Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Vyšel FFmpeg 0.5, první stabilní vydání po 3 letech vývoje (od verze 0.4.8). Přináší podporu (de)kódování řady formátů a (de)multiplexování několika dalších multimediálních kontejnerů, nové API pro metadata, opravy ffserveru a spoustu dalších novinek.
Tiskni
Sdílej:
Stálo by za upozornění, že je to první stabilní vydání po více než 3 letech (od 0.4.8).
No né, oni zase začali u ffmpegu verzovat? To je překvapení, měl jsem za to, že vývojáři upustili od takového "přežitku" jako versioning management a nechali tuhle nudnou práci na distribucích a distributorech. Což mělo neblahé následky v tom, že každá distribuce si vzala snapshot ze SVN v jiný okamžik. Je to zárodek něčeho stálejšího?
Co je lepší? FFmpeg nebo mpeg2enc (z MJPEG) pro převod do mpeg2 - výroba klasického DVD?
Porovnání. Ale bůh ví jak je to staré.
Hodně: Last edited July 7, 2006 9:00 am by tarazed.ligo.caltech.edu
Tak jsem se pár dnů trápil a výsledek? Těžko říct. Je to 3600kbps. Druhý soubor má jinší framerate a celkový rozdíl video dat je 290kB.
Podle mě to vyjde na stejno.
Máš recht:
$ /opt/ffmpeg/bin/ffmpeg -t 120 -i Videa/The.Matrix.1999.1080p.HDDVD.x264-ESiR.mkv -pass 1 -vcodec mpeg2video -s 720x298 -b 1024k -acodec copy Matrix.nut $ /opt/ffmpeg/bin/ffmpeg -t 120 -i Videa/The.Matrix.1999.1080p.HDDVD.x264-ESiR.mkv -pass 2 -vcodec mpeg2video -s 720x298 -b 1024k -acodec copy Matrix.nut $ /opt/ffmpeg/bin/ffmpeg -t 120 -i Videa/The.Matrix.1999.1080p.HDDVD.x264-ESiR.mkv -vcodec rawvideo -s 720x298 -f yuv4mpegpipe - | mpeg2enc -v 0 -M 2 -f 9 -E 20 -b 2048 -R 2 -o Matrix.mpg $ /opt/ffmpeg/bin/ffmpeg -i Matrix.nut -i Matrix.mpg -vcodec copy -acodec copy -f mpegts Matrix_trunk.ts -vcodec copy -newvideo $ /opt/mplayer/bin/mplayer -vo xv -ao alsa Matrix_trunk.ts -y 298 -fs -fixed-vo $ /opt/mplayer/bin/mplayer -dumpvideo Matrix.nut && mv stream.dump ffmpeg $ /opt/mplayer/bin/mplayer -dumpvideo Matrix.mpg && mv stream.dump mjpegtools $ ls -l mjpeg ffmpeg -rw-r--r-- 1 petrvlasic petrvlasic 15304039 2009-03-11 23:14 ffmpeg -rw-r--r-- 1 petrvlasic petrvlasic 18297590 2009-03-11 23:14 mjpegtools
Pustil jsem to, přepínal pomocí "_", ale rozdíl okem nerozpoznatelný. Pro jistotu jsem do toho ještě narval mjpeg abych měl jistotu, že to funguje. Provedl jsem srovnání i v GIMPu. Když se to zvětší a přepíná se to, tak je vidět, že mjpegtools na rovných plochách kóduje i šum (je ale dost možné, že má ffmpeg prostě lepší odšumovací filtr), takže je asi opravdu trošičku lepší(je to vidět i na velikostech těch png screenshotů), ale nic co by běžné oko rozpoznalo a snad bych řekl, že i kvůli redukci šumu je na tom ffmpeg lépe subjektivně. Můžu ještě uložit rozdílové obrázky, pokud bude zájem.
Co je rychlejší?
Nechce se mi to kódovat do RAWu, takže jen v ryhclosti:
mjpegtools real 7m42.896s user 8m15.907s sys 0m8.581s ffmpeg real 6m38.586s user 6m5.271s sys 0m3.268s
Žádný odšumovací filtr by neměl být použit, pokud to výsledně nespecifikujete. Nižší úroveň šumu tedy podle mě ukazuje na kvantizaci (nebo jak se tomu nadává; zkrátka ty encoder decisions) přímo v enkodéru. Nižší haldina šumu by tak vlastně mohl poukazovat na celkově nižší kompresní schopnost, protože šum je náročnější a nejmíň důležitý, je tedy nejdřív zkrouhnut. Pokud tedy enkódované video má stejnou vizuální kvalitu (je dobré porovnat při zvětšení 2X) ale o něco víc šumu, může to znamenat že máte lepší enkodér :)
Jinak pokud máte funkční wine ak doporučuju na porovnávání zkusit funkci "Interleave" v avisynth 2.5
Tak se omlouvám oběma programům za špatně provedený test. Oba programy mají mnoho voleb, které mohou výsledky ovlivnit a ve výchozím stavu nejsou nijak zohledněny.(z,B. ani jeden do obrazu necpe B-rámce). Přes víkend budu štelovat a uvidím k čemu se došteluju.
Autor DVD Flicku si myslí, že je mezi nimi rozdíl: www.dvdflick.net/forums/viewtopic.php
Funguje dobre vice vlaknove dekodovani H.264? V popisu je "H.264 PAFF and CQM support, plus slice-based multithreaded decodin"
Finální určitě ne :) Bude to spíš snapshot se snahou opravit předtím nějaké chyby... Aby verze v distrech nebyla tak zoufale neaktuální.
V některých distribucích lze instalovat přímo SVN verzi.
#
gaze DETAILS ffmpeg-svn
SPELL=ffmpeg-svn
if test "$FFMPEG_SVN_AUTOUPDATE" = "y"; then
VERSION=$(date +%Y%m%d)
else
VERSION=svn
fi
FORCE_DOWNLOAD=on
SOURCE=$SPELL.tar.bz2
SOURCE_DIRECTORY=$BUILD_DIRECTORY/$SPELL
SOURCE_URL[0]=svn://svn.mplayerhq.hu/ffmpeg/trunk:$SPELL