Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Střihový program Kdenlive se dočkal verze 0.7.4. Mezi novinky patří renderování úloh postupně (namísto najednou), přepsaný průvodce vytvořením DVD - nyní lze vytvořit kapitoly, více tlačítek atd., jednoduché převádění jednotlivých klipů mezi různými formáty a samozřejmě spoustu bugfixů. Více v poznámkách k vydání.
Tiskni
Sdílej:
super, tenhle program je fakt bezva
Už zase.... to to musíte psát naprosto všude?
Provozoval jsem KDE4 jak na gentoo tak na opensuse i s kdenlive a naprosto v pohodě...
Tohle budou nějaké psychosomatické potíže a pocit, že po nainstalování KDE 4 se systém musí stát špinavým....
to "domrdani gentoo instalaci kde4" by me fakt zajimalo, mel sem na gentoo snad vsechny kde co za posledni rok vysly (vcetne vyvojovych rad) a nikdy sem ho tim "nedomrdal"
Tak já třeba gentoo používám právě proto, že nejde "domrdat" ať s ním dělám cokoliv!
Bohužel na tom už něco bude... když odmaskováváte balíky dýl než pár minut, tak to napovídá, že bude existovat i jiné řešení, které záhy nerozbije instalaci dalších balíků. A u kde4 se tohle dost měnilo.
no a pro tenhle případ mám poblíž partedmagic.com/ cd a jednou za čas, nebo před nějakým hlubším experimentem provedu fullbackup systémového oddílu a pak to nebývá taková katastrofa (pokud si ovšem partimage neusmyslí, že jím vytvořená záloha není soubor se zálohou, či co to psal a nepošle mě do háje - ale to udělal je jednou, tak buch ví co se stalo)
:-)
teď mě spíš trochu děsí jedna věc - v debianu se kdenlive přesunulo z debian-multimedia do hlavní větve, takže verze 7.4 se do unstable dostane za cca 1/2 roku :(
jaspoň že funguje builder
to ne, jenže kdenlive hyperzávislé na správných verzích MLT, MLT ++, ffmpeg a podobně builder si tohle umí šikovně pohlídat