Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byl vydán Mozilla Firefox 40.0. Z novinek lze zmínit například ochranu proti nechtěnému stažení softwaru, nový vzhled správce doplňků nebo podepisování doplňků (zprávička). Ve správci doplňků se u nepodepsaných doplňků nově zobrazuje upozornění, od verze 41 by měly být takové doplňky automaticky zakázány a od verze 42 nebudou moci být vůbec nainstalovány (reddit, Extension Signing). Podrobné informace o Firefoxu 40.0 v poznámkách k vydání a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou také bezpečnostní problémy.
Tiskni
Sdílej:
Dá sa pentadactyl nejako rozumne automaticky updatovať? Autor akosi moc nevydáva nové verzie, takže v poslednej dobe vždy aktualizujem zdrojáky, prepíšem kompatibilnú verziu firefoxu a skompilujem xpi. S vynúteným podpisovaním mi tento spôsob asi moc nepomôže.
Chrome je každou verziou väčšia katastrofa. Síce každý píše v diskusiách, že nevyužitá RAM je zbytočná RAM, ale ako je browser s otvoreným 1 tabom ktorý nemá ani len javascript schopný za pol dňa zožrať toľko RAM až začne celý systém swapovať nechápem. Každou novou verziou viacej rozhodené renderovanie fontov, pomalšie sa spúšťa, žerie čím ďalej tým viacej RAM ...