Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Vyšla opravná verze KDE SC 4.4.1, kódové označení "Clara". Vydání obsahuje pouze opravy chyb a aktualizované překlady. Mezi opravenými chybami je např. chyba při odesílání zpráv v KMail nebo různé opravy Konsole.
Tiskni
Sdílej:
Také mě u 4.4.0 silně nepotěšil fakt, že z KAddressBooku vypadly IM kontaktní údaje a možnost nastavit script pro odesílání SMS. Vím, že to totálně předělali, ale také rozbili původní funkcionalitu. Problém s odesíláním mailů byl zmíněn ve zprávičce. (zrovna mi doběhla aktualizace na 4.4.1 - IM údaj ano, žel pouze jeden, Panel je schopen vyrobit i takovéto sirotky. Nebo nápovědná bublina mi překryje pokračování seznamu oken aplikace, které jsou na panelu seskupeny (panel není vidět - mám zapnuté skrývání). Co do funkčnosti tuhle verzi subjektivně vnímám jako největší krok zpět od přechodu z 3.5 (začal jsem s 4.0)
Zkouším i tabování oken. Nově otevřené seskupené okno nemá fokus, což může dost zaskočit. Třeba v Krusaderu pomocí F4 zedituji soubor a vidím jeho obsah, ale zmáčknu-li Delete, vyskočí mi varování před smazáním souboru. V seznamu úloh (Alt+Tab) se jedno okno ocitá na začátku, druhé na konci seznamu. Nevím, zda to je chyba nebo vlastnost. A docela bych uvítal možnost z klávesnice přepínat pouze mezi záložkami v aktuálním seskupení - možná to jde, žel nevím jak. Ale je to nová a předpokládám, že zdaleka ne triviální věc, tudíž mě dětské nemoci nechávají klidným (na bugzillu ještě nedošlo)Stabilita plasmy. No, podívám-li se do historie KRunneru, tak spuštění plasma-desktopu se trvale drží v první desítce..Kde se to dá zjistit? V krunnerrc? Nebo je na to nějaký příkaz?![]()
Application: Pracovní plocha Plasma (plasma-desktop), signal: Segmentation fault [KCrash Handler] #5 0x0000003f1250bde3 in QFlags<QPaintEngine::PaintEngineFeature>::operator& (this=<value optimized out>, mask=<value optimized out>) at /usr/include/qt4/QtCore/qglobal.h:2186 #6 0x0000003f1250be27 in QPaintEngine::hasFeature (this=<value optimized out>, feature=<value optimized out>) at /usr/include/qt4/QtGui/qpaintengine.h:228 ... #21 0x0000003f13246bf6 in PanelView::paintEvent (this=<value optimized out>, event=<value optimized out>) at /var/tmp/portage/kde-base/plasma-workspace-4.3.5/work/plasma-workspace-4.3.5/plasma/shells/desktop/panelview.cpp:1291