linux Klasicky produkt IT vysoce vzdelanych lidi je M$ Windows, nebot M$ nikoho jineho nez lidi z diplomem z IT neprijima.
Tohle je takovy roztomily snobizmus Treba prof. Tanenbaum pouziva Windows a tezko o nem muze nekdo tvrdit, ze operacnim systemum nerozumi... Casem mozna pochopis, ze az tak nezalezi, jestli pises pastelkou, perem nebo na pocitaci, dulezite je to, co pises
Pro zacatek doporucuji precist treba
Otevrena informatika je truc pocin soucasneho vedeni FEL a pokus o zastaveni vytvorerni FI
nesuhlasim aj ked ta vec takto mozno vyzera
niektore skupiny ktore maju k IT blizko [pocitacova grafika,umela inteligencia,spracovanie obrazu] ostali na FEL a pre ne je OI hlavne urcena