Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
WebKit, jádro macovského closed-source prohlížeče Safari, je forkem KHTML používaného především v Konqueroru. Vývojáři z Apple, KHTML a Trolltechu se nyní spojili, aby společně pokračovali ve vývoji WebKitu (do nějž budou zařazeny novinky z KHTML, které v něm chybí). Na webu projektu si můžete přečíst cíle spojení.
Tiskni
Sdílej:
vim ~/.emacs
Zni to jako kdyby WebKit za KHTML zaostaval a to ho milostive prijalo k sobe a naucilo ho co neumi.Zprávička přeci říká, že budou KHTML a WebKit spojeny do jednoho projektu: WebKit. Z toho mi nevyznívá, že by KHTML někoho milostivě přijímalo, když bude i zachován název WebKit. Takže v novém projektu bude všechno dobré z WebKitu + novinky z KHTML. Btw, jak to vypadá na úrovni kódu, to vůbec nevím, ale srovnám-li (renderovací) schopnosti Safari a Konqueroru, tak mi vychází, že je KHTML mnohem dál. (V čem vlastně spočívá závislost KHTML na KDE?)
Btw, jak to vypadá na úrovni kódu, to vůbec nevím, ale srovnám-li (renderovací) schopnosti Safari a Konqueroru, tak mi vychází, že je KHTML mnohem dál. (V čem vlastně spočívá závislost KHTML na KDE?)Sice nevím, jak Safari šlape na Mackovi, ale pod Windows nestojí za moc. Zato v Linuxu používám téměř výhradně Konqueror. Doufám, že nebudu nucen stěhovat se na Operu
Co vím, tak Kazehakase už WebKit použít umí...I Epiphany (a to je IMHO velice pouzitelny prohlizec), viz ten clanek na Rootu
No minimalne by to mohlo byt napsano tak, aby bylo jasne, ze prejimat se bude obecne. Ted je zminovano jen prejmuti novinek z KHTMLAle vždyť to tak je. Přejímat bude pouze WebKit, protože výsledným produktem bude WebKit. Věci z WebKitu tedy nikam předávány nebudou - zůstanou "doma" a přejaty budou ty věci z KHTML, které WebKit nemá.
Docela by me zajimalo nejake vizualni srovnani KHTML a WebKitu, abych videl co presne myslis terminem mnohem dal. ACID? CSS?...Srovnám-li úroveň kvality renderování stránek (Mac Safari vs. Konq.), které běžně navštěvuji, tak Konq. z toho vychází lépe.
vim ~/.emacs