Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Intel pracuje na ovladači PowerClamp, jehož smyslem je umožnit správcům omezovat výkon systému kvůli rozpočtovým omezením na spotřebu energie, omezení vyzařování tepla a tak podobně. Ovladač by se mohl objevit už v Linuxu 3.8.
Tiskni
Sdílej:
A W/h je jako co? Nehledě na to, že ten druhej odstavec podle mě vůbec nedává smysl...
Pri spotrebe elektriny mi to pride blbost, pretoze CPU priskrtene na polovicny vykon zerie daleko viac ako polovicu el., takze sa nevyplati brzdit pracu.To je váš dohad, je docela možné, že správnou modulací se dá najít nastavení, ve kterém to bude žrát míň. Pokud například 10% snížení taktu umožní podtaktovat, tak může objem práce odvedený na jeden W naopak stoupnout. Když budu parafrázovat ten komentář někde nahoře, tak cíl je, aby to místo 5 minut na 130 W jelo třeba 5 minut 10 sekund, ale s 90W.
Radsej rychlo nieco spravit a potom sa odpojit.To by platilo, kdyby jste byl na notebooku nebo desktopu, mobilu, kde máte většinu času minimální zátěž a idle je dominantní. Jenže na serveru moc často příležitost k vypnutí není, protože po něm někdo pořád něco chce. Ta zátěž může být mírná, ale většinu času drží CPU vzhůru. Proto je třeba optimalizovat i běh se zátěží na optimální efektivitu. Pokud používáte techniku "honem do idle" a spustíte turbo, tak v tom turbo režimu v zátěži vlastně efektivita (práce odvedená za W) klesá, protože přetaktováváte a často i zvyšujete napětí. Pokud se vám skutečně podaří se poté na delší čas vypnout, tak to dohoníte značně sníženou spotřebou v C stavu. Ale jak jsem řekl, v serveru se vám to asi nepovede, takže dlouhodobě je optimální si nastavit nižší frekvence, při kterých to méně žere. Když máte nízké zatížení, tak to server koneckonců utáhne i na nižší takt. O to podle mě v tom ovladači půjde.
Jednou jsem zkoušel u i3-1310M (Sandy) omezit frekvenci přes cpufreq na 800MHz, aby při 100% zátěži tolik nežral, a žral úplně stejně...
Hrál jsem Atomic Bomberman ve Wine a štvalo mě, že to u takové vykopávky žere 30W, tak jsem cpufreqem dal max 800MHz a žralo to stejně (+-2W, zas tak jsem to nezkoumal)
Předpokládám, že změnou frekvence přes CPU se změní i napětí. Nevidím způsob, jak jinak ho ovlivnit.
Vemem úplně jinej procesor za úplně jinejch podmínek (idle) a srovnáváme. Super.