Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
U příležitosti oslav jednoho roku prací na debianím balíčku, vyšlo GPXSee 7.0. Nová verze přináší zejména podporu vektorových map (Mapbox PBF) pomocí nově vzniklého Qt pluginu.
Tiskni
Sdílej:
Pokuď je každý, kdo poukazuje na naprosto tragický stav Debianu co se zkostnatělosti, nekompetence a byrokracie týče protiva, tak se nelze divit, že na tom Debian je tak jak je... GPXSee je součástí oficiálních repozitářů většiny relevantních linuxových distribucí (s výjimkou Debian-based samozřejmě), FreeBSD, MacPorts a dokonce i Haiku a nikde jinde s "protivným autorem" nemají problém.
Jenom v Debianu jsou schopní šířit FUD a odvolávat se na "přísné licenční podmínky", což je (obzvlášť v GIS sekci, kde pokrytecky EPSG databázi v jednom balíčku (GeoTIFF) vedou jako "non-free" a v jiném (GDAL) je najednou Debian-svobodná), celkem vtipné... Kdyby mi neustále nechodily dotazy, proč GPXSee není v Debianu/Ubuntu tak to snad už ani neřešim, ta distribuce je stejně dávno za zenitem...
"neochota upstreamu řešit závažné problémy ohledně licence" ??! o čem to do prdele mluvíte?!Pokud se takhle vyjadřujete, je dost pravděpodobné, že s vámi nikdo nebude chtít nic řešit.