Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).
ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.
DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.
Byla vydána nová verze 10.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb.
Cloudflare představil open source redakční systém EmDash. Jedná se o moderní náhradu WordPressu, která řeší bezpečnost pluginů. Administrátorské rozhraní lze vyzkoušet na EmDash Playground.
Bratislava OpenCamp 2026 zverejnil program a spustil registráciu. Štvrtý ročník komunitnej konferencie o otvorených technológiách prinesie 19 prednášok na rôzne technologické témy. Konferencia sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2026 v priestoroch FIIT STU v Bratislave.
Na iVysílání lze zhlédnout všechny díly kultovního sci-fi seriálu Červený trpaslík.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl v březnu 5,33 % (Windows -4,28 %, OSX +1,19 %, Linux +3,10 %). Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 24,48 %. Procesor AMD používá 67,48 % hráčů na Linuxu.
Fedora Core 4 byla (po vydání Fedora Core 6 Test 2) přesunuta do správy projektu Fedora Legacy, který bude od této chvíle zodpovědný za vydávání bezpečnostních oprav a opravných aktualizací. Zároveň byl oznámen definitivní konec podpory distribucí Fedora Core 1 a 2.
Tiskni
Sdílej:
Jsem ještě schopný pochopit něčí touhu po stabilní (prakticky se neměnící) distribuci na produkčním serveru. Ale na desktopu rozhodně ne. Tam chci mít vždy ty nejnovější verze programů
Je strašně příjemné příjít k zákazníkovi, otevřít notebook a zjistit, že půlka programů nefunguje, protože má vývojář nějaké knihovny zrovna slabší chvilku...Tak zaprvé něco takového by se nemohlo (tedy nemohlo je silné slovo, ale rozhodně nemělo) stát, protože vývojáři Arch Linuxu samozřejmě funkčnost nových balíčků zkouší. Za dobu co používám Arch Linux mě po upgradu nikdy žádné takové nepříjemné překvapení nečekalo. A za druhé neupgraduju přeci uprostřed práce. A po upgradu systém vyzkouším. Takže takovýhle katastrofický scénář opravdu nehrozí...
Opravdu nechápu jak si k tomuhle přišel
Já upgraduju tak jednou až dvakrát do týdne a zabere mi to vždy maximálně pár minut
A ano, konfiguráky si opravdu radši píšu sám, protože o svém systému chci mít absolutní přehled. Nestojím o to aby mi nějaké klikátko dělalo v konfigurácích co se mu zlíbí.