OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vyšel střihový program Kdenlive 0.7.6, mezi hlavní novinky patří přepsaný titulkovač, který podporuje jednoduché animace, dále pak vylepšení rozhraní a jako obvykle opravuje spoustů pádů. Poznámky vydání.
Tiskni
Sdílej:
Tak schválně, nahlaste kdy se nová verze objeví v repozitáři vaší distribuce. A myslím normální stabilní distribuce určená pro uživatele a ne pro testery, žádný cooker nebo rawhide. testing repozitáře a backporty se taky počítají.
Za Mandrivu musím nahlásit nic moc, ve stabilní 2009.1 je stále historická 0.7.2 někdy z února. Situaci zachraňuje externí komunitní repozitář na MIB, http://mib.pianetalinux.org/2009.1/i686/MIB-free/, bez nich by měla Mandriva z ostudy kabát. V cookeru se objevila 0.7.6 ihned, tam je koneckonců vždy čerstvá, ale to je cooker, není určen pro běžné používání, ten se nepočítá.
Dnes dopoledne se mi při updatu instalovala 0.7.6. Archlinux :)