OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vyšla Fedora 14. Používá libjpeg-turbo, takže práce s JPEG obrázky je rychlejší, přináší Spice, čímž poskytuje rozhraní pro interakci s virtualizovaným desktopem, dále přináší podporu programovacího jazyka D, aktualizuje Python 2. řady na 2.7 a mnoho dalšího. Novinkou je také možnost snadno vyzkoušet systemd, který bude použit jako výchozí init systém ve Fedoře 15.
Tiskni
Sdílej:
Učitelka se ptá dětí kolik je tři plus tři.
Mařenka: "Tisíc."
"Ne, Mařenko tisíc to není."
Honzík: "Středa."
"Ne, Honzíku, středa to také není."
Pepíček: "Šest."
"Výborně, a teď nám řekni, jak jsi na to přišel?"
Pepíček: "No úplně obyčejně - tisíc mínus středa."
Obavam sa ze typek sa nepytal kto ma presne 4GB RAM, ale kto ma 4GB RAM.To je bohužel omezenost jazyka. Bohužel křišťálovou kouli nemám, se ho třeba zeptej. Jak jen se jmenoval ... hmm, zkus si to najít - FEL rozvrh zimního semestru 2009/20010, byl to předmět X36SKD (snad), hodiny byly ve středu v 12:45, nebo tak nějak.
Takze to "jakej je to kretén" bolo asi trochu predcasne...Já jsem kretén, ale to jsem přece nikdy nepopíral, dokonce jsem to tu i párkrát přiznal a nějak se za to nestydím.
Jenze ty sis kdovi proc umanul (mozna z cajovych listku nebo logru), ze se pta kdo ma presne 4GB RAM.řekl bych, že si to "umanul" na základě znalosti češtiny, která tobě chybí jinak by například na otázku "kdo má minimální mzdu?" byla odpověď "všichni (legálně) zaměstnaní" - což je tazateli i komukoliv jinému k hovnu, manažéři s mnohonásobky minimální mzdy se nebudou hlásit, že ten jejich plat částku odpovídající minimální mzdě obsahuje (dokonce několikrát)
a kam to mám poslat?a nešoupnul mu do schránky nějaké 64k intro (jako je třeba Chaos Theory,…) nebo 4k intro. To by byla docela prdel.
U 64k intra by asi za chvíli něco našel.Tož netvrdím, že ne, ale už to asi bude celkem fuška. Např. loader nebo nějaké podobné rutiny se IMHO neoptimalizují a něco nestlačeného tam bude, ale to není problém ručně projít a ručně vyházet. Co se týče hlavního kódu, tak na to mají speciální strojový optimalizátor, který ten kód právě optimalizací v assembleru stlačí. A pak se to IMHO ještě ručně prochází. To už by IMHO fuška docela byla.
Asi by se to dalo "vyřešit" zrušením Automatic Bug Reporting Tool, který takhle každou chvíli zařve, že došlo k chybě, ale nepřijde mi to zrovna nejbezpečnější.Vzhledem k tomu, že je to jenom warning upozorňující na chybu v BIOSu, tak bych se toho nebál. To 'intel_iommu=off' ho nepotlačí?