Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
U příležitosti oslav šesti let prací na Debianím balíčku vyšlo GPXSee 13.12. Nová verze přináší především vylepšenou podporu Mapbox vektorových map (MVT). Testovací data včetně 30GB mapy Evropy naleznete na osm.dbtc.link/mbtiles.
Tiskni
Sdílej:
Já osobně tento směr vývoje Linuxu podporovat nemíním, nicméně pokud někdo ten balíček opravdu chce, může ho bez problémů vytvořit a udržovat tak jako to dělá většina linuxových distribucí (s výjimkou Debianu, přirozeně).
Je úplně irelevantní, jaké argumenty kdo má v tlachání na internetu. Protože "pravdu" v opensource světě může mít pouze ten, kdo něco dělá, ne ten kdo jenom káže, jak by to měli dělat ostatní. Máš pocit, že Flatpak je "jediná správná cesta (TM)"? Tak vyrob Flatpak balíček a ukaž na jeho popularitě, že tvoje názory/argumenty jsou ty správné. Do té doby budeš jenom rozumbrada s knížecíma radama...
Mimochodem, v Ubuntu žádný balíček GPXSee AFAIK také není, protože drtivá většina Ubuntu je "tupě převzatá" z Debianu. A v "oficiálním" repozitáři GPXSee je verze samozřejmě aktuální.
A v "oficiálním" repozitáři GPXSee je verze samozřejmě aktuální.Což je naprosto irelevantní, jelikož hledat a ručně si přidávat nějaký "oficiální repozitář" (a riskovat potenciální problémy s dependencemi a rozbitým systémem) bude reálně naprosté minimum uživatelů.
V tom případě by mě celkem zajímalo, co si zkoušel/instaloval, protože tady by žádná změna nastat neměla... Do teď jsem žil v představě, že tohle řeší (na základě feedbacku uživatelů - já to nevyzkouším) maximálně tak Qt6 build z GitHubu, ale ten zase vůbec neobsahuje ten MVT plugin... Jestli se ti to ovšem "opravilo" v tom buildu co je na Sourceforge, tak se muselo stát něco děsivého. Buď v tom buildu zcela chybí lokalizace a nebo nešlo o předpokládaný bug v Qt ale o bug v OS X a Apple ho mezitím opravil. Nicméně že by Apple některý z hromady bugů co v tom OS jsou opravil bývalo za dob, kdy jsem s tím systémem musel dělat denně, velice vzácné...
Bundlované QT je stále to samé - 5.15.2 (tzn. poslední Qt 5, které je dostupné v oficiálním instalátoru) a binárně identické s tím, co bylo v 13.11. A v kódu není žádná změna, která by jenom vzdáleně měla něco společného s lokalizací. Takže ano, stal se zázrak - Apple něco opravil!
Už jsem se bál, že kolega Bourek se nakonec léčit své mindráky, že sám nic nedokázal, nedostaví... Co ovšem budeš dělat po novém roce až vyjde nový kernel to teda fakt netušim...
Tohle by klidně zasloužilo vlastní článek, aspoň do blogu.
Přemýšlel jsem o tom. Člověk se při tom dozví spoustu zajímavých věcí a českých firem, co produkují vlastní PCIe HW s podporou v Linuxu moc není. Nicméně nejsem takový přirozený spisovatel jako třeba Bystroušák nebo Jenda a nejsem si jistý, jestli mi ta námaha s tím stojí za to, se tady pak ve výsledku dohadovat s lidma jako "koroptev" nebo Bourek, kteří si sem chodí akorát vybíjet své frustrace...
vyvolá pozitivnější reakce než způsob, jakým je psaná tahle zprávička
Účelem té zprávičky není vyvolávat pozitivní reakce. Ta poznámka má být "smutné" připomenutí toho, v jakém stavu ve skutečnosti modla mnohých, nejenom místních, linuxáků je a jestli není na čase se porozhlédnout, jestli to jinde nedělají mnohem lépe. Protože vlak Debianu již dávno ujel a stále zrychluje...
Hele Bourku, já fakt nemám zapotřebí hrát s tebou tyhle hry, kde ti budu citovat co si napsal v předchozím komentáři... Všichni tady vidí, že jediné co z tebe zbylo je ta troska co chodí do diskuzí štěkat na lidi co něco umí a léčit si tím svůj komplex, že ty sám si nikdy nic nedokázal. Nějaká "diskuze" s tebou je absolutní ztráta času.
Ostatní si mohou sami udělat obrázek o tom, jestli to, že Debian není za 6 let schopný napsat těch pár řádků předpisu pro balíček jako všechny ostatní distribuce a potřebuje k tomu nějaké "tlačení" či "dohadování" s autory aplikací, je problém Debianu, nebo autorů těch aplikací.
A tím bych pro tento rok "diskuzi" s tebou a k3dARem ukončil, protože z toho nekouká nic jiného, než stejné točení v kruhu jako při pátém, čtvrtém, třetím...výročí.
A to dany fakt meni jak
Tak, že v Linuxu drivery jsou součástí jádra. Můžeš o tom vést spory, můžeš s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeš dělat... Za 2-3 roky bude dle mě Rust v kernelu stále "volitelná exotika", ale když se v diskuzi pod "desátým výročím začátku prací na Debianím balíčku" přihlásiš, tak se ti v případě opaku omluvím jako velkému vizionáři...
Dny monolitickeho linuxu jsou secteny a jedina rozumna cesta dal je oddelit skutocny kernel od driveru. Jestli se pujde cestou mikrokernelu a'la Hurd ci Mach, nebo se navrhne neco noveho je uz jedno.