Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
John W. Eaton se již 25 let věnuje vývoji svobodného softwaru a vysokoúrovňového programovacího jazyka pro numerické výpočty GNU Octave. Rád by ve vývoji Octave i jako Octave BDFL pokračoval. Dle emailu zaslaného do diskusního listu help-octave má ale finanční problémy. Hrozí, že si bude muset najít s vývojem Octave nesouvisející práci. Podpořit jej lze přes PayPal nebo FSF.
Tiskni
Sdílej:
prijde mi ze vetsina opravdoveho pocitani neni o jazyku, ale o knihovnachPřesně tak, na většinu operací voláte již existující rutiny z dostupných knihoven. To co zbývá je pak všechno nějak efektivně slepit dohromady a tady má skutečný programovací jazyk výhodu.
a jelikoz nejsem programator, ale fyzik, docela rad bych si pocetl proc je python mene zpraseny nez matlab/octave.Pro mě je to především syntaxe. Ono i v matlabu (jako všude) nakonec dosáhnete požadovaného výsledku, ale za cenu mnohem vyšších investic. Také jsem fyzik, a vždy jsem veškeré výpočty prováděl v pythonu (k plné spokojenosti). Nedávno jsem přešel na Matlab (začal jsem stavět na už existujícím základu) a ten přechod byl neuvěřitelně bolestivý. Kdybych to byl býval tušil začal bych od začátku. Vlastně to mám pořád v plánu...
dnes uz si fyzici nepocitaju veci vo fortrane?Někteří ano, zpravidla ti starší. Já znám dva (ale jeden pomalu přechází na Python). Nutno ovšem podotknout, že značná část NumPy/SciPy je napsána ve Fortranu (a C).
Ja mam stale pocit, ze ked to prezeniem intelovskym kompilatorom, tak nejaky python/octave/matlab ostane daleko v prachu.To je docela dobře možné, důležité je ovšem to, co se děje předtím.