OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dnes vydaná Fedora 11 inspiruje Matta Assaye ke krátkému zamyšlení nad snadností použití dnešních linuxových distribucí. Podle něj už dotáhly v použitelnosti Windows a blíží se Macu. (Upozornil LWN.net.)
Tiskni
Sdílej:
Taky mě to napadlo. Kdybych se při používání Linuxu cítil stejně frustrován jako s Windows, tak bych takové nepoužitelné distro asi hned smazal..
výborně !!! první distribuce, která nepoznala USB klávesnici a myš
Ja taky mám USB klávesnici a myš na desktop PC. Bez problému. Opravbdu to chce ty hranaté zásuvky.
asi jsem měl ještě doplnit, že je to bezdrát , ale to nic nemění na tom, že fedora byla první distribuce ve které nešlapala (a zapojená byla samozřejmě dobře )
/var/log/Xorg.0.log
a výstupy dmesg
, lsusb -v
a lshal
.
naco klavesnica a mys? ved to je tak dokonale, ze sa to ovlada hlasom a buduca verzia sa bude ovladat myslienkami
Mno snadna, rekl bych ze prave nepritomnosti "oficialniho" lec "vyrobcem" nepodporovaneho repo na restricted balicky (mysleno tak, ze se musi googlit, kdezto u ubuntu je na to odkaz primo na ofiko strankach), dela fedoru o neco tezsi jak ubuntu (v poinstalacnich upravach), pak jsou uz jen sama pozitiva a socialni jistoty
Ale chrochtam si, oproti Ubuntu 9.04, OpenSUSE, Gentoo, Archlinuxu, je to konecne distro, kde funguju do 2h i s obnovou zalohy a jeste je docela svizna a yum je konecne silnej clanek teto distribuce...
Momentálně to píšu z F11 spouštěné z USB klíčnenky na NB Acer s bezdrátovou myší. Vše poznala ihned po instalaci, po přenesení na kancelářskej PC mi to okamžitě nabízí připojení do firemní sítě ... Opravdu považuji F11 za nejlepší distro lokalizované do češtiny, které jsem zkoušel. Takže jsem na svém domácím PC taky přeinstaloval Mandrivu 2009 Fedorou 11. Trocha googlení nezaškodí, aspoň se laik jako já cosi přiučí.