Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Na oficiálním blogu Adobe Readeru pro Unix jsou dostupné ukázky toho, jak bude vypadat Adobe Reader 9.x pro Linux a nově také pro Solaris x86 a OpenSolaris. Nová verze nabídne prohlížení v tabech, "portfoila PDF" a další funkce.
Tiskni
Sdílej:
Na můj vkus moc obrázků a barev najednou
To ja uz jo a nezobrazovalo se dibre ani v evince, tak jsem si musel nainstalovat adobe reader. Byl to nejaky manual ke hre a asi se skladal z nekolika vrstev nebo co. Ale stranka se vzdycky vykreslila (problikla) a pak se prekreslila sedym obdelnikem a nebylo mozno si ji precist. V adobe readeru to bylo ok. Krom toho, s pdf lze delat vic veci nez jen zobrazovat text, muze byt skriptovane a interaltivni, muze obsahovat formulare a dalsi veci a v tomhle je uz docela blba podpora v neoriginalnich prohlizecich.
A tak to já už jo. Nejčastěji to dělaly nějaký matematický symboly. xpdf a evince to zobrazilo špatně, acroread dobře. Ještě aby ne, když PDF vymyslelo právě Adobe.
a to bych rekl ze ma..v linuxu totiz neni ani jeden reader,ktery by dokazal otvirat pdfka v tabech..teda pokud nepouziju firefox s pluginem,coz nepovazuju za idealni reseni..takze ja to vitam..az to bude implementovane v okularu,tak budu pouzivat ten,protoze zatim mi vyhovuje..ale taby chybi :/
Když tvrdíš že jsi to nedokoukal, tak jak můžeš vědět že tam modelka nakonec nebyla?
Fuj to je hnus. Smrt GTK
Mě se to líbí. Smrt Qt