Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Poslední dobou se to jen hemží zprávami od Googlu, tentokrát se linuxový expert Glyn Moody zamyslel nad možností Googlu rozdávat ze začátku netbooky (společně s ChromeOS) zdarma a později za velmi nízké ceny. Jako hlavní kompenzaci za nízké ceny Glyn Moody vidí používání efektivnější reklamy, kterou Google díky nedávné akvizici firmy Teracent bude schopen vytvářet. Firma Teracent se specializuje na výrobu "inteligentní" reklamy pro internet a mobilní zařízení.
Tiskni
Sdílej:
no jiste, presne tak
+1 :)
Je ale dost mozne, ze se google postara o to, aby tam nic jineho nez chromeOS nebezelo (jak by to slo, to me ale ted nenapada, treba moc mala interni pamet, aby tam slo neco slusneho rozbehnout?). Bude mit pod palcem vyrobce netbooku, nebo predpokladam ze aspon nektere z nich.
Jedním z požadavků při návrhu TPM, byla nízká cena (tvrdí se kolem 12 USD). Proto to je taky hloupá „čipová karta“ s velmi omezenou pamětí a funkcemi končícími na úrovni SHA-1.
Za kolik se ale dnes vyrábí a jestli by 12 dolarů bylo moc vzhledem k celkové ceně zadarmo, nedokážu posoudit. Dokážu si ale představit, že jako součást SoC by cena byla řádově menší.
Tady nikdo neurazel Wokna, proste je ARM pro M$ aktualne nerentabilni, tam se vse toci jen kolem penez a ovladnuti sveta. gnu/linux je oproti nim opravdu velky kus dal, ma v sobe snad nejvic driveru ze vsech OS - navzdory vsem klackum, ktere mu vetsina vyrobcu hazi pod nohy, to jen jako maly priklad. Takze klidek :)
Ono zalezi samozrejme na osobnim naroku, co od OS clovek ocekava. Co se tyce mych naroku, tak jsem se osobne behem plno let mohl presvedcit, ze je linux o velky kus dal, proste si nedovedu predstavit byt omezovan ve win, tam jsem se citil jak ve vezeni. Vseobecne vzato: vetsina lidi ani nevi, co znamena open source a to tema je pro ne nepodstatne, takze tem ani gnu/linux moc nepomuze, bohuzel.