Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Už dělší dobu je Clang používán jako výchozí kompilátor na FreeBSD namísto GCC. V tomto ohledu byl nyní učiněn další krok: GCC už standardně není součástí systému (u FreeBSD 10). To samé se týká libstdc++.
Tiskni
Sdílej:
+milijon
To dělá z (lib)Clangu výborný nástroj pro integraci do dalších aplikací, např. do IDE pro kontrolování zdrojáku před kompilací.Ano, da se treba relativne snadno implementovat staticka analyza kodu.
GCC, do kterého je obtížnější proniknout.Je to peklo ....
Jak jsem pochopil, tak do vývoje Clangu dost kecá Apple.Nemyslím si, že by to bylo až tak na škodu. V zájmu Apple je, aby Clang dobře fungoval a rozvíjel se.
Nejaka _konkretni_ pripominka z vyvoje clang/llvm?
Promin, ale mam pocit ze sis neco usmyslel a ted "mas pravdu za kazdou cenu"...
Jenom rikam, ze usuzujes z nejakyho fiktivniho predpokladu.
Usuzujes, ze se neshodnes s Applem na tom, ze by mel byt vyvoj otevrenejsi nazorum vsech prispevatelu. Ja sem si nevsimnul toho, ze by u clang/llvm byl nejaky problem s neotevrenosti nazorum prispevatelu.
Kdežto GNU se v tomto ohledu vždy choval příkladně.Platí o i pro maintainery GNU projektů?
Ne vzdycky je to tak uzasny jak to popisujes ("vzdy choval prikladne"). Je spousta projektu, ktery z ruznych duvodu opustily gnu. Reakce gnu-fasisty stallmana byly obcas dost drsny. Jeden priklad za vsechny - gnutls.
Clang je svobodnejsi, protoze pouziva BSD-style licenci. Takze vedle technickych veci (jak uz tady nekdo zminoval) jsou to i duvody svobody.
Ano, např. mají přispěvatelé svobodu tě vydírat s tím, že údajně porušuješ jejich patenty – BSD licence tuto jejich svobodu nijak neomezuje.
Nejsme v USA, takze sw patenty me fakt nezajimaji... Zato me zajima svoboda, kterou mi BSD-style licence davaji vetsi nez "bezne open source licence".
Nejsme v USA, takze sw patenty me fakt nezajimaji...Kéž by to bylo tak jednoduché...
Ano to je svoboda, protože taková svoboda byla udělena. A ten kdo ji udělil s tím počítá a nevadí mu to, jinak by tu svobodu neudělil.
Ten komu se to nelíbí (někdo třetí), že to někdo dovolil a/nebo někdo to udělal, tak buď tu svobodu upírá těm dvěma a chce jim diktovat svůj světonázor, nebo jen závidí, že ti dva jsou spokojení.
Mimo jiné: prostředníčky tady ukazuje spíš ta druhá strana+1
Hlavní důvod je právě v licenci.
Co jim brání vydat FreeBSD pod GNU GPL licencí?
(a je ta vazba na kompilátor vůbec tak těsná, aby bylo nutné některé části FreeBSD licencovat pod GPL?)
nechcou totalitu...
GCC už standardně není součástí systému. To samé se týká libstdc++.
vs
The GNU Compiler Collection and C++ standard library (libstdc++) are no longer built by default on platforms where clang is the system compiler.
20130906: The GNU Compiler Collection and C++ standard library (libstdc++) are no longer built by default on platforms where clang is the system compiler. You can enable them with the WITH_GCC and WITH_GNUCXX options in src.conf.
Ja to chápem tak, že sa len pri "buildworld" nebuilduje (by default). V strome ale stále je. Chápem zle?
vim ~/.emacs
FSF nechtělo do GCC přidat podporu pluginů, protože by umožnily získat levně kvalitní parser C/C++, pak používat další uzavřené optimalizátory bez přispění do otevřených projektů a nakonec použít levně získaný optimalizátor na úrovni RTL a generátor assembleru. Celkem oprávněná obava a ochrana investic. Když zvážíme dále zmíněný Apple a množství dalších firem. Např. Microchip a i přímo "výrobci" kompilátorů často přechod na ARM a MIPS zvládli tak, že zabalili opatchované GCC s uzavřenými knihovnami a tvrdili, že optimalizují mnohem lépe než GCC. Přitom značnou část kódu kódu schovávají a snaží se zamlžit postup kompilace kompilátoru.Ve světě open source je na toto logickou odpovědí fork či nová implementace ze strany těch, kteří takovou poptávku mají. Za předpokladu, že tito nejsou schopni smysluplně přispívat do open source projektu, takový nemůže uspět. LLVM budiž důkazem, že toho schopni jsou.
Protože mít přidanou hodnotu a ještě ji stíhat integrovat se zdravě se vyvíjejícím mainline je náročnější, než spolupracovat s mainline a mít maximální snahu o integraci většiny/všeho užitečného do něho.Myslím, že většina diskuze je právě o případech, kdy existuje důvod dát přednost nové implementaci či forku před původním projektem. Co je náročnější nebo méně náročné není vždy směrodatné. To dokazuje i fakt, že nejméně náročné je nedělat nic.
Tak to API pro moduly by mohlo mít GPL only export symboly ne? Něco jako je teď v kernelu, jenom už od začátku navrženo se zkušenostmi, že se to občas někdo pokusí ochcat.Se zkušenostmi, že to může kdokoli triviálně ochcat to nemá cenu snad ani zkoušet, ne?