Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Na Crowd Supply probíhá kampaň na podporu GnuBee: Personal Cloud 1. Jedná se o NAS, ke kterému lze pomocí SATA připojit šest 2,5” disků. Zařízení nebude obsahovat žádný blob. Dokumentace, návrhy a zdrojové kódy jsou zveřejněny na GitHubu. GnuBee: Personal Cloud 1 lze předobjednat do 4. května za 168 dolarů.
Tiskni
Sdílej:
Zařízení nebude obsahovat žádný blob.Njn jediné štěstí maj v tom, že ten SoC neobsahuje integrovanou Wifi jako sesterský MT7628AN. Ale koukám že to má 3x PCIe ... docela hezký. Akorát jsem po 5 minutách nenašel datasheet, takže se to bude blbě ladit. Doufejme že taiwanci dělají čipy bez bugů, kdy zamrzají periferie, na rozdíl od embedded větve intelu :-P.
Tak mi ukaž třeba 4TB WD 2.5" disk. Naskládat tam 6 disků po 1TB znamená to samé jako tam dát 2 disky 3TB a může rozšiřovat dál... u 2.5" končíš.
A proč né 2.5" disk?
- jsou mene spolehlive
- hure se chladi
- 2.5" disk na 3.5" rozhrani pripojis, ale naopak ne - cize horsi zpetna kompatibilita
Jenže která je která a jak to zjistit předem?
A tohle se jim taky povedlo: Seagate Momentus XT corrupting files
Seagate se nikdy nedožil záruky.
Na druhou stranu lepší, než aby odešel měsíc po záruce A když je dáš do RAIDu a data šifruješ, tak tě to nemusí až tak trápit – disk odešleš Seagatu1 a oni pošlou náhradní. Nicméně taky radši kupuji WD, z těch mi odešel jen jeden WD Green a ostatní drží (vím, statistický vzorek nic moc, ale s WD mám prostě lepší zkušenost).
[1] BTW: tohle jsem jednou absolvoval – českého obchodníka je z toho možno úplně vynechat a poslat to rovnou výrobci – a ten pak poslal náhradní disky, ovšem nebyly úplně nové, ale bylo na nich napsáno něco jako „refurbished“
Teoreticky můžeš vzít třeba staré HDD z notebooků (kde jsi je vyměnil za SSD) a poskládat si z toho nějakou kapacitu (když to budou 500 GB, tak jsou to bez replikace 3 TB), takže se nějak zužitkuje starý HW a bude to mít menší rozměry.
Nicméně sám bych taky volil radši 3.5" a dal tam pár nových HDD – i za cenu, že to bude trochu větší. (staré 2.5" se tam dají dát vždycky)
A krabici by to chtělo jinou – aby se do toho neprášilo a vypadalo to trochu líp. Jinak je to ale hezký nápad.
Teoreticky můžeš vzít třeba staré HDD z notebooků (kde jsi je vyměnil za SSD) a poskládat si z toho nějakou kapacituJá teda dvouapůlkových disků nikdy přebytek neměl, naopak tříapůlkových bývají kvanta.
GnuBee ma 2xGLAN, takze teoreticky lze protlacit 2x tolik tedy 220MB/s pokud to cpu&radic da a to nevimeSoC má v sobě tři PCIe gen1 linky (alespoň z toho vykastrovaného "datasheetu"), takže 3x(250MBps/250MBps). Navíc z těhle mediateků se dělaj 802.11ac routery (a to ty co využívaj maximální bitrate pro 11ac). Takže nějakých dvou 1G ethernetů bych se nebál
to na ARM muzes v podstate takeAž na to že tohle je MIPS :-P