Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Na IRC schůzce ke zhodnocení splnění kritérií pro vydání se shodli zástupci vývoje, QA a rel-eng, že již nic nebrání vydání Fedory 14 v úterý 2.11. Je to u Fedory poprvé, co schválením prošel hned první kandidát na vydání (RC1).
Tiskni
Sdílej:
... ale proste neco takoveho neni jednoduse odhalitelne.ale nepovídej ... jako bys to neznal - stačí, abych se přiblížil k počítači
Naopak, mně vždy přišli sudá vydání Fedory jako odladěnější, kdežto lichá moc netěšíš se na F15 a systemd?
Avoid changing the user experenceHeh, takže když například ve verzi V bude nějaký program P, který však bude z hlediska uživatele nepoužitelný (hint: NetworkManager v ranných verzích) tak maintainer nesmí přejít na vyšší verzi programu P, která bude ve Fedoře V+1, protože tím naruší ten "jůzr ikspíryjenc"? Divná to politika
po 13 mesicich musim reinstalovat.Kua. Horsi jak widle.
Backport uz je na ceste.Z čehož plyne, že po instalaci se opět bude tahat asi bambilión updatů
Fedora má v posledních verzích pěkné a bezchybné KDE, na rozdíl od Opensuse jej však doplňuje některými GTK+ nástroji nebo nástroji z Gnome (vybavuji si třeba applet Network manageru). Nepociťuji to jako nevýhodu, zvlášť když konfigurační nástroje Fedory jsou holt GTK. Ale je na tom viděť, že KDE není pro Fedoru absolutní jedničkaJa vim jen, ze ve F11 (13?), kterou jsem zkousel byl gnome-network-manager (nebo nejaky GTK) jako vychozi po instalaci. Myslim si, ze to byla dobra volba, nez dat nedodelany aplet z KDE, popr to, co tedka novy Kubuntu dala jako default (neni to KNetworkManager, ktery ma sve mouchy porad, ale funguje).![]()