Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Velkou slabinou Jabber serveru Jabbim.cz ve srovnání s Google Talk byla chybějící historie zpráv na serveru a www rozhraní pro její procházení. Se spuštěním Jabbim Archive se ale změnila situace. SSL certifikát k dispozici zde. Od 1.6.2009 bude už aplikace k dispozici jen VIP uživatelům jako jeden z benefitů.
Tiskni
Sdílej:
Nejste, je to vaše právo a volba. Archive je globálně vypnutý. Je možné ho aktivovat jen pro určité kontakty nebo naopak pro některé vypnout. A nebo taky vůbec nepoužívat .
Prostě se najde docela zajímavé množství lidí, kteří to využijí, případně si nepíšou přes IM nic, kvůli čemu by bylo třeba si dělat hlavu. Já to třeba ocením, používám Jabber v práci, doma, na notebooku a mobilu. A dost se mi hodí dohledat, kdy jsem komu co psal...
O tom můj příspěvek není. Opravdu v reálném světě každý uživatel internetu neprovozuje svůj server. Já kupodivu dávám taky auto do servisu . Stále se najde zajímavé množství lidí, kteří se spoléhají na služby jíných firem/lidí.
No, to chápu. Ale předpokládám, že většina lidí nemá vlastní server. Já také nemám na svý doméně svůj server, abych se o něj staral. A upřímně řečeno, ani si ho dělat nebudu . Prostě je hafo lidí, který se nebudou srát se svym serverem jen kvůli svýmu accountu, aby mohli v hospodě machrovat, že maj vlastní server
. Ale je pravda, že je zase hafo lidí, který to instaluje ze zvědavosti nebo ze zájmu o věc. To beru. Každý ať si dělá co chce.
Ber to pozitivně. Díky těm velkým serverům je třeba ejabberd tam kde je a na miniserverech nedělá problémy. A díky Jabbim Archive je jak mod_logdb tak Jorge tam kde je a brzo se v trunku objeví i ta česká lokalizace . Taky jsme do chudáka autora kopali skoro rok a i díky tomu je Jorge skvělý nástroj na správu historie, kterýmu GTalk rozhraní nesahá ani po kotníky.
To musí být rajcovně pohodlné . Hlavně do mobilu nebo někde u zákazníka chci strkat svou flashku.
To mě víc vyhovuje hodný poskytovatel. Mám to bez starostí :)
Přemýšlel jsem, jak skloubit paranoiu a pohodlí a ideální by bylo: posílat zprávy šifrované pomocí GPG a tyto šifrované zprávy ukládat v archivu na serveru. Uživatel by měl klienta (třeba součást Jabbimu), který by si přes API tyto zprávy stahoval a lokálním GPG klíčem je dešifroval. Akorát by bylo potřeba odesílat zprávy zašifrované dvakrát (jednou pro příjemce a jednou pro mne, abych je z archivu mohl přečíst).
Akorát nevím, kolik lidí by to využívalo I ten současný archiv je super, díky
No možná ani ne tak zašifrované dvakrát, ale zašifrovat jednou, se dvěma privátními klíči - adresátovým a vlastním. A to snad PGP/GPG vždycky umělo, ne?
jj, PGP/GPG to umí, ale jde o to, aby to uměl i klient (ten AFAIK šifruje jen příjemcovým klíčem, protože nepočítá s tím, že by si šifrovanou zprávu na druhém konci chtěl číst i její odesílatel).
> Jsem příliž paranoidní, když mi ukládání soukromých i firemních rozhovorů na jiném místě než na vlastním šifrovaném hardisku přijde nebezpečné?
Ne, jsi jen mimořádně hloupý, mimořádně mladý nebo mimořádně ožralý.
Ale taky jsi typickým zástupcem lidí svého typu: "paranoidních" pseudolibertariánů, kteří sice za každým bukem vidí Velkého bratra, agenta a nebo aspoň zednáře, ale zároveň nemají problém se obnažovat na Fakebooku nebo jiné podobné skládce.
Zkus se trošku zamyslet, co se z pohledu bezpečí tvých dat mění spuštěním té služby Archive... No?
Nevadí. Ale třeba tě uspokojí, že to ukládají na šifrované disky.
Je to vaše vlastní řešení, nebo jste použili už něco předpřipraveného? Nevěděl by někdo, kterak implementovat server-side historii do skromnějších poměrů (ejabberd obsluhující < 10 uživatelů)?
svn ejabberd-modules, jorge, není to zas tak hrozný, je tam přiložena i správná verze mod_logdb, čeština ještě v trunku není, je tam pár chyb, který je třeba fixnout, něco jsme si zatím fixli my a některý fixy asi udělá autor . Možná bych chvíli počkal, až se v trunku projeví ty věci co se řešily u nás.
To ukládání je z hlediska klienta transparentní (ukládá se na server), nastavuje se to přes Ad-Hoc což standard je a zatím tam XEP-0136 chybí, takže na integraci s klientem je třeba si počkat. Uvažujeme o tom, ale je to další a tentokrát obrovská zátěž navíc. Jen během několika měsíčního zkušebního provozu pro velmi omezený počet userů jsme uložili 1.8 milionu zpráv. Proto to bude zatím jen VIPácká služba.
Diky za sluzbu, uz to testuju . Sice to pravdepodobne casem vypnu (bezpecnost i setreni kapacit), ale dobre vedet, ze to je mozne...
uz se tesim, az si prectu tvoje zpravy
Tak tahle vec me dost mozna primeje prejit uplne na Jabber, synchronizaci historii hodne trpim ...
Diky!
Zajímavé info je, že to umí bezvadně archivovat i transporty, včetně ICQ transportu. Zatím jsem nadšen, pravda, není nás mnoho dle počtu uživatelů.
No jo, já jsem také potěšen. Přispěje to i k větší nevávislosti na konkrétním klientovi. V tom sice Jabber samotný nijak nelimituje, ale chcete-li mít historii na jednom místě...
K dokonalosti této novinky na Jabbimu možná chybí ještě možnost naimportovat historii, kterou má zatím člověk právě porůznu někde uloženou uloženou z různých programů.
Já to zatím dělám tak, že doma používám Gajim, ten má historii v SQLite. Jinde pak používám Psi a mám takový pthoní skript na import historie z Psi. Takže v Gajimu doma mám prostě historii komplet...
Export cele historie asi bude, import zatim vidim jako velky problem.
A nestačilo by udělat API* a zbytek nechat na komunitě? U každého klienta by se určitě našel někdo, kdo by dopsal importovací nástroj.
*) pro import: autentizace, od koho, kdy, zpráva.
Uvidíme, to ukáže čas. Ono těch userů zas tolik není, co to využívají.