Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Vyšla Fedora 18 s kódovým označením Spherical Cow. Podrobnosti v oficiálním oznámení o vydání nebo v článku na Fedora.cz. Party u příležitosti vydání Fedory 18, přednášky o novinkách ve Fedoře 18 od lidí, kteří na nich pracovali, DVD s Fedorou 18, znalostní kvíz atd., se bude konat 6. února od 17:00 v brněnské pobočce Red Hatu. V plánu je také release party v Praze.
Tiskni
Sdílej:
Bootnul jsem do liveUSB F18 a jsem rad ze to nemusim pouzivat. Je tam starej systemd, nezvladnul by takovou zakladni vec jako --user sessions.
Kdyz jsem spustil Firefox, tak jsem nevedel, jestli si nedelaj prdel. Jedna list, druha lista, treti lista, ctvrta lista, pata lista, sesta lista a az potom webovej obsah...
protože ho nejde normálně zastavitZavřeno jako duplikát bug reportu původně nahlášeného na Fedoru 17, který se na 17 záhadně přestal projevovat a znovu jsem ho potkal až na 18. Problém je v integraci networkmanageru, dbusu a systemd, ale nebyli jsme schopni se dohodnout na řešení.
commit db70a2c914ac9424e49ec66e78f1227af5dbcde4 Author: Pavel Šimerda <psimerda@redhat.com> Date: Wed Sep 5 21:01:50 2012 +0200 REJECTED: systemd: avoid D-Bus in NetworkManager.service Inspired by openSUSE patches, this change should help avoid unwanted NetworkManager starts. REJECTED by dcbw because of concerns about systemd dependencies. OpenSUSE, though, is using it already. diff --git a/data/NetworkManager.service.in b/data/NetworkManager.service.in index 9a5f125..2c73df7 100644 --- a/data/NetworkManager.service.in +++ b/data/NetworkManager.service.in @@ -15,6 +15,4 @@ StandardError=null [Install] WantedBy=multi-user.target -Alias=dbus-org.freedesktop.NetworkManager.service Also=NetworkManager-wait-online.service - diff --git a/data/org.freedesktop.NetworkManager.service.in b/data/org.freedesktop.NetworkManager.service.in index 5bd091b..a10126b 100644 --- a/data/org.freedesktop.NetworkManager.service.in +++ b/data/org.freedesktop.NetworkManager.service.in @@ -8,4 +8,3 @@ Name=org.freedesktop.NetworkManager Exec=/bin/false User=root -SystemdService=dbus-org.freedesktop.NetworkManager.Sám jsem zvědavý, kdy se tohohle konečně zbavíme. Mimochodem, mně po upgrade na Fedoru 18 fungovala síť v pohodě. Jediné, co mi blbne je ikonka v gnome shellu a několikrát mi gnome shell zamrzl a pouštěl jsem ho nanovo s volbou
--replace
.
ok; no poté, co mi bugzilla vyblila že víc než 1000 bugů mi nezobrazí, jsem hledání existujícího bugu vzdal - navíc procházel jsem to na systemd, ne na dbusprotože ho nejde normálně zastavitZavřeno jako duplikát bug reportu původně nahlášeného na Fedoru 17,
Problém je v integraci networkmanageru, dbusu a systemd, ale nebyli jsme schopni se dohodnout na řešení.bů
Mimochodem, mně po upgrade na Fedoru 18 fungovala síť v pohodě. Jediné, co mi blbne je ikonka v gnome shellu a několikrát mi gnome shell zamrzl a pouštěl jsem ho nanovo s volbou --replace
.
já nevím ... instalace asi do tří virtuálek ještě před vydáním v pohodě, ale to byla jednoduchá konfigurace s jedním "drátovým" rozhraním
tady se mi to sere na tom, že mám povoleno to DSL spojení, jak jsme spolu řešili, no a přes knetworkmanager to nejsem schopen zakázat, resp. explicitně povolit em1, a taktéž přes to nejde vypnout wifina - to je asi problém především KDE, každopádně než to nějak víc řešit, tak je pro mě jednodušší stopnout NM a pustit dhclient em1
... ale zakazovat ho nechci, neb čekám, po kterém rebootu se mi to spraví
ok; no poté, co mi bugzilla vyblila že víc než 1000 bugů mi nezobrazí, jsem hledání existujícího bugu vzdal - navíc procházel jsem to na systemd, ne na dbusV pohodě, já jsem to našel hned, protože to patří mezi mé „oblíbené“ bugy.
každopádně bug #815243 comment #19 bod 2) je moje pointa, takhle hnusná regrese by se do RHELu neměla dostatJá bych ji radši neviděl ani ve Fedoře :).
to je asi problém především KDEDo KDE už tak moc nevidím, mně bohatě stačí jak to „funguje“ v tom mainstreamovém desktopu.
protože to patří mezi mé „oblíbené“ bugy.já se nesměju, já se fakt nesměju ... každopádně tedy dík za triage
to samozřejmě, ale tam už bohužel je spíš jsem to myslel tak, že je tady hodně velká páka to spravit - service je wrapper, který RH léta prosazoval, a když ta hlava geniální přišla s tím, že žádné service ale systemctl, místo toho aby se v service změnil backend, tak byla velmi rychle vykázána někam (narozdíl od jiných případů, škoda)každopádně bug #815243 comment #19 bod 2) je moje pointa, takhle hnusná regrese by se do RHELu neměla dostatJá bych ji radši neviděl ani ve Fedoře :).
spíš jsem to myslel tak, že je tady hodně velká páka to spravitPokud máš možnost nějak tomu pomoct, tak +1. Pokud se jedná o akt víry, taky +1, zvlášť v tvém případě.
service je wrapper, který RH léta prosazoval, a když ta hlava geniální přišla s tím, že žádné service ale systemctl, místo toho aby se v service změnil backend, tak byla velmi rychle vykázána někam (narozdíl od jiných případů, škoda)Zastávám stejný názor a service navíc nadále používám. Je to kratší, nemusím tam psát tu zkurvenou příponu.
yum install gstreamer-plugins*
neb přehrávače používají jako backend gstreamer (v defaultu, pokud si někdo hraje s něčím jiným, tak předpokládám, že nepotřebuje radit, co má instalovat)
Neinstalovat balíky zvlášť, ale jako "jeden".ehm, já se neptal "co že by ten metabalík měl být" ale "na co že by ten metabalík měl být" ...
Chapu duvody, ale jak jsem uz psal, proste ten zpusob pridavani je docela nestastny. Bylo by treba fajn, kdy by clovek pri instalaci precetl duvody a mel moznost si to tam pridat uz pri instalaci, kdy souhlasi s tim, ze to je takove a makove. Neni to podle me nic sloziteho a vase duvody by to mohlo taky resit.technicky složité to není, ale právně je to neprůchodné
Tedy pokud Fedoru chapu jako easy to use alternativu k Ubuntu.to chápeš blbě
kde se clovek nemusi o nic starat jako Ubuntuno tak zrovna v Ubuntu bych měl starostí hodně ... jaksi asi nejsem ten správný typ na exhibování v reality show
yum install whatever
je hardcore? Nerozumím, jak jsi přežil na Gentoo.
Nicméně, ano, poměřuješ-li používání snadností instalace proprietárního bordelu^Wsoftware, tak Ubuntu určitě vítězí. Za je to zrovna tohle vhodné kriterium, podle kterého posuzovat distribuce Linuxu, to ať si každý zváží...
A jako promin, pokud se to chce tvarit jako desktopova distribuce, tak pod desktopem si predstavim pocitac pro lidi doma na kazdodenni pouzivani at na prohlizeni webu, sledovani filmu nebo prehravani hudby...v tom nejjednodussim smyslu a bez toho proste nic z toho poradne nepujde a obycejny uzivatel se ti na takovy postup zprovozneni techto zakladnich veci muze vyprdnout...ale to je naprosto správně - obyčejný uživatel se nemá co vrtat v nastavení systému a instalovat kdejaký malware
Prezit na Gentoo neni problem, protoze gentoo to vse v portage maach ano, a protože je všecko přímo v Portage, tak mám běžně aktivní jenom tak dvě-tři overlaye ...
a nemusi clovek nic resit krom nauceni se ovladat emerge (jednoduse receno).eh, naučit se ovládat yum má být jako těžší než zvládnout emerge? WTF?
Tak někteří sice škemrají, ale spousta z nich si třeba prakticky jakýkoliv software zkouší instalovat sama a většinou se jim to i daří.a uživatelům Fedory se to nedaří?
A pak škemrají, až když jim to nejde. Nebo škemrají poté, co si ten počítač celý nějak rozklíží tím, jak instalují každou pitomost, kterou si někde stáhnou.takže přesuneme problém jinam, a začneme se tvářit, že neexistuje?
Styl: "Tady máte počítač a rootovské heslo vám od něj raději nedám, ale vězte, že až budete cokoliv potřebovat nainstalovat, tak ho budete potřebovat (resp. mě)" by opravdu asi moc velký úspěch neměl. Tohle člověk může udělat opravdu tak někde v nějaké firmě či podniku - a také tam často něco podobného dělají, i když jde o Windows. Ale v domácím prostředí? Těžko. Každý sobě takovým domácím adminem...proč těžko? zdaleka ne každý uživatel má potřebu se v systému neustále vrtat ... já to tak úspěšně provozuju už léta, a co vím, tak zdaleka nejsem sám a děsná vyjímka všichni dostali na výběr - buď se jim o počítač budu starat, ale bude na něm instalováno, co uznám za vhodné, anebo se o něj budou starat sami, a pak ať tam mají, co chtějí, ale ať za mnou nelezou, že potřebují spravit něco, čemu nerozumím (= Windows)
Ano, když se to po..., tak je někdy potřeba odborná pomoc, ale ne proboha na instalaci nových programů!proč ne? přijde ti instalace nových programů jako zcela základní triviální úkol, který by měl zvládnout každý? a teď oblíbená analogie
Už vidím, jak někde v rodin u Nováků malý Pepíček najde o Štědrém večeru mezi dárky i nějakou novou hru. A tatínek mu pak říká: "Ne Pepíčku, vyzkoušet jí nemůžeš, musíme počkat na nejbližší pracovní den, pak zavoláme těm pánům, co nám chodí instalovat programy a pak si jí teprve vyzkoušíš, do té doby si můžeš prohlížet krabici a přečíst alespoň v klidu manuál..."pominu-li, že je to blbost (na hraní jsou konzole, pro Linux je hra v krabici zázrak a online systémy stačí rozchodit jednou a ne pro každou hru pokaždé znova), tak proč ne? to jsem třeba dostal na vánoce boby, no a představ si, von nebyl sníh a zlej tatínek říkal, že musím počkat, až napadne, nedovolil mi s nima jít na holej kamenitej kopec ...
Tak někteří sice škemrají, ale spousta z nich si třeba prakticky jakýkoliv software zkouší instalovat sama a většinou se jim to i daří.
a uživatelům Fedory se to nedaří?
No já právě z té diskuse myslel, že moc ne. Že prý se na Fedoře nejpohodlněji instaluje z příkazové řádky a ta je prý pro spoustu BFU naprosto nepřijatelná.
A pak škemrají, až když jim to nejde. Nebo škemrají poté, co si ten počítač celý nějak rozklíží tím, jak instalují každou pitomost, kterou si někde stáhnou.
proč těžko? zdaleka ne každý uživatel má potřebu se v systému neustále vrtat ... já to tak úspěšně provozuju už léta, a co vím, tak zdaleka nejsem sám a děsná vyjímka
všichni dostali na výběr - buď se jim o počítač budu starat, ale bude na něm instalováno, co uznám za vhodné, anebo se o něj budou starat sami, a pak ať tam mají, co chtějí, ale ať za mnou nelezou, že potřebují spravit něco, čemu nerozumím (= Windows)
Ale tak jo, tohle třeba u rodičů praktikuju taky - jestli chcete Windows, tak se o to starejte sami. Když tam bude Linux, tak možná něco nepůjde hned (například internetbanking Komerční banky), ale je zase třeba šance, že s tím něco udělám i na dálku...
Ano, když se to po..., tak je někdy potřeba odborná pomoc, ale ne proboha na instalaci nových programů!
proč ne?
přijde ti instalace nových programů jako zcela základní triviální úkol, který by měl zvládnout každý?
Celkem ano. A hlavně většině lidí v mém okolí. Oni jsou zvyklí, že skoro jakýkoliv software se instaluje tak, že strčí placku do mechaniky, nebo někde něco stáhnout a pak jen klikají Next -> Next -> Next. Pokud bych jim třeba i nabízel nějaký operační systém (což už raději dávno nedělám) s tím, že si na něm nebudou moci nic sami nainstalovat, že na to budou muset pokaždé někoho shánět, tak mě pošlou do háje.
a teď oblíbená analogie- přijde ti výměna kol na autě za zimní/letní jako zcela základní triviální úkol, který by měl zvládnout každý (za nás se výměna kola učila v autoškole)?
tak proč jsou na podzim a na jaře plné servisy? kolik tvých známých šaškuje s heverem před barákem či na chalupě a mění samo?
No když jsme u tohoto konkrétního příkladu - výměnu kola by opravdu měl zvládnout každý, dříve si to lidi v těch autoškolách i zkoušeli. Pak asi někdo přišel na to, že něžné pohlaví je na to příliš něžné a tak tu máme asistenční služby. Volat si asistenční službu kvůli výměně zimních a letních kol by asi nebylo úplně ideální (nebo by to vyšlo o dost dráž, než pneuservis .
Já si kolo vyměnit umím a považoval bych to za samozřejmost pro každého řidiče. Sám už jsem kolo měnil mnohokrát, ale vždycky jen jedno - buď kvůli defektu, nebo že bylo prázdné a já neměl čím ho nafouknout (ale v kufru jsem měl rezervu, která byla plná). Do výměny všech kol jsem se ale nikdy nepouštěl - mám hever, co to s ním jde celkem ztuha - to jedno kolo se nouzově zvládne, ale všechna kola, to bych si dal. Na to rád využiji služeb autoservisu, kde se nemusím tak namáhat, je to mnohem rychlejší a cena je pro mě akceptovatelná.
A ano, mám i známé, co si mění kola někde na dvorku sami. Ba co víc, dokonce jsem něco takového viděl i párkrát v Praze. Nevím, jaké procento takových lidí je, určitě nebudou ve většině, ale evidentně je jich dost.
Ne, není to blbost. Ne každý chce konzolu. Hry v krabicích se pořád prodávají, dokonce i pro ten Linux. A i když tu hru někde stáhnu, stejně jí musím instalovat. Ono totiž hry, to není jen Steam. Já mám třeba pár her koupených v rámci Humble Bundle. Některé i přímo od firem, které je vytvořili. Pokaždé je ta instalace řešená trochu jinak. A instalovat to musím. Někdy je balíček pro Debian, super. Někdy je nějaký instalační skript - tam to ale zase jde instalovat třeba do uživatelského adresáře a ani na to admin být nemusím. Ale to je jedno. Lidé v mém okolí jsou prostě zvyklí na to, že si programy instalují sami. Asi máme v okolí různé lidi - ale v mém případě to nejsou žádní ajťáci...Už vidím, jak někde v rodin u Nováků malý Pepíček najde o Štědrém večeru mezi dárky i nějakou novou hru. A tatínek mu pak říká: "Ne Pepíčku, vyzkoušet jí nemůžeš, musíme počkat na nejbližší pracovní den, pak zavoláme těm pánům, co nám chodí instalovat programy a pak si jí teprve vyzkoušíš, do té doby si můžeš prohlížet krabici a přečíst alespoň v klidu manuál..."pominu-li, že je to blbost (na hraní jsou konzole, pro Linux je hra v krabici zázrak a online systémy stačí rozchodit jednou a ne pro každou hru pokaždé znova), tak proč ne?
Jak jsem už psal - souhlasím s politikou uživatele maximálně omezit - pak napáchají nejméně škody. Zvlášťě v těch podnicích, firmách, školách - prostě kdekoliv, kde ten počítač není jejich. Ale u domácího počítače... Já nevím, ale ty lidi, co znám, by mě s takovým přístupem většinou poslali do háje. A když jsme u těch analogií - co třeba takový iOS a Android? U těch si snad na instalaci nových programů také nikoho nevoláte... Jasně, znám lidi, co si nejsou schopní s kupónem ani dobít předplacenku a musí jít někam do trafiky, kde jim to někdo dobije - ale ti asi nebudou řešit Android nebo iOS. Zrovna Apple myslím dost profituje z toho, že nákup a instalaci softwaru svým uživatelům velmi usnadnil - tak oni kupují a instalují a Apple na tom vydělává...
Ad ty boby - no, co teprve když člověk dostal nějakou letní hračku. Nebo na kole je zase docela o ústa jezdit na sněhu a ledu.
Když tam bude Linux, tak možná něco nepůjde hned (například internetbanking Komerční banky),
yum remove java*plugin yum install icedtea-weba restart prohlížeče a je to. Ta ezoterická firma je jednička a je potřeba jim to ukázat.
No já právě z té diskuse myslel, že moc ne.Pro většinu BFU je naprosto nepřijatelné instalovat cokoli. Ale jako jo, současná Fedora v tomhle smyslu neslouží úplně dobře současným mírně pokročilým uživatelům a stálo by za to to zlepšit. Na druhou se jedná pouze o psychologickou záležitost, protože příkazovou řádku se naučí používat i debil a svým způsobem je to mnohem jednodušší a přesnější rozhraní než GUI. Ale to už je trochu jiné téma.Že prý se na Fedoře nejpohodlněji instaluje z příkazové řádky a ta je prý pro spoustu BFU naprosto nepřijatelná.
ale to je naprosto správně - obyčejný uživatel se nemá co vrtat v nastavení systému a instalovat kdejaký malwareNe, rozhodne neni spravne, ze uzivatel ma problem nainstalovat ZAKLADNI veci, a zakladni veci pro jakykoli domaci desktop jsou veci takove, aby mohl prehravat filmy, muziku a fungoval mu web. Ac osobne nemam takovy flash rad, bohuzel je porad drtive zastoupeny. A co jsem kritizoval je, ze k tomu aby tyhle veci byly, je treba hledani jak to tam sakra dostanu a pak konsole. Ok, je to bug v instalatoru ktery snad bude opraveny, ale proste to tak je. Jako chapu pristup jen open source, proprietarni veci ne. Ale urcite to jde jednodussi cestou. A hlavne si myslim, ze obycejny franta uzivatel - to je takovy, co prijde z roboty, sedne k pocaku, chce si pustit hudbu, kouknout na maily a nejake videa - nema do konsole co lozit a ma mit moznost vse pohodlne naklikat (at si o pohodli konsole vs. klikatko my co do toho vidime myslime sve). A tu je zakopany pes a proto po velkych kecech pred x lety jak linux prevalcuje windows dnes porad vsichni koukaji na to jedno az dve procenta na desktopu a rikaji si co je spatne. Vlastne jen diky Ubuntu a jeho derivatum v dnesni dobe to pouziva "tolik" lidi a treba je to odkopne na dalsi distribuce pokud je to zajima vic.
ach ano, a protože je všecko přímo v Portage, tak mám běžně aktivní jenom tak dvě-tři overlaye ...Ano, vsechno to zakladni, o kterem je tu rec, tam je. Pokud ma clovek overlaye, chce uz neco extra a o tom rec neni.
eh, naučit se ovládat yum má být jako těžší než zvládnout emerge? WTF?A viz vyse, k cemu to je, kdyz ty zakladni veci tam defaultne nejsou. A hlavne viz jeste vyse, obycejny uzivatel by tam nemel ani vlezt.
Jako uz ten instalator a jeho prirazovani mount pointu mi prislo docela neprehledne a neintuitivniInstalator je novy a byl to hlavni duvod zdrzeni release a mam z nej take stale smisene pocity, snad se to jeste poladi.
Ovsem aby clovek rozjel videa v totemu nebo flash, to je docela hardcore i na muj vkus a to jsem byl dlouho ne gentoo :)Tady nevidim problem, (a) staci pridat RPMForge, (b) nainstalovat kodeky a dalsi multimedialni balicky a vse chodi. Prijde mi to celkem trivialni, ale stale me prekvapuje jak s tim mohou mit lide problemy.
A ze by zrovna instalator balicku byl prehledny se rict taky neda.Tak to ani nevim jak to vypada, jiz od Fedory 1 pouzivam jen command linovou instalaci balicku. Rekl bych, ze to dela vetsina uzivatelu Fedory a tak poptavka po vymakanem GUI velka neni.
A muj oblibeny prehravac Guayadeque tam vubec neexistuje, na chromium clovek musi taky neco pridavat a nvidia drivery jsou tam taky docela zaprasene :).Guayadeque jsem neznal, snad to tam nekdo casem zacne balit, problem s Chromiem je, ze k sobe baly knihovny, ktere jsou na Linuxovych systemech sdilene a pres sliby je jeho autori stale neizolovali.
nvidia drivery jsou tam taky docela zaprasene :).To znamena co?
Instalator je novy a byl to hlavni duvod zdrzeni release a mam z nej take stale smisene pocity, snad se to jeste poladi."smíšené pocity"? - pán je diplomat
Tady nevidim problem, (a) staci pridat RPMForge,nechtěl jsi říct RPMFusion?
"smíšené pocity"? - pán je diplomatV podstate ano ..., ja to nechci zatim uplne schazovat v prvni verzi.
nechtěl jsi říct RPMFusion?Chtel, diky, ostuda. Naucil jsem to auto-completion, budu to muset vyhodit; pak jsem to nekontroloval.
A ze by zrovna instalator balicku byl prehledny se rict taky neda.Tak to ani nevim jak to vypada, jiz od Fedory 1 pouzivam jen command linovou instalaci balicku. Rekl bych, ze to dela vetsina uzivatelu Fedory a tak poptavka po vymakanem GUI velka neni.
Já jsem měl tu smůlu v F17. Je to jako kdybyste byl z půlky ochrnutý. Nic se tam nedá najít, ukazuje naprosto irelevantní údaje a vůbec se nedá ovládat. Občas se ptám jestli BFU vůbec ví, že se dá něco doinstalovat, protože jinak by jej už musel někomu omlátit o hlavu.
ale proč to tam není?Neznám jediný důvod, proč by ifconfig měl být ve výchozí instalaci linuxové distribuce.
Tak si místo slova nefunguje dej je nespolehlivý a vrací zavádějící informace. Příkazy ifconfig a ip jsou advanced tooly, které slouží k tomu, abyses dozvěděl přesné informace o konfiguraci kernelu. Jeden z těch nástrojů to do velké míry splňuje, druhý ve zcela běžných podmínkách selhává.že já mám zrovna takovou smůlu, že mi ten ifconfig nic zavádějícího nevrátil, a fungoval zcela spolehlivě, neselhal ve zcela běžných podmínkách ...
pokud mi někdo tvrdí, že mi to fungovat nemohloPokud ti někdo tvrdí, že ti to fungovat nemohlo, tak se hádej s ním a ne se mnou. Ty jsi už zklouzl k prudění, protože ti někdo nepřitakává a používáš nevalidní argumenty. Nicméně pokud máš opravdu tuto potřebu, budu se snažit psát srozumitelněji. Tvrzením, že to za běžných okolností selže, bylo myšleno to, že okolnosti, za kterých to selže jsou běžné. Tedy že se nejedná o nějakou obskurní konfiguraci ale zcela běžný (serverový) setup. Navíc jsem to nějakou dobu netestoval, takže ze mě můžeš zkusit udělat hlupáka i tím, že se podíváš, jestli to náhodou někdo neopravil. A skutečně mi za běžných okolností tento příkaz selhával, když jsem ho naposledy testoval a nic to neříká o tom, zda selže za jiných běžných okolností.
Ty jsi už zklouzl k prudění, protože ti někdo nepřitakává a používáš nevalidní argumenty. Nicméně pokud máš opravdu tuto potřebu, budu se snažit psát srozumitelněji.Zakladni argumenty obhajcu ifconfig jsou stale stejne: (a) zname to, naucili jsme se syntaxi, (b) v pripade nasich omezenych use casu to funguje (coz ostatne muze byt pravda).
Navíc jsem to nějakou dobu netestoval, takže ze mě můžeš zkusit udělat hlupáka i tím, že se podíváš, jestli to náhodou někdo neopravil.Tak podle git logu byli lide z Red Hat v posledni dobe aktivni, ale ze by opravili treba zakladni problemy s multiple routing tables se mi nezda, spise to vypada jako patchovani nekterych bugu. Na stranu druhou tooly z iproute2 jsou vyvijeny a udrzovany v syncu se stavajicimi kernely.
Jak podvedome cekam, ze Mr.Nekdo budu asi jaTo je dost možné :)..
Zakladni argumenty obhajcu ifconfig jsou stale stejne: (a) zname to, naucili jsme se syntaxi, (b) v pripade nasich omezenych use casu to funguje (coz ostatne muze byt pravda).Mně na školeních spousta lidí používá ifconfig bez parametrů. Samozřejmě s vědomím jeho nedostatků. Jakmile chtějí něco měnit, přecházejí stejně na ip, už jen proto, že používat ifconfig když já používám ip je zbytečně komplikované.
Na stranu druhou tooly z iproute2 jsou vyvijeny a udrzovany v syncu se stavajicimi kernely.Těch rozdílů je víc. Legacy tooly často používají i legacy rozhraní jádra, která se nechovají 100% stejně a nikdo není ochotný je dneska ještě opravovat. Nehledě na to, že lidi, kteří dělají něco advanced (třeba já), nebo testují něco, co pak budou chtít používat přes netlink v céčku (třeba v NetworkManageru), tak použijí opět iproute, takže v dnešním prostředí je celá ta cesta od iproute přes netlink po kernel otestovaná podstatně lépe než jakákoli jiná. A že jsem i v kernelové části netlinku našel nedostatky, stejně jako v samotném příkazu ip.
NOTE This program is obsolete! For replacement check ip addr and ip link. For statistics use ip -s link.U zakladnich veci vam to jeste muze fungovat, u nekterych pokrocilejsich veci ale muze selhat bez varovani a proto jsou net-tools deprecated.
Myslím, že tyhle utilitky nezabírají tolik místa, aby musely někomu zavazet. O tom, kdy použiju "host" a kdy "dig", nebo kdy "ip" a kdy "ifconfig" si rád rozhoduju sám, bez toho, že by někdo osvícený vybíral za mne.Nikdo vam nebrani to nainstalovat, ale nemuzete ocekavat, ze vam budou davat do zakladu, kdyz uz sam maintainer Bernd Eckenfels oznacuje net-tools za "obsolete".
Jenže pokud to udělám, tak zjistím, že Fedora jaksi nepodporuje .xinitrcNevim jakou mate konfiguraci, ale ve F17 mi .xinitrc chodi, neb to pouzivam na remapovani klaves.
Pak zjistím, že některé gnome aplikace (evolution) ignoruji geometrii.A to je chyba Fedory nebo Evolution?
Takže kde je ta možnost volby, pro kterou používáme linux?Možnost volby je o tom, že si zvolíš, ne o tom, že má distributor povinnost ti naservírovat všechny volby pod nos. A z hlediska možnosti volby je Fedora docela na špici, alespoň z distribucí, které jsou založené na binárních balících.
Takže kde je ta možnost volby, pro kterou používáme linux?Umm, myslim ze vic nez jednou jsem slysel lidi od desktopu se vysmivat "moznosti volby". Takze tak...
Raději deset "legacy" utilit, než ta snůška zbytečných popeye blbostí, které placení vyvojáři cpou do systému.Chápu. Raději deset polofunkčních legacy utilit, které se dělí o jednu věc, než jeden plně funkční tool.
pokud napíšu "ifconfig" dostanu human readable výpis, včetně jednoduché statistiky. Použiji-li plně funkční tool "ip", tak musím napsat litajii o třech a více slovech,Zadny zasadni rozdil zde.
abych se ve výsledku dobral k blbě čitelnému odstavci podivných skratek a čísel, pak to pomocí manuálu půl hodiny překládal do lidské řeči abych nakonec zjistil, že tam to co chci stejně není.Pokud to vidite poprve v zivote, pak mozna.
Nic proti plně funkčnímu toolu, pokud dělá to co má a správně,Vyborne a to jde predevsim. net-tools odepsali predevsim jejich autori samotni.
ale konkrétně ip se mi nikdy nelíbil.Duvod? Nova syntaxe, nove formatovani vystupu?
Švýcarský nůž, kterým si při použití vidličky vypíchnu oko šroubovákem.To by vypovidalo jen o vasich [ne]schopnostech.
ifconfig
u v _Linuxu_ standardního?