V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Noc z 30. června na 1. července byla o tzv. přestupnou sekundu delší. Některé systémy a služby měly s touto změnou vážné problémy. V noci z 31. července na 1. srpna se situace, byť v mnohem menším rozsahu, opakovala. Řada NTP serverů nesprávně oznamovala, že by se opět měla přestupná sekunda přidat. Hledá se důvod. Možná šlo o DoS útok. Více v článku na The H.
Tiskni
Sdílej:
Proti tomu je těch českých sedm minut během zimního času prd...Pozor, český zimní čas je GMT+0, tedy třeba v Krně o 53 minut pozadu za místním časem.
Ale když už byla otázka položena, tak já interně považuji za "normální" aktuální solární čas, ale nebudu si přece jak magor přeštelovávat hodinky pokaždé, když pojedu z Prahy do Brna.Neodporují si tyto dvě věty trochu?
... že sekunda je základní fyzikální jednotka?To vieš tisíce rokov sa počítalo na dni potom niekto vymyslí jedenotku ktorá stojí úplne za kulové a ani ten deň podľa nej nieje deň. Ale ako kec od lamy sa to dá pochopiť.
To vieš tisíce rokov sa počítalo na dniJenže tehdy to taky mělo houby přesnost. Dneska bych docela rád, aby třeba metr byl pořád stejně dlouhý, a to při definici sekundy jako 1/(3600*24) dne prostě nejde. Navíc je hloupé používat pro definici fundamentálních jednotek něco, čeho je ve vesmíru jenom jedna kopie, protože se může poškodit, nemůže se měřit na více místech současně atd.
potom niekto vymyslí jedenotku ktorá stojí úplne za kulovéTen metr je taky úplně na prd, protože 1/10000e3 obvodu Země přes poledník v Paříži už to taky není, no ostatní základní SI jednotky jsou taky úplně na nic. Koho zajímá nějaký trojný bod vody, částice v kusu uhlíku a tak, když by se to mohlo definovat třeba ve vztahu k teplotě lidského těla nebo počet částic v pravé ruce.
a ani ten deň podľa nej nieje deň.Bohužel každý den je jinak dlouhý. Budeme podle toho upravovat frekvenci procesoru ve tvém počítači a poločas rozpadu nestabilních nuklidů?
(což se stalo až na nějaký zlomek pokažého sw, který se prostě opraví)No, pri minule prestupne sekunde take byly bugy zpusobujici problemy, ty se opravily, ale mezitim se stihlo udelat nekolik novych. Je tedy otazka, jestli to tak nebude pokazde, kdyz prijde prestupna sekunda po delsim (nekolikaletem) intervalu bez ni.
Hodiny (jako přístroj) slouží k tomu, aby člověk věděl, kdy musí vyrazit do kravína, aby tam byl v potřebnou dobu.Z cyklu Vidláci vohnoutům? :)
Posunutí kalendáře o 10 dnů už mělo výrazné důsledky pro zemědělce, navíc se církevní svátky stěhovaly do létaTakze s tim nemeli problemy ani tak zemedelci, jako spis cirkevni predstavitele. Ono koneckoncu nejvetsi opozice vuci kalendarnim reformam je tradicne ze strany cirkvi, zvlaste pokud navrhovany kalendar nema presne sedmidenni tydenni cyklus (sveceni sedmeho dne jako svatku).
...nebyl by zase tak velký problém mít unixový čas jako skutečný počet sekund od unixové epochy a přestupné sekundy si ulkádat někde bokem a aplikovat je až na čas vypisovaný uživateli, úplně stejně jako se to dělá s časovými zónami.TAI64
the duration of 9,192,631,770 periods of the radiation corresponding to the transition between the two hyperfine levels of the ground state of the caesium 133 atom.