Byl vydán Mozilla Firefox 148.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Nově lze snadno povolit nebo zakázat jednotlivé AI funkce. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 148 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová verze 22.1.0, tj. první stabilní verze z nové řady 22.1.x, překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools a Libc++.
X86CSS je experimentální webový emulátor instrukční sady x86 napsaný výhradně v CSS, tedy bez JavaScriptu nebo dalších dynamických prvků. Stránka 'spouští' assemblerovový program mikroprocesoru 8086 a názorně tak demonstruje, že i prosté CSS může fungovat jako Turingovsky kompletní jazyk. Zdrojový kód projektu je na GitHubu.
Po šesti letech byla vydána nová verze 1.3 webového rozhraní ke gitovým repozitářům CGit.
Byla vydána nová verze 6.1 linuxové distribuce Lakka (Wikipedie), jež umožňuje transformovat podporované počítače v herní konzole. Nejnovější Lakka přichází s RetroArchem 1.22.2.
Matematický software GNU Octave byl vydán ve verzi 11.1.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vedle menších změn rozhraní jsou jako obvykle zahrnuta také výkonnostní vylepšení a zlepšení kompatibility s Matlabem.
Weston, referenční implementace kompozitoru pro Wayland, byl vydán ve verzi 15.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti Collabora. Vypíchnout lze Lua shell umožňující psát správu oken v jazyce Lua.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 29 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Ústavní soud na svých webových stránkách i v databázi NALUS (NÁLezy a USnesení Ústavního soudu) představil novou verzi chatbota využívajícího umělou inteligenci. Jeho posláním je usnadnit veřejnosti orientaci v rozsáhlé judikatuře Ústavního soudu a pomoci jí s vyhledáváním informací i na webových stránkách soudu, a to i v jiných jazycích. Jde o první nasazení umělé inteligence v rámci webových stránek a databází judikatury českých soudů.
Byla vydána nová verze 10.1 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je podpora NanoPi Zero2 a balíček WhoDB.
Bill Gates se vysmíval projektu 100$ laptopu: "Hardware představuje jen malou část ceny, větší částky jsou třeba na síťovou konektivitu, aplikace a podporu." Dále zpochybnil možnosti sdílení bezdiskového počítače a kritizoval malý displej laptopu, přičemž před samotnou filipikou představil nový "ultramobile computer" se sedmipalcovým dotykovým displejem. Informuje news.com.
Tiskni
Sdílej:
).
Keď si pozrieš názory na tento projekt, tak prakticky žiaden zo skutočných oponentov nechce potraviny. Proti napr. pumpám/čerpadlám by neboli. Kvalitné pumpa (~600$) stačí pre 250 ľudí a stále fungujú tie, ktoré sa postavili v 70-tych rokoch. Drobné opravy zvládajú miestny.
"It is a very clever marketing tool," he said. "Under the guise of non-profitability hundreds of millions of these laptops will be flogged off to our governments. That's the only way of achieving the necessary economies of scale to get the price low. They've finally found a way of selling to a huge number of poor people." Mohammed Diop (reprezentant Mali na konferencii v Tunise, kde bol NB predstavený)
A do třetice: „Monopol na výměnu kancelářských dat už máme, co takhle ho rozšířit i na multimédia?“ - výsledkem jsou WM* formáty a licenční poplatky za každý prd, co to umí přehrát (taky bundlovanej WMPlayer, ale ten mi nějak extra nevadí).
Dál třeba jména jejich produktů. Jeden z několika "Windowing systems"
nazvali fikaně Windows, balík kancelářských programů "Kancelář", "Word processor" pojmenovali "Word".
Stačí toto nebo bude muset napsat někdo další o DR-DOSu, OS/2 a dalších a dalších věcech?
PS: nedělám si iluze o ostatních firmách, ty ale nemají povětšinou monopol...
No a co jako? Kdo to chce používat, ať to používá. Nějaké WM* formáty jsou mi ukradené, neboť je nepoužívám (nemám je rád).
pokus o MSN (coby konkurenci Internetu) a po jejím propadáku Browser wars snaha udělat tu MSN závislou na technologiích od MS z webuJá nějaké MSN nepoužívám, tak co je mi do toho? Určitě to ale svůj okruh uživatelů má. Neznamená to tedy, že budu plivat po MS jen proto, že se mi nelíbí některý jejich soft
Monopol na výměnu kancelářských dat už mámeNeřekl bych. Data lze posílat a vyměňovat jak v doc (který mimochodem umí celkem slušně oo office), pdf, rtf, plain text, html, ... a spousta dalších formátech (odf, ...). Chápete vůbec, co je to monopol?
Dál třeba jména jejich produktů. Jeden z několika "Windowing systems" nazvali fikaně Windows, balík kancelářských programů "Kancelář", "Word processor" pojmenovali "Word". No a? To se nesmí? Co vám brání nazvat svůj software třeba Slovo nebo Wokna ? Stačí toto nebo bude muset napsat někdo další o DR-DOSu, OS/2 a dalších a dalších věcech?OS/2? To ještě někdo používá? Možná jo, ale i tak nechápu, jak to souvisí s tím, co jsem napsal.
Z vašich reakcí mám ten dojem, že všichni se měli krásně a pak přišel zlý Microsoft a všem násilím vnutil svoje ošklivé programy a formáty. Nikdo je nechtěl, ale všichni je pod trestem smrti zastřelením museli instalovat a používat. Jenže toto jsou jenom kecy. Lidi kupují MS Office proto, že je rychlejší, pohodlnější, má více funkcí atd... Opravdu si myslíte, že by si radši nestáhli legálně z internetu OO.org, kdyby to byl stejně dobrý software? Jenže není a dlouho asi ještě bohužel nebude.
No a co jako? Kdo to chce používat, ať to používá. Nějaké WM* formáty jsou mi ukradené, neboť je nepoužívám (nemám je rád).Takže nechcete vidět jejich účel (získání monopolu na poli multimediálních formátů.
Já nějaké MSN nepoužívám, tak co je mi do toho? Určitě to ale svůj okruh uživatelů má. Neznamená to tedy, že budu plivat po MS jen proto, že se mi nelíbí některý jejich softNebavím se o MSN jako nějakém portálu, ale o původní MSN, která měla být konkurencí Internetu a to od 3. nebo 4. vrstvy nahoru. Samozřejmě na proprietárním protokolu kontrolovaném MS. Když to nevyšlo, tak přišla snaha ovládnout alespoň web a to opět pomocí už jednou zmíněných nekompatibilit a uzavřených technologií.
Neřekl bych. Data lze posílat a vyměňovat jak v doc (který mimochodem umí celkem slušně oo office), pdf, rtf, plain text, html, ... a spousta dalších formátech (odf, ...). Chápete vůbec, co je to monopol?Doc & spol jsou monopolní formáty na veškeré dokumenty. PDF je super na „hotové“ dokumenty, ale používá se míň, než by se slušelo. ODF bych si zatím nedovolil poslat někomu, o kom 100% nevím, že používá OOo2. RTF by bylo super, kdyby MS v novějších MSO jeho implementaci. Doc etc. si přečtou nebo „přečtou“ všichni v závislosti na použité verzi. Plain text, HTML - to byl vtip?
No a? To se nesmí? Co vám brání nazvat svůj software třeba Slovo nebo Wokna ?Viz blog
OS/2? To ještě někdo používá? Možná jo, ale i tak nechápu, jak to souvisí s tím, co jsem napsal.Že je otázka, nakolik je rozšíření produktů MS otázkou jejich vhodnosti anebo nečistých praktik.
Z vašich reakcí mám ten dojem, že všichni se měli krásně a pak přišel zlý Microsoft a všem násilím vnutil svoje ošklivé programy a formáty. Nikdo je nechtěl, ale všichni je pod trestem smrti zastřelením museli instalovat a používat.Že to ideální nebylo jsem se snažil naznačit, ale někdo zjevně nemá ten dojem. Asi jsem se snažil málo...
Jenže toto jsou jenom kecy. Lidi kupují MS Office proto, že je rychlejší, pohodlnější, má více funkcí atd... Opravdu si myslíte, že by si radši nestáhli legálně z internetu OO.org, kdyby to byl stejně dobrý software? Jenže není a dlouho asi ještě bohužel nebude.Technické kvality MSO nezpochybňuju. Ty ale IMO nejsou jediným důvodem jejich rozšíření. To je dáno kombinací několika věcí:
Já nějaké MSN nepoužívám, tak co je mi do toho? Určitě to ale svůj okruh uživatelů má. Neznamená to tedy, že budu plivat po MS jen proto, že se mi nelíbí některý jejich softNebavím se o MSN jako nějakém portálu, ale o původní MSN, která měla být konkurencí Internetu a to od 3. nebo 4. vrstvy nahoru. Samozřejmě na proprietárním protokolu kontrolovaném MS. Když to nevyšlo, tak přišla snaha ovládnout alespoň web a to opět pomocí už jednou zmíněných nekompatibilit a uzavřených technologií.
MSN vznikalo v dobe keď vlastné navzájom nekompatibilné siete malo IBM, AOL, či Compuserve. Počet ľudí pripojených na 'náš' internet bol proti nim zanedbateľný. Takže MSN nevznikalo ako konkurencia internetu, ale ako konkurencia týmto spoločnostiam.
Doc & spol jsou monopolní formáty na veškeré dokumenty. PDF je super na „hotové“ dokumenty, ale používá se míň, než by se slušelo. ODF bych si zatím nedovolil poslat někomu, o kom 100% nevím, že používá OOo2. RTF by bylo super, kdyby MS v novějších MSO jeho implementaci. Doc etc. si přečtou nebo „přečtou“ všichni v závislosti na použité verzi. Plain text, HTML - to byl vtip?
Presnejšie by bolo, že 'doc & spol' sú dominantné formáty na to, ktoré majú 'de facto' monopol na trhu. Plain text a HTML sa úplne bežne používa na výmenu dokumentov. V akom formáte si myslíš, že sa posielajú napr. články do redakcie? Je e-mail dokument?
No a? To se nesmí? Co vám brání nazvat svůj software třeba Slovo nebo Wokna ?Viz blog
Pozor, tvoj príklad s autami má jednu vadu na kráse :) Výrobok sa nemôže volať generickým menom. Preto nemáme Word, ale Microsoft Word. To, že to ľudia skracujú je úplne iná. Tiež bežne hovoríš, že 'to otvoríš v OpenOffice.org Writer'. Všimni si, že writer je úplne rovnako generický názov ako word, ktovie prečo :)