Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Dnes vydaná Fedora 11 inspiruje Matta Assaye ke krátkému zamyšlení nad snadností použití dnešních linuxových distribucí. Podle něj už dotáhly v použitelnosti Windows a blíží se Macu. (Upozornil LWN.net.)
Tiskni
Sdílej:
Taky mě to napadlo. Kdybych se při používání Linuxu cítil stejně frustrován jako s Windows, tak bych takové nepoužitelné distro asi hned smazal..
výborně !!! první distribuce, která nepoznala USB klávesnici a myš
Ja taky mám USB klávesnici a myš na desktop PC. Bez problému. Opravbdu to chce ty hranaté zásuvky.
asi jsem měl ještě doplnit, že je to bezdrát , ale to nic nemění na tom, že fedora byla první distribuce ve které nešlapala (a zapojená byla samozřejmě dobře )
/var/log/Xorg.0.log
a výstupy dmesg
, lsusb -v
a lshal
.
naco klavesnica a mys? ved to je tak dokonale, ze sa to ovlada hlasom a buduca verzia sa bude ovladat myslienkami
Mno snadna, rekl bych ze prave nepritomnosti "oficialniho" lec "vyrobcem" nepodporovaneho repo na restricted balicky (mysleno tak, ze se musi googlit, kdezto u ubuntu je na to odkaz primo na ofiko strankach), dela fedoru o neco tezsi jak ubuntu (v poinstalacnich upravach), pak jsou uz jen sama pozitiva a socialni jistoty
Ale chrochtam si, oproti Ubuntu 9.04, OpenSUSE, Gentoo, Archlinuxu, je to konecne distro, kde funguju do 2h i s obnovou zalohy a jeste je docela svizna a yum je konecne silnej clanek teto distribuce...
Momentálně to píšu z F11 spouštěné z USB klíčnenky na NB Acer s bezdrátovou myší. Vše poznala ihned po instalaci, po přenesení na kancelářskej PC mi to okamžitě nabízí připojení do firemní sítě ... Opravdu považuji F11 za nejlepší distro lokalizované do češtiny, které jsem zkoušel. Takže jsem na svém domácím PC taky přeinstaloval Mandrivu 2009 Fedorou 11. Trocha googlení nezaškodí, aspoň se laik jako já cosi přiučí.