Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Obhajoba Hanse Reisera začala používat zajímavou strategii. Chová (nebo choval) se podezřele a vzbouzí dojem viny, protože je počítačový geek a má zhoršené společenské schopnosti. Kvůli této své vlastnosti nedokázal zhodnotit, jak jeho chování vnímají ostatní. Čtěte WashingtonPost.com.
Tiskni
Sdílej:
To mi přijde jako přiznání, že to fakt udělal
Okrem toho by z toho mohol vzniknúť dosť divný precedens.
Další pohled ... "ohrozilo by to chod ekonomiky" ... a takhle to ohrozí jen chod celé společnosti, takový případ beztrestnosti.
Ak by bol vinný, prešla by mu vražda.
Jak prošla?! Bejt odsouzenej k vývoji souborového systému v izolaci je horší trest než uranový doly!
Moje okolí občas tvrdí, že jsem divný. Asi bych si měl dávat pozor, aby se v mém okolí někdo neztratil
ze se choval divne ci "podezrele"Stačí se chovat podezřele.
snad první, kde s tebou naprosto nesouhlasímS čím konkrétně nesouhlasíš? Ono se totiž pak ukázalo, že to bylo ve skutečnosti ještě horší (víc výstřelů, amatérštější chování policajtů atd.), než podle informací známých v době, kdy jsem to psal. Každopádně si stojím za tím, že to byla pořádně nechutná událost.
Hlavni problem a duvod pro takovouhle obhajobu je ten, ze obzaloba nema zadne prime dukazy. Jen par nezvyklych veci a jeho podivne chovani, pomoci ktereho se snazi presvedcit porotu, ze to udelal.- pokud prijdou jen s timhle, to se s nimi nekdo vubec bavi? Maji jasne prokazat zlocin...