Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Vyšlo GNOME 3.8. Podrobnosti i s náhledy v poznámkách k vydání a přehledech změn a vylepšení v ovládání a aplikacích, nebo také v poznámkách pro vývojáře, systémové administrátory a distributory. Nová verze přináší GNOME Classic jako náhradu za Fallback, novou aplikaci Clocks, upravuje spouštění aplikací, vylepšuje vyhledávání a nastavování soukromí a sdílení, ...
Tiskni
Sdílej:
Ja ho mám na pause. Pri notebookovej klávesnici to nie je úplne zlé miesto a ani ho nepoužívam až tak často, aby musel byť hneď pod rukami.Já ho používám každou chvíli na uvozovky, trojtečku, pomlčku a nevím, co ještě. Takže bych ho radši měl pod rukama.
Akurát nechápem, prečo na klávesnici píšu, že fn+pageup je pause a fn+pagedown je break, keď sa to správa rovnako (podobne je rozdelené printscreen a sysrq).Třeba je to windows-only.
gnomáci preferují na všechno používat windows keyPouzivaji windows key ve stejnem smyslu jak byl navrzen Microsoftem, tedy prevazne k OS specifickym operacim - tady opravdu neni treba vymyslet kolo a pouzivat jinou klavesu.
chci to moderní přepínání oken+1
Vzhledem k tomu, ze Classic Mode je jen sada extensions, neda se nektera z nich vypnout? (pres Looking Glass)
Nemam Fedoru ani GNOME 3, pisu nasucho.