Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Vyšlo GNOME 2.91.6, čtvrté vývojové vydání. GNOME je tak zase o krok blíže verzi 3, jejíž vydání je naplánováno na 6. duben. Novinek je celá řada. Spousta z nich se týká rozhraní GNOME Shell, na jehož aktuální podobu se podíval web Tech Drive-in a přináší recenzi.
Tiskni
Sdílej:
Nikde jsem nenašel jaká byla základní motivace tvůrců resp. firem, které to financují, vytvořit GNOME Shell. Argumentu "GNOME 2 desktop had a long life, and parts of it became difficult to maintain" nerozumím. Místo Shellu mohli přepsat ty části "difficult to maintain" a zapracovat např. na odstranění spousty chyb v Nautilovi, na zrychlení atd. Současné GNOME mi vyhovuje, o Shell nestojím. Snad odumře podobně jako ten nápad, že se budou otevítat stále nová a nová okna Nautila při otevírání adresářů.
Také se mi nelíbí nepřímé protlačování Mona. http://www.gnome.org/press/releases/2010-09-tomboy-online-alpha.html
Lidi utíkali kvůli stabilitě, ne kvůli způsobu ovládání
prdlajz - kvůli stabilitě A kvůli způsobu ovládání (v prvních verzích KDE4 spousta věcí chyběla a nešla)
mimochodem ted jsem koupil manželčiným rodičům notebook HP 4720s s win 7 a můžu s klidem říct, že to prostředí je ok - hlavně je na něm vidět o, co v prostředích na linuxu chybí - základní nastavení je dělané PRO lidi a teprve POTOM jsou tam další možnosti
například windows live galerie - v základu umí všechno co budou potřebovat a má to tak nějak přehledně nastavený, až mě to jako dlouholetýho uživatele digikamu dost mile překvapilo
další co mě dostalo je rychlost - KDE je proti tomu pomalý, gnome jakž takž stíhá, ale třeba vzhled evolution je proti windows live mail katastrofa (názor lidí co vidí oboje v podstatě poprvý) - o stavu Kmailu a Kontactu jako takovýho je v současný době škoda mluvit (kde 5.4 na debianu sid/experimental)
kdo od koho co kopíroval teď neřeším, ale spousta věcí je jen v nastavení, tzn při přípravě distribuce před vydáním by stačilo, kdyby ji viděl nejen programátor který je spokojený s čistotou kodu, ale třeba jeho manželka/babička a podobně - dost by to pomohlo
mimochodem ted jsem koupil manželčiným rodičům notebook HP 4720s s win 7 a můžu s klidem říct, že to prostředí je ok - hlavně je na něm vidět o, co v prostředích na linuxu chybí - základní nastavení je dělané PRO lidi a teprve POTOM jsou tam další možnostiNo, tak to fakt nevím. Odpojování připojených disků a přihlašování do zabezpečených sítí mi opravdu PRO lidi moc nepřijde, zlaté GNOME. Ale proti gustu žádný dišputát.
další co mě dostalo je rychlost - KDE je proti tomu pomalý, gnome jakž takž stíháTak počkejte půl roku. Na mém notebooku je Ubuntu mnohem rychlejší než W7 už po čisté instalaci, ale hlavní rozdíl je v tom, že se časem nezpomaluje, zatímco W7 mají klesající křivku rychlosti úplně stejnou jako jeho předchůdci.
další co mě dostalo je rychlost - KDE je proti tomu pomalý, gnome jakž takž stíháTo je zvlastni. Kamarad, ktery si nedavno koupil netbook s predinstalovanym Win7, si tam zkusebne nahral kubuntu (tedy nic uzasneho z toho, co si tam dat mohl) a byl tak prekvapeny sviznosti celeho systemu a prostredi, ze win7 sly okamzite do haje.
gimp bohužel nefungovalTo je divné, mám velké zkušenosti s Gimpem na sedmičkách, respektive instaluji jej všem v práci, co chtějí nějak upravovat fotky a zatím žádný problém.