Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Podle bývalého programátora Microsoftu Keitha Curtise budou v řádu desetiletí systémy založené na open source úspěšnější než OS od Microsoftu. Rozhovor najdete na cio.com, info také na živě.cz.
Tiskni
Sdílej:
Sázím na to, že žádná. Obchodování jim vždycky šlo, tak to v příhodnou chvíli otevřou.
Napřed to budou muset přepsat tak, aby se za to nemuseli stydět :)
Tak to bude hororové počtení . I když zdrojáky win 3.11 by mohly být ještě hezký.
Tak zas bych MS nepodcenoval. To, ze se Vam treba nelibi jejich produkt jeste neznamena, ze jejich zdrojaky budou hrozne. Podle me budou stejne hrozne jako kdekoliv jinde.
No mě se právě líbí jejich produkt, a to win 3.11 . A vzhledem k tomu, že jsem našel jádro 3.11 i v instalačkách 98 (tedy i ME) a šlo spouštět win3.11 programy, tak bude kompatibilita zachována. Jenže tím, že to neustále nabaluje kompatibilní vrstvy, tak ten kód bude horší a horší. Navíc to oproti Linuxu spravuje málo lidí. Dle mého názoru budou tedy horší než třeba Linux.
Zavidim ti ten jednoduchy pristup v uvazovani.
To, ze se Vam treba nelibi jejich produkt jeste neznamena, ze jejich zdrojaky budou hrozne.Kedysi som čítal nejaký blog od zamestnanca MS, v ktorom vysvetľoval, ako funguje CopyFile() API funkcia v jadre Widowsov. Už je to pár rokov a detaily si moc nepamätám a nedarí sa mi to vygooglovať. Ale dojem to zanechalo jednoznačný: nestačí urobiť open-read-close+open-write-close. Tá komplexita, ktorú tam MS mal, by kľudne mohla byť námetom na jednu dizertačnú prácu. Prisámvačku. Hoci som od MS veľa kódu nevidel, tak nemám pocit, že by to bola nejaká veľká sláva. Na druhej strane som sa posledný týždeň venoval pokusu o písanie extension pre FireFox a bola to rovnako bieda. Primárny IRC kanál pre developerov čo niečo také skúšajú - #extdev - mal ešte dnes v topic-u napísanú URL na xulplanet - ktorý nefunguje určite už niekoľko týždňov. /rant
20 let nabalují kouli z proprietárních, patentovaných a jinak uzavřených technologií, 20 let je pro ně OSS satan a teď to otevřou? A to prosím jak? Jen velmi těžko se vyrovnají s legálními problémy, aby mohli Widle opensourcovat. Stačí se podívat na takovou "prkotinu" jako je grafický ovladač ATI, který se místo otevření musí psát from scratch externě. Ještě je tu někdo kdo si myslí, že s Windows to bude lehčí?
Myslím, že o tom, že brzy oss způsobí krach a neúspěch komerčního sw se mluví cca 20 let. Asi tak stejně, jako Jehovisti už 3× předpověděli konec světa, který jim nevyšel.
Já si naopak myslím, že ekonomové a jistá komunita mají jedno společného. Ekonomové vidí nekonečný ekonomický růst (ale tam se dá účetně čachrovat), jistá komunita vidí nekonečně rostoucí počet kvalitních vývojářů, jejichž počet bude donekonečna růst a budou zdarma, a z čiré radosti vytvářet více a více kvalitního sw. A firmy samozřejmě vše s radostí otevřou, neboť se v nich projeví altruistický duch Matky Terezy.
Myslím, že o tom, že brzy oss způsobí krach a neúspěch komerčního sw se mluví cca 20 let. Asi tak stejně, jako Jehovisti už 3× předpověděli konec světa, který jim nevyšel.
Na 4. pokus a/nebo za 30 let to možná vyjde .