Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Eric S. Raymond (ESR) publikoval před dvěma týdny na svém blogu článek Why Hackers Must Eject the SJWs a opět (zprávička) rozpoutal bouřlivou diskusi. Dle ESR bojovníci za sociální spravedlnost (SJWs, Social Justice Warriors) ničí hackerskou kulturu a měli by být z komunity vykázáni, open source projekty by se neměly vzdát meritokracie, dokumenty jako pravidla přispívání do open source projektů (Contributor Covenant) jsou zcela zbytečné. S ESR nesouhlasí například Matthew Garrett (mjg59) [reddit].
Tiskni
Sdílej:
Ja nevim co je za problem...POZOR, toto je velmi spekulativní názor, který je sice založen na reálných skutečnostech, ale používá je k vytváření divokých extrapolací. Pokračujte na vlastní nebezpečí, byli jste varováni.
Americká universita říká, že používání výrazu „politická korektnost“ je politicky nekorektní „mikroagrese“.Jak se tedy tento fenomén (politická korektnost) nazývá v souladu s ním samým (politicky korektně)?
Na tom by nebylo nic neobvyklého, jenže zatímco kdysi bylo výsledkem buďto přizpůsobení se nebo opuštění, tak dnešní studenti, co jsou pod vlivem výchovy naučeni reagovat na vše, co se jich jakkoliv dotkne (viz článek výše), dělají přesně to -- stěžují si, a protože tu není nikdo, komu by si mohli stěžovat, přebírají iniciativu do vlastních rukou a stávají se SJW ...Jak dlouho bude trvat než tato mravnostní policie zakáže Linusovi (a jiným) obouvání sandálů přes ponožky?
People with "merit" are often excused for their bad behavior in public spaces based on the value of their technical contributions.Bez hodnocení zda je to dobře nebo špatně, tato věta do jisté míry platí. To nic nemění na tom, že jako celek je to hrozný bullshit.
Mě spíš pobavila ta věta, že meritokracie aktivně brání minoritám se prosadit - tím řekli, že černoši, ženy atd. mají horší schopnosti než bílá mužská majorita. LOL, ta ironie.Pokud je to špatná meritokracie, tj. přihlíží se více k barvě pleti místo ke kvalitě příspěvku, pak taková meritokracie skutečně brání minoritě se zapojit. Jde totiž o to, zda ta věta není míněna spíše jako kritika způsobu, jakým je meritokracie vedena. Typicky zda nejde o klasický mocenský problém, kdy se z původní meritokracie stala pouhá diktatura.
Tvrdil jsem snad něco jiného? Navíc vyplnění této možnosti není zdaleka její jedinou funkcí.Netvrdil. Ostatní možnosti vidíte v čem?
Mě přišlo lepší to právě vyjádřit, protože si pod tím jinak každý představí něco jiného.A to právě podle mě není na závadu. Chodí sem i daleko zkušenější lidi než jsem já.
Např. odhodlání a loajalita.Například.
Nicméně asi se shodneme, že rasa/náboženství/oblíbený film/pohlaví jsou zcela irelevantní vlastnosti, když chceme programátora/kohokoliv.Tak minimálně se shodneme, že bychom si to tak přáli. Jiná věc je, zda se najde korelace mezi nimi a vzájemným porozuměním ve všech smyslech toho slova.
Což právě tito SJWs popírají (paradoxně).A to je další věc. Oni k tomuto ideálu moc netíhnou a dávají přednost plnění všemožných univerzálních plánů před efektivitou, což mi připadá jako jistá zvláštní forma socialismu.
To jsou nesporně zajímavé teorie a bude zábavné sledovat, jak se je snažíš dokazovat.Obávám se, že nebude.
Protože nemám nejmenších pochyb, že jako přitel meritů je máš věcně podložené, a nejde o pouhé trapné stereotypizování, které ti pomáhá si myslet, že že blbci, kteří to všechno kazí, jsou ti okolo.To je dobře.
Problém je, že i kdyby to opravdu sabotovali idioti z HR, tak to samo o sobě značí, že v realitě se meritokracie nekoná.Non sequitur.
Býčí bobky je především ohánění se meritokracií. A čím víc se někdo zaklíná nedotknutelnou meritokraciíPřidáním slova nedotknutelný ve druhé větě se dopouštíš šikmé plochy, čímž celý komentář docela ztrácí. Meritokracie v open source projektech se navíc s nedotknutelností dost vylučuje. Navíc se do značné míry jedná o meritokracii spontánní a stejně spontánně může dotyčný merit a respekt ostatních ztratit.
To nevím, jak jsi na to přišel, zvlášť u té druhé věty.
Zdá se mi, že si pleteš merit se slávou, počtem fanoušků, prodaných/užívaných kusů, atd.
To nevím, jak jsi na to přišel, zvlášť u té druhé věty.To mimojiné dovysvětluje i třetí věta.
Zdá se miMýlit se je lidské.
people of colorCo to je?
Coraline Ada EhmkeTo je zas co za pohlaví nebo povolání? Já se omlouvám, ale očividně jsem ze strašného zapadákova.
-TRANSGENDER FEMINIST
plutokin squirrelkin genderfluid feministku
Tohle mi připadá v SJW kruzích jako ta největší ukázka pokrytectví. Propagujme rovnost a předhánějme se přitom sbíráním „titulů“. To pak potkáš plutokin squirrelkin genderfluid feministku a podobné :)Já si vždycky říkám, že by nebylo od věci sehnat pár furries a naroubovat je tam. Ti by museli mít výhodu, protože kromě běžných pohlaví tam jsou úplně exotická a taky by se k tomu mohly přidat druhy zvířat, které zrovna daný jedinec zastupuje. Transgender feministka by imho stěží mohla konkurovat fialové hermafroditní liško-dračici s chapadly a shitting dicknipples (NSFW), bojující za práva imaginárních anthromorfů.
takze je to CHLAP, co se vydava za feministku? Nebo zenska, co se vydava za CHLAPa, aby neceho dosahla?Však to jsem právě absolutně nepochopil. Dle jména předpokládám že Korálince jméno nedali rodiče a Ada je taky typicky ženské, ale teda z tohodle jsem zmatenej jak lesní včela.
Jde o to, do jaké míry si připustíme mezilidské problémy v opensource komunitách. Pokud se lidé neudrží a technické a organizační problémy přerostou do osobní roviny, je to průšvih, ke kterému se myslím třeba zmíněná Contributor Covenant vyjadřuje.Jedna věc je mezilidské problémy řešit, druhá věc je vytvářet nové.
Jo, jenže to bychom si museli dost podrobně a nejlépe na konkrétních příkladech ukázat, co se tím kultem myslí.Tak to bych se musel omluvit, tomu skutečně čas věnovat nemůžu a nechci.
Protože postižení nějakým kultem si mohou vyčítat obě strany a k ničemu to nepovede.Většinou když si dvě strany postižené nějakým kultem vyměňují názory, tak mě každá ze stran považuje za příslušníka té druhé stranu z důvodu nedostatečné servilnosti vůči oběma. Takže úplně nevím, jak se k tomuto argumentu postavit.
Znám totiž asi jediný kult, který je skutečně už v principu problematický a atavistický - a tím je kult osobnosti.Me osobne prijde 'kult komunity' srovnatelne problematicky a atavisticky. Proti kultu osobnosti se alespon lepe bojuje.
udavačství, aktivní hledání sebemenších chyb ve společenské interakci a jiné formy attention whoringuTo bylo v open source projektech dávno. Třeba takovej ffmpeg a potom po schiazmatu libav a ffmpeg, to byla (doufám, že teď už tak moc ne) přehlídka neuvěřitelně pitomýho chování. Nejhorší bylo, že se nechovali jenom jako pitomý děcka, ale taky ta interaktce mezi lidma byla často hodně hnusná. Jako mezi internetovýma anonama, ne mezi lidma, co se znají jménem a tak nějak musí spolupracovat. Sviňárny, silná zaujastost/naočkovanost mezi konkrétníma lidma, nepřátelství kvůli kravinám a lidi, který si nikdy nechcou odpustit a radši si živí svůj dojem, že ten druhej je hrozenj hajzl a tak podobně. Internet jako médium je na vztahy v komunitě docela negativní faktor, IMHO.
Jako mezi internetovýma anonamaNa většině projektů, co jsem kdy sledoval, moc anonymů nepracovalo.
Jako mezi internetovýma anonama, ne mezi lidma, co se znají jménem a tak nějak musí spolupracovat.Mně osobně přijdou mnohem zdravější projekty, v nichž lidé spolupracovat chtějí, nikoliv jen musejí. Ale chápu, že takový nemůže být každý projekt.
Internet jako médium je na vztahy v komunitě docela negativní faktor, IMHO.To platí jen v případě, že věříš, že by bylo lepší, kdyby spolu nekomunikovali vůbec.
Dodneska jsou tam lidi, kteří po čtyřech letech mají potřebu útočit nebo nesnášet některý lidi (libav vs ffmpeg)Ja to moc nesleduju, ale za posledni rok jsem zaslechl akorat par trpkych poznamek ze strany libav. Nikdy jsem poradne nechapal zpusob, jakym ten "fork" zacali. Jestli to chapu spravne, nemeli radi maintainera ffmpeg, ktery byl posvecen puvodnim autorem. Ale misto toho, aby to normalne forkli, tak se pokusili o nejaky "puc". To fakt nepochopim. A na konferencich se obcas nekteri jedinci z libav tvari, jako by se jim stala strasna krivda.
bohužel ta elektronická forma asi usnadňuje vznik určitých druhů konfliktů, které by IMHO nenastaly, pokud by ti lidi pracovali někde v baráku a viděli se aspoň na obědě.Jo, nejvetsi sranda je to pri mezinarodni spolupraci - rozdilne mistni zvyklosti, spatna anglictina a absence vizualniho kontaktu. Pri takove kombinaci se pohadaji i lidi, co si puvodne jenom chteli vymenit recept na polivku
1. Zde je asi myšlenka, aby aby se i osoba s horší vstupní pozicí mohla zapojit. Koresponduje to s bodemCo je to ta horší vstupní pozice? Je taková možnost zapojení ve prospěch projektu? Pokud ano, je k tomu potřeba tlak zvenčí?
2. Zda je komunikace vedena necitlivě může posoudit nejlépe dotyčná osoba.Tak určitě. Od té doby, co se objevila přecitlivělost a bylo vynalezeno falešné obvinění má tento postoj dost zajímavé důsledky.
morální fantazii
To je velmi pozoruhodný popis fenoménu SJW.
Hlášky jako „The historical homogeneity of open source developers means that the marketplace of ideas is dominated by the voices of straight white men“ jednoho dne zcela jistě zlidoví. Já osobně bych ještě vykopnul z OSS projektů všechny socialisty a voliče KDU-ČSL/TOP09. Pak by byla nastolena ta nejvyšší sociální spravedlnost.
Stan: It's every man's right to have babies if he wants them. Reg: But you can't have babies. Stan: Don't you oppress me. Reg: I'm not oppressing you, Stan -- you haven't got a womb. Where's the fetus going to gestate? You going to keep it in a box? Judith: Here! I've got an idea. Suppose you agree that he can't actually have babies, not having a womb, which is nobody's fault, not even the Romans', but that he can have the *right* to have babies. Francis: Good idea, Judith. We shall fight the oppressors for your right to have babies, brother. Sister, sorry.
Toto je taky kvalita: ,,People with caregiving responsibilities may not have an abundance of spare time to devote to the free labor of writing software.''Zivot je otazka priorit, lide plne se venujici free software zas treba nemaji prebytek casu na schaneni partneru a porizovani deti. U podobnych komentaru me vzdy napada, zda si jejich autori uvedomuji, ze deti nepadaji jen tak z nebe, ale ze maji jiste biologicke priciny, a ze tu leta je siroce dostupna anikoncepce a (alespon v civilizovanem svete i) potraty.
Cele mne to pripomina scenu z Zivota Briana.Jo, ta je vystizna. Jeste bych dodal par dalsich replik:
Reg: (pissed) What's the *point*? Francis: What? Reg: What's the point of fighting for his right to have babies, when he can't have babies? Francis: It is symbolic of our struggle against oppression. Reg: It is symbolic of his struggle against reality.
It doesn't take special talents to reproduce--even plants can do it. On the other hand, contributing to a program like Emacs takes real skill. That is really something to be proud of. It helps more people, too.