Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Adam Jackson z Red Hatu okomentoval případné začlenění Waylandu do Fedory tím, že Wayland zatím není dostatečně použitelný, nicméně ve Fedoře 15 se patrně objeví pro ty, kteří jej budou chtít testovat. Označuje Wayland za výhru v řadě oblastí, zatímco nedostatky jsou zanedbatelné, což zní pro budoucí vydání Fedory (16 a výše) nadějně. Ostatně i Mark Shuttleworth očekává možné produkční nasazení Waylandu v Ubuntu spíše tak za rok.
Tiskni
Sdílej:
ssh server.example.com /usr/bin/název_aplikacea je to pro něj transparentní – běžný uživatel nemusí ani vědět, jestli ta aplikace běží u něj nebo na serveru.
ala nm-applet pro spravu site - kdyz o nem tvrdi, ze zvladne konfigurovat i serverySorry, ale s nm-appletem je čas od času umění nastavit i prachobyčejnou pracovní stanici, ne server.
To taky neni zadny problem. Jestli to bude prenaset po pixelech, ci bude prenaset prikazy, klidne kdyz se tam dostane Gallium, tak muze jit jeho IL atd. Tech moznosti je dost, urcite to bude - otazkou je, jestli lepsi nez co mame ted nebo horsi :)T by mě docela zajímalo čí to tam byl nápad. Posílat textovou konzoli VNCčkem.
Sorry, ale s nm-appletem je čas od času umění nastavit i prachobyčejnou pracovní stanici, ne server.V poslední verzi mi NM už funguje docela dobře (dokonce jsem ho začal používat, zatímco dřív jsem vždycky hned instaloval Wicd). Ale nastavovat síť na dálku je vždycky tak trochu o hubu. Chce to mít (síťově) nezávislý přístup k tomu stroji (je jedno, jestli sérovou konsoli, VNC, KVM nebo cokoli, čím se na ten stroj dá dobouchat)
Nebo by se po změně nastavení sítě/firewallu/SSH zobrazila hlaška "Ponechat toto nastavení? [Yes/No] Vrátím ho do původního stavu za 10, 9, 8, 7, 6, 5...". (Vylepšení by bylo se ptát jen když uživatel není připojený lokálně.)A nebo by stačil safe-mód, který po násilném odpojení konzole vrátí nastavení do původního stavu a pro uložení změn je potřeba ty změny commitnout tak jako se to dělá všude jinde kde se znovu nevymýšlí kolo. Což by ovšem pro nikoho kdo zná vim a #!/bin/bash neměl být nejmenší problém.
protože jsou to nejvýznamnější zákazníci.IMHO jsou nejvýznamnějšími zákazníky zákazníci korporátní a ne „obyčejné lamy” (i když průnik těchto dvou skupin někdy nemá pevně danou hranici). A významní zákazníci to jsou, to je pravda. A to z toho důvodu že se jim dá nejsnáze vymýt mozek a nejsnadnější se dají zmanipulovat k vyvalení horentních sum za pozlacené řídké produkty trávení. Bohužel si neuvědomují, že svým činěním brzdí vývoj. Vývoj pro všechny. Tudíž i pro mě. Proč bych měl být omezován někým jiným?
Socky jako ty nic nekupujíJe to možná k neuvěření, ale „socky jako já” nakupují. Bohužel věci, které mají cenu a nejen virtuální cenu (kde jejich podstatnou část tvoří marže na manažerův nový bazén) a které opravdu potřebují (resp. nepotřebují je k dělání baf s novým lečem na souseda a kolegy).
Mna ako obycajnu lamu brzdiacu vyvoj nic ine ako HD porno nezaujima preto vyvoj waylandu podporujem.
Tak to je jasne Arch je proste nejlepsi, teda ted premyslim ze ho nachvili vymenim za skvelou Fedoru :D
No vidis to ja uz asi 20 minut jedu misto na archu na nove fedore, ale predpokladam ze to nebude na dlouho, jen ju testnu a vratim se pokorne zpet. Puvodne jsem ji mel jen ve virtualce, ale neni nad to to poradne otestovat primo na zeleze :)
Kvůli takové politice nemusí být Ubuntu nutně špatné a deb..í a pos..é a použitelné jen kre...a, jak je k nalezení téměř pod každou zprávičkou, blogem apd.
Důvodů, proč někdo něco takové řekne je víc. Mě by například taky naštavalo, kdybych poctivě hlásil bugy, zaobíral se jejich řešením a napsal pár patchů, ale vývojáři ubuntu by se na to vy* a ani jeden patch nepříjmuli bez jediného smyslného odůvodnění. To je přeci naprosto dementní chování.
Mně osobně například vadí, že ubuntu má být distribuce pro BFU (tedy reprezentace GNU/Linuxu), ale nechová se tak. Já na něj ale nikde nenadávám.
Možná je lepsí zasílat patche přímo autorovi programu, než distributorovi.+1
Zlé Ubuntu chce nasadit zlý Wayland. Dobrá Fedora chce nasadit dobrý Wayland. Nebo jak to teda je? Když už to chtějí používat i ti, kteří jsou "good gays", tak to nebude zas tak špatný nápad...Ti zlí budou žvanit, jak je to skvělá technologie, ti dobří vyčlení vývojáře aby s tím pohnuli. Jako vždy.