Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
John W. Eaton se již 25 let věnuje vývoji svobodného softwaru a vysokoúrovňového programovacího jazyka pro numerické výpočty GNU Octave. Rád by ve vývoji Octave i jako Octave BDFL pokračoval. Dle emailu zaslaného do diskusního listu help-octave má ale finanční problémy. Hrozí, že si bude muset najít s vývojem Octave nesouvisející práci. Podpořit jej lze přes PayPal nebo FSF.
Tiskni
Sdílej:
prijde mi ze vetsina opravdoveho pocitani neni o jazyku, ale o knihovnachPřesně tak, na většinu operací voláte již existující rutiny z dostupných knihoven. To co zbývá je pak všechno nějak efektivně slepit dohromady a tady má skutečný programovací jazyk výhodu.
a jelikoz nejsem programator, ale fyzik, docela rad bych si pocetl proc je python mene zpraseny nez matlab/octave.Pro mě je to především syntaxe. Ono i v matlabu (jako všude) nakonec dosáhnete požadovaného výsledku, ale za cenu mnohem vyšších investic. Také jsem fyzik, a vždy jsem veškeré výpočty prováděl v pythonu (k plné spokojenosti). Nedávno jsem přešel na Matlab (začal jsem stavět na už existujícím základu) a ten přechod byl neuvěřitelně bolestivý. Kdybych to byl býval tušil začal bych od začátku. Vlastně to mám pořád v plánu...
dnes uz si fyzici nepocitaju veci vo fortrane?Někteří ano, zpravidla ti starší. Já znám dva (ale jeden pomalu přechází na Python). Nutno ovšem podotknout, že značná část NumPy/SciPy je napsána ve Fortranu (a C).
Ja mam stale pocit, ze ked to prezeniem intelovskym kompilatorom, tak nejaky python/octave/matlab ostane daleko v prachu.To je docela dobře možné, důležité je ovšem to, co se děje předtím.