Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Vyšla verze 0.91 multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání.
Tiskni
Sdílej:
ale čas dá za pravdu tvrdeniu, že väčšina užívateľov bude chcieť ostať v anonymite.
Souhlasím s anonymitou ve smyslu (ne)napojení na fyzickou identitu uživatele (občanské jméno, bydliště…).
Ale na druhou stranu není problém vystupovat na Síti pod nějakým pseudonymem (resp. pseudonymy), který spojuje více kroků téhož avatara (záměrně nepíšu uživatele, protože člověk může mít víc identit/osobností, není na tom nic špatného). Musí to mít svoje meze, protože po propojení kritického množství útržkovitých informací jde dohledat fyzickou identitu toho člověka, což nemusí být žádoucí.
U toho hlášení chyb bych očekával, že půjde propojit akce (jeho fyzická identita nikoho nezajímá, není podstatná), toho, kdo chybu nahlásil – bude se vracet, psát komentáře, posílat záplaty, testovat… Hlášení chyby by IMHO neměl být jednorázový výstřel do tmy. V lepším případě půjde dohledat kroky toho uživatele v rámci jednoho projektu (pak bude vidět, kdo se osvědčil v minulosti nebo už nějak přispěl). Pro ty odvážnější/exhibicionisty to půjde dohledat napříč různými projekty, ten avatar bude mít nějakou reputaci ve FOSS celkově.
Navíc mnohem víc práce dá diagnostika a sepsání dobrého popisu chyby a hledání, jestli už chyba není nahlášená… a když to člověk všechno udělá, tak ta registrace je naprosto minimální překážka (vytvořit si e-mailový alias, nastavit třídicí filtr, vyplnit formulář a případně kliknout na odkaz z e-mailu). Takže ta registrace může mít i pozitivní vliv v tom, že odradí lidi, kteří si s těmi důležitými kroky nedali vůbec žádnou práci.
Hurá , teď jěště deb balíček (přeci to nebudu prasácky kompilovat)...