Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Na Crowd Supply probíhá kampaň na podporu GnuBee: Personal Cloud 1. Jedná se o NAS, ke kterému lze pomocí SATA připojit šest 2,5” disků. Zařízení nebude obsahovat žádný blob. Dokumentace, návrhy a zdrojové kódy jsou zveřejněny na GitHubu. GnuBee: Personal Cloud 1 lze předobjednat do 4. května za 168 dolarů.
Tiskni
Sdílej:
Zařízení nebude obsahovat žádný blob.Njn jediné štěstí maj v tom, že ten SoC neobsahuje integrovanou Wifi jako sesterský MT7628AN. Ale koukám že to má 3x PCIe ... docela hezký. Akorát jsem po 5 minutách nenašel datasheet, takže se to bude blbě ladit. Doufejme že taiwanci dělají čipy bez bugů, kdy zamrzají periferie, na rozdíl od embedded větve intelu :-P.
Tak mi ukaž třeba 4TB WD 2.5" disk. Naskládat tam 6 disků po 1TB znamená to samé jako tam dát 2 disky 3TB a může rozšiřovat dál... u 2.5" končíš.
A proč né 2.5" disk?
- jsou mene spolehlive
- hure se chladi
- 2.5" disk na 3.5" rozhrani pripojis, ale naopak ne - cize horsi zpetna kompatibilita
Jenže která je která a jak to zjistit předem?
A tohle se jim taky povedlo: Seagate Momentus XT corrupting files
Seagate se nikdy nedožil záruky.
Na druhou stranu lepší, než aby odešel měsíc po záruce A když je dáš do RAIDu a data šifruješ, tak tě to nemusí až tak trápit – disk odešleš Seagatu1 a oni pošlou náhradní. Nicméně taky radši kupuji WD, z těch mi odešel jen jeden WD Green a ostatní drží (vím, statistický vzorek nic moc, ale s WD mám prostě lepší zkušenost).
[1] BTW: tohle jsem jednou absolvoval – českého obchodníka je z toho možno úplně vynechat a poslat to rovnou výrobci – a ten pak poslal náhradní disky, ovšem nebyly úplně nové, ale bylo na nich napsáno něco jako „refurbished“
Teoreticky můžeš vzít třeba staré HDD z notebooků (kde jsi je vyměnil za SSD) a poskládat si z toho nějakou kapacitu (když to budou 500 GB, tak jsou to bez replikace 3 TB), takže se nějak zužitkuje starý HW a bude to mít menší rozměry.
Nicméně sám bych taky volil radši 3.5" a dal tam pár nových HDD – i za cenu, že to bude trochu větší. (staré 2.5" se tam dají dát vždycky)
A krabici by to chtělo jinou – aby se do toho neprášilo a vypadalo to trochu líp. Jinak je to ale hezký nápad.
Teoreticky můžeš vzít třeba staré HDD z notebooků (kde jsi je vyměnil za SSD) a poskládat si z toho nějakou kapacituJá teda dvouapůlkových disků nikdy přebytek neměl, naopak tříapůlkových bývají kvanta.
GnuBee ma 2xGLAN, takze teoreticky lze protlacit 2x tolik tedy 220MB/s pokud to cpu&radic da a to nevimeSoC má v sobě tři PCIe gen1 linky (alespoň z toho vykastrovaného "datasheetu"), takže 3x(250MBps/250MBps). Navíc z těhle mediateků se dělaj 802.11ac routery (a to ty co využívaj maximální bitrate pro 11ac). Takže nějakých dvou 1G ethernetů bych se nebál
to na ARM muzes v podstate takeAž na to že tohle je MIPS :-P