OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vyšla verze 5.4.0 prostředí KDE Plasma. Novinky zahrnují optimalizace výkonu, nový nástroj pro nastavení hlasitosti zvuku, rozšíření sady ikon Breeze mj. o ikony pro rozšířené aplikace v GTK (např. Firefox nebo Inkscape), návrat vyhledávání v historii KRunneru aj. Více v kompletním seznamu změn.
Tiskni
Sdílej:
Kde plasma Alpha 0.5.4.0 asi tak
return 4;
sni-qt
, z popisu balíčku: Plugin for Qt4 that turns QSystemTrayIcons into status notifiers. Což funguje jen pro Qt aplikace, takže Skype se začne zobrazovat, ale Pidgin už ne. Doufám, že tahle novinka bude mít v budoucnu nějaký přínos :o)
sni-qt
nepomohl, resp. na jednom PC ano, ale musel se překompilovat s podporou 32bitů. Na druhém PC mám stejný USE flagy, stejné verze ebuildů a ikonu Skype nevidím...
Nehledě na to, že mi přijde, že KDE5 má furt problém s kompozitorem. Čas od času padne Plasma na držku a musí se restarovat, jindy pak zablbne dekorace oken. A celkově výkon KDE5 s OpenGL není nijak oslnivý na grafice za 8tis. U KDE4 co mám na notasu a kde je jen grafika integrovaná v CPU i5 mi přijde grafika tak 2x rychlejší (mám tam Compiz).
Jen je mi smutno z GUI celého KDE5, nové ikony jsou poměrně ubohé a podobné widlím
Aký je problém urobiť službu (adaptér), ktorá bude zastupovať systray, ale namiesto zobrazovania tray ikoniek ich bude posielať cez DBus?
Podľa popisu sa mi nezdá. Ak by som takú službu spustil fungovali by všetky aplikácie, ktoré používajú starý systray protokol bez rozdielu či sú gtk, Qt, alebo rovno písané v xlib. Jednoducho by a spustil systemd-systrayd (alebo niečo podobné), všetky požiadavky o dokovanie do systrayu by zachytil a preposlal.
Ako sa to tak vezme. Xembed je v podstate to isté, čo robí s oknom aplikácie window manager. ARGB je už pekne dlho podporované. Zaujímavé, že akosi nikoho netrápi nekonzistentnosť medzi KDE a GTK, ale nekonzistentnosť systrayu áno. Skôr mi vadia prehodené tlačidlá, nekonzistentné preklady než to, že jedna aplikácia v systrayi namiesto čiernobielej ikony zobrazuje farebnú ikonu a počet nových správ, alebo že má kontextové menu.
No ja si myslím, že ju riešiť treba. Ja som napr. zvyknutý na to, že mám ako-tak rozumné pomenovanie akcií. Včera som sedel za ubuntu, idem zatvoriť gimp a ono sa ma to pýtalo namiesto zahodenia zmien na nejaké zrušenie prúdu (ak si dobre spomínam).
gtk-alternative-button-order = 1Stejně tak se dají vrátit i ikonky. V KDE na to je na to udělátko, případně můžeš zkusit ručně: Customizing GTK Apps. Akorát některé aplikace jsou gtk2, další už gtk3 a každá verze má vlastní konfigurační soubory.
Myslíte, že třeba budou ihned upravovat Pidgin
Netřeba upravovat, doplněk existuje, akorát není zabalený pro všechny distribuce. (Třeba v Ubuntu to chce balíček pidgin-indicator
z PPA od WebUpd8.)
Ale průšvih je se spoustou dalších aplikací.
Ale ono ani zadne KDE 5 jak se tomu rika neexistuje :)Ať si to nazývají jak chtějí, pro nás normální uživatele, je to prostě KDE5. Sice se to skládá z více modulů, knihovny mají jinou verzi než plasma a aplikace, ale verze začíná pětkou tak to prostě je KDE5. Tečka.
Výsledky práce KDE vývojářů teď může snadno používat více desktopových prostředí
To si přímo koleduje o sarkastickou poznámku: to se máme na co těšit.
Lety provereny kod v jednom projektu, hodne stable.
Tak určitě.
Qt based desktopy spolu vzdycky komunikovali
Všichni jeden a půl desktopi.