Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Na berlínské konferenci Open Source in Mobile mnoho lidí označilo fragmentaci za největší problém nasazování Linuxu v mobilním odvětví. Proti tomu se postavil výkonný ředitel OpenMoko, podle kterého je diverzita přínosem pro uživatele a klíčem k plnému využití svobody softwaru na mobilních zařízeních. Podrobnosti na Ars Technica.
Tiskni
Sdílej:
Proti tomu se postavil výkonný ředitel OpenMoko, podle kterého je diverzita přínosem pro uživatele ...ach bože, tak od toho to sedí ... milion distribucí a pořádně nefunguje ani jedna - tomu říkám přínos pro uživatele!
Právě lidi jako vy by měla komunita ve vlastním zájmu izolovat pokud možno někde na pustém ostrověŽádná izolace. Má pravdu..
Tedy pokud časem nedospějete.Spíš by měla dospět ta komunita.
Stabilita se podle mě dost zlepšuje.tak o tom žádná
Jinak Openmoko doporučuje, pokud chceš stabilní nevývojový systém, Qtopii...kterážto měla tu chybičku, že si pod ní člověk nepustil browser (webkit až v další verzi) nebo třeba software pro GPS (víceméně vše GTK+) - pokud si to teda neohnu přes koleno dík Rezzovi, který dodělal pouštění normálních Xovských aplikací v Qtopii ... ale to už jaksi asi neodpovídá slovům stabilní nevývojový systém, že?
Jinak Openmoko doporučuje, pokud chceš stabilní nevývojový systém, Qtopii...LOL! - Rezza před chviličkou: "Ano. ... Halo. ... Haló! ... Haló? ... Tak ani s Qtopií jsem se nedovolal."